Ilford ID-13 - pytanie

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Michalkos75
-#
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2016, 10:16
Kontakt:

Ilford ID-13 - pytanie

Post autor: Michalkos75 »

Cześć,

Mam pytanie o ten wywoływacz, czy macie jakieś doświadczenia z nim związane?
Doczytałem, że potrzebuję 50g potasu (zamiennie z wodorotlenkiem sodu 35g).

Czy taki roztwór będzie żrący? Czy mogę się oparzyć? Czy zwykła butelka wystarczy, czy powinienem robić to w szkle?
a oto krótka historyjka o mnie Tabexe
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Ilford ID-13 - pytanie

Post autor: outi »

ZAWSZE należy zachowywać NAJWYŻSZĄ ostrożność podczas pracy z ługami i kwasami. Okulary ochronne i rękawice obowiązkowo. W przeciwnym przypadku tracisz jakąkolwiek gwarancję na życie i zdrowie.
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Ilford ID-13 - pytanie

Post autor: Marianov. »

Robiłem i robie ID-13.
Jak wyżej wspomniał kolega załóż rękawiczki i okulary ochronne. Jak złapiesz płatek wodortlenku mokrymi palcami to ładnie zapiecze a jak pył przy sypaniu wpadnie do oka to... no, wole sobie tego nie wyobrażać.
Płatki syp partiami i powoli bo wytwarza się znaczna temperatura przy rozpuszczaniu.
Sam roztwór 50g na litr nie jest zbyt silny - u mnie przy krótkotrwałym kontakcie ze skórą nic się nie działo, czuć śliskość pod palcami, trochę jak mocniejsze mydło.
Ja trzymam w szkle, w plastiku nie wiem ale podejrzewam że też będzie ok.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ilford ID-13 - pytanie

Post autor: technik219 »

Marianov. pisze: Ja trzymam w szkle, w plastiku nie wiem ale podejrzewam że też będzie ok.
NaOH i KOH lepiej trzymać w plastikach, bo w stanie stężonym rozpuszczają szkło.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ