RZ67 i problem z błyskaniem

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Dariusz
-#
Posty: 4
Rejestracja: 27 sty 2016, 01:07
Lokalizacja: Warszawa

RZ67 i problem z błyskaniem

Post autor: Dariusz »

Drodzy! Potrzebuję pomocy z moją Mamiya RZ67 PRo II i światłem błyskowym. Mam dwie lampy YN 560IV + kontroler 560TX do zdalnego sterowania nimi. Ogólnie komplet działa prawidłowo (pod cyfrowym canonem sprawdzałem). Problem polega się, gdy podpinam sterownik pod RZtkę - a robię to tak: sterownik YN 560TX montuje sobie na sanki (obok pokrętła od ostrości), a kabelkiem PC-micro jack podpinam sterownik do obiektywu (podpinałem pod 50mm, 110mm i 150mm). Problem polega na tym, że raz to działa, a pięć razy nie. W sensie przy robieniu zdjęcia nie błyska, totalny brak reakcji. Ale zdażyło mi się dzisiaj, że na 6 prób tylko raz (za pierwszym) zadziałało i spokojnie błyskało. Probowałem zdjąć z sanek,zaklejać te piny od stopki w sterwoniku - nic. Kabel jest nowy, więc nie powinno być z nim problemu, bo działał (w sensie kilka tygodni temu, zaraz po zakupie jak testowałem to wszystko działało, i potem, aż do dzisiaj leżało w szafie). Oczywiście probowałem nim majtać w każda stronę - a nóż gdzie przerywał - no i nic. Czy ktoś ma pomysł co może być nie tak? Ustawienia w lampie- sterowniku są poprawne, bo działa - chociażby po podpięciu pod cyfrę. Dodatkowo - co mnie zdziwiło dzisiaj (za pierwszym razem, jak błyskał) w momencie naciągania dźwignią na nastepną klatkę to w trakcie tego potrafił zrobił błysk, a czasem szybki podwójny. Na koniec - szukając przyczyny odkryłem, że nic nie dotykająć, nic nie wciskając to po dotknięciu pinami z styku sterownika YN560TX elementów metalowej stopki w RZtce to powodowało błysk. Ktoś ma jakiś pomysł? Ktokolwiek? Mam ambitny plan robić nim swój dyplom, więc działający błysk jest mi niezbędny. .
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

RZ67 i problem z błyskaniem

Post autor: Fikumiku »

A próbowałeś wyzwalać tylko na gorącą stopkę?
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Dariusz
-#
Posty: 4
Rejestracja: 27 sty 2016, 01:07
Lokalizacja: Warszawa

RZ67 i problem z błyskaniem

Post autor: Dariusz »

Bez kabla nie zadziała - wspominane o tym jest w instrukcji. Ale też sprawdzałem - nie działa.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

RZ67 i problem z błyskaniem

Post autor: przemur »

Sprawdziłbym jeszcze:
- pozycję włącznika aparatu (w RZ67 są bodajże 3 pozycje jeśli dobrze pamiętam i jedna z nich jest dedykowana do błyskania)
- stan baterii
- czy przypadkiem dźwignia do obracania "dupki" nie jest załączona

EDIT: te chinskie wynalazki do zdalnego wyzwalania są bardzo złośliwe czasami - jeśli masz okazję sprawdzić z czymś solidnym lub po prosty ze starym dobrym kablem PC, to może się okazać że problem jest z radiowym wyzwalaniem
Dariusz
-#
Posty: 4
Rejestracja: 27 sty 2016, 01:07
Lokalizacja: Warszawa

RZ67 i problem z błyskaniem

Post autor: Dariusz »

RZtka takowego trybu nie ma. Błyska na każdym czasie :) Niby chińskie to zabawki, jednak YN mają dobre opinie. Pod cyfrą canona nie ma najmniejszego z tym problemu. Baterie są zarówno w lampie i sterowniku oraz w mamiyii nowe (świeżo naładowane akumulatorki). Śmieszna sprawa, bo testując popołudniu (bez skutku) lampa zaczęła błyskać gdy ... trzasnąłem do zamknięcia kominkiem :D I tak działało przez 5 min. Potem jak rozłączyłem i znowu podpiąłem już nic nie pomagało.
ODPOWIEDZ