Szybka do skanowania mocno zwiniętych filmów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Szybka do skanowania mocno zwiniętych filmów

Post autor: tomstg »

Szanowni,
Jestem w trakcie zakupu skanera epson V550 (jest w drodze). Ma mi służyć jako główne narzedzie do skanowania starych klisz z domowego archiwum. Zamiarem jest w zasadzie ogladanie zdjec na komputerze, ale co lepsze fotki byc moze pojdą do zrobienia odbitek (raczej nie wiekszych niz 13x18). Większość filmów to 35 mm ale kilkadziesiąt sztuk to sredni format. Wszystkie niestety przechowywane jako skręcone rolki. Widzę, że wsród akcesoriów bedzie ramka do skanowania, ale mam obawy czy stan skrecenia filmów pozwoli mi na ostre zeskanowanie zwlaszcza sredniego formatu. Czy mozna z takim skanerem (flatbed ogolnie, a szczegolnie ten model epsona) zastosowac po prostu połozenie na szybie filmu i przklepanie go jakąś matową szybką np. taką jaka jest w karetce powiekszalnika? Wiem że rozmiarowo obejmie mi to maks 1 klatkę 120 ale jestem w stanie dla najlepszych klatek robić takie myki.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Szybka do skanowania mocno zwiniętych filmów

Post autor: Keek »

Skanowalem "przez" szybe od Magnifaxa. Da sie: FROM ANOTHER POINT OF VIEW
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Szybka do skanowania mocno zwiniętych filmów

Post autor: shredderr »

Co stoi na przeszkodzie, aby negatywy pociąć, wyprostować np. między kartkami książki i wówczas poskanować bez problemów?
fezs
-#
Posty: 28
Rejestracja: 17 kwie 2007, 09:28

Szybka do skanowania mocno zwiniętych filmów

Post autor: fezs »

Przeszkodą jest wiek negatywów. W pracy spotykam się z negatywami sprzed 20-30 lat, które są tak wygięte, że jakiekolwiek próby wyprostowania nic nie dają. Negatyw może leżeć w książce nawet 3 miesiące i nic go nie rusza. Stosuję w takim przypadku szyby antyrefleksyjne. Działa bardzo dobrze.
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Szybka do skanowania mocno zwiniętych filmów

Post autor: tomstg »

Na razie sprawdziłem jak sprawuje sie standardowa ramka skanera epson V550. Stwierdziłem, że film do skanera trzeba zapodać wybrzuszeniem w dół, do dolnej szyby. Odwrotne zamocowanie skutkuje niestety nieostrym obrazem. Co ciekawe część filmów była wywinięta emulsją na zewn, a część "standardowo" do środka. Instrukcja do skanera zaleca włozenie emulsją do góry, wiec musiałem zignorować w niektórych przypadkach tą radę, stawiając na ostrosc. Spróbuję podejsc jeszcze do tematu z szybką z powiększalnika, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty co do ostrosci. Niemniej pierwsze wyniki skanowania kilku ponad 30 letnich błon ORWO uważam za dość zadowalające. Fajne kolory wychodzą. Same błony sa tak mocno skręcone że po pocięciu i zeskanowaniu nie chciały włazić w koszulki pergaminowe.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Szybka do skanowania mocno zwiniętych filmów

Post autor: wosk »

Mam dobre doświadczenia z maską do skanowania Digitaliza ( do znalezienia na lomography.com ). Jest uniwersalna, pasuje do Epsona i dobrze sobie radzi ze zniekształconymi negatywami. Tylko ten koszt...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ