Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

NovaSarmatia
-#
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2016, 18:30
Lokalizacja: Krynki (Podlaskie)
Kontakt:

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: NovaSarmatia »

Witam,
Co prawda jestem amatorem z trochę lepszym kompaktem.

Potrzebuję zrobić panoramę 360 stopni wokół jednego punktu na statywie (wnętrze restauracji), w moim kompakcie mam możliwość panoramy 180 więc podczas połączenia tych dwóch zdjęć graniczne punkty nie pokrywają się.

Jak można zrobić to bezboleśnie ?
Prowadzę Antykwariat, po za tym pstrykam fotki - jeszcze kompaktem ale to się zmieni :)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: technik219 »

To jest forum fotografii tradycyjnej, a pytanie dotyczy fotografii cyfrowej. O fotografii cyfrowej nic nie wiemy, nie znamy się i w ogóle mamy ją w głębokiej pogardzie. Bezboleśnie proponujemy zalogować się na jakieś forum fotografii cyfrowej. Albo niech się Kolega ochrzci, wtedy będzie zawracał głowę księdzu a nie nam - jak poradził pewien rabin pewnemu Izaakowi, który mu niemiłosiernie zawracał głowę w głupiej sprawie.
Lux mea lex
aldek
-#
Posty: 34
Rejestracja: 21 wrz 2009, 23:06
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Kontakt:

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: aldek »

Paralaksa?
Obrót powinien odbywać się w punkcie ogniska obiektywu, stąd istnieją specjalne statywy do panoram, które pozwalają na dokładną regulację aparatu względem osi statywu. Zwróć uwagę, że to jeszcze zależy od nastawienia na ostrość.
Jak lata temu bawiłem się w panoramy ruskim rybim okiem (analogowo, techniku), to dokładne wyregulowanie tej osi obrotu sprawiało cuda (po odgięciu, rzecz jasna).
No i po drugie, zrób trzy, a nawet 4 zdjęcia (te po 180 stopni) ze sporym zakładem. Bo tak na styk, to ja wątpię, czy Ci się uda.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: technik219 »

aldek pisze: Paralaksa? (...).
Ależ temu panu wcale nie chodzi o panoramę, tylko zareklamowanie swojego interesu w postaci antykwariatu ;-) Po drugie, jak radzisz, to radź dobrze: obrót powinien się odbywać nie "w punkcie ogniska obiektywu", a w całkiem innym punkcie. Jakim? Doczytaj.
Lux mea lex
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: shredderr »

W punkcie zwanym środkiem układu optycznego i nie jest to bynajmniej środek obiektywu wynikający przez podzielenie jego długości na dwie połowy ;)
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: cbk »

shredderr pisze: W punkcie zwanym środkiem układu optycznego i nie jest to bynajmniej środek obiektywu wynikający przez podzielenie jego długości na dwie połowy ;)
są na tym forum tacy, którzy tak uważają :)
God Is A Girl
NovaSarmatia
-#
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2016, 18:30
Lokalizacja: Krynki (Podlaskie)
Kontakt:

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: NovaSarmatia »

Ależ temu panu wcale nie chodzi o panoramę, tylko zareklamowanie swojego interesu w postaci antykwariatu
Jeśli rejestruję się na forum szukając jakiegoś rozwiązania - dlaczego nie miał bym wrzucić linka czym się zajmuję - jak komuś szkodzi - usunę.

Przepraszam, źle trafiłem - w google z zapytania bodajże fotografia forum trafiłem właśnie tutaj.

Problem rozwiązałem połowicznie - łącząc 2 panoramy w photoshopie - prawie nie widać łączeń.

Pozdrawiam,
s
Prowadzę Antykwariat, po za tym pstrykam fotki - jeszcze kompaktem ale to się zmieni :)
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: Jerzy »

NovaSarmatia pisze: Jeśli rejestruję się na forum szukając jakiegoś rozwiązania - dlaczego nie miał bym wrzucić linka czym się zajmuję - jak komuś szkodzi - usunę.
Niektórzy rejestrują się na forach tylko po to, by promować via stopki swoje strony - jesteśmy podejrzliwi i tyle. A ponieważ zdecydowana większość z nas robi zdjęcia tradycyjnymi technikami, to i o odpowiedź "cyfrową" może być trudno. To jak pytać o niuanse kindle'a na forum zecerów ;)
Fizyka w fotografii jest jedna, więc tak naprawdę odpowiedź już padła.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10015
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: J.A. »

Jerzy pisze: Niektórzy rejestrują się na forach tylko po to, by promować via stopki swoje strony - jesteśmy podejrzliwi i tyle.
NovaSarmatia, jest bodaj pierwszym od wielu miesięcy nowym użytkownikiem forum, który przynajmniej deklaruje, że szuka rozwiązania fotograficznego.
NovaSarmatia pisze: Problem rozwiązałem połowicznie - łącząc 2 panoramy w photoshopie - prawie nie widać łączeń.
Bierze się smartfona, ustawia na statywie i włącza tryb panorama. Robi trzy zdjęcia 180°, ze sporymi zakładkami. Łączy automatycznie w PSie i nie widać łączeń. On to robi perfekcyjnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
NovaSarmatia
-#
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2016, 18:30
Lokalizacja: Krynki (Podlaskie)
Kontakt:

Błąd paralaxy - jakiś sposób ?

Post autor: NovaSarmatia »

NovaSarmatia, jest bodaj pierwszym od wielu miesięcy nowym użytkownikiem forum, który przynajmniej deklaruje, że szuka rozwiązania fotograficznego.
W porządku rozumiem.

Poradziłem sobie jakoś, może w oczach profesjonalistów wygląda to kiepsko

do podglądu
diavolozambrow.pl/panorama6.jpg
diavolozambrow.pl/panorama4.jpg

Mimo, że wzbudziłem trochę kontrowersji

Pozdrawiam
Prowadzę Antykwariat, po za tym pstrykam fotki - jeszcze kompaktem ale to się zmieni :)
ODPOWIEDZ