Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

krokus nie nadaje się do punktu bo:
- kondensory nie sa ze szkłą optycznego zbyt wysokiej jakości - pływają
- kondensory są zbyt małe - nie pokryje nawet małej klatki
- karetka jest z bardzo kiepską szybką i to wyklucza punkt
- nie zachowuje geometrii ten powiększalnik.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

temat fajny. aż mnie zmusił do wyciągnięcia starych i nowych książek o fotografii. i wiecie co? nie byłoby dyskusji o oświetleniu punktowym, gdyby wszyscy czytali książki.

z ciekawostek, to na przykład taki Puśkow podaje nawet wymiary kondensorów pod konkretny rozmiar klatki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

rbit9n pisze:gdyby wszyscy czytali książki.

z ciekawostek, to na przykład taki Puśkow podaje nawet wymiary kondensorów pod konkretny rozmiar klatki.
To prawda, z czytelnictwem u nas na bakier.
Jako usprawiedliwienie można powiedzieć, że książek poruszających temat pow. punktowych było tyle co kot napłakał (i to wydane w latach zaraz po wojnie). Po prostu u nas nie było tych powiększalników, a dostępu do zachodnich konstrukcji również.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2014, 21:17 przez jac123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

niby tak, ale wspomniany Puśkow jako przykład powiększalnika kondensorowego, podaje właśnie tylko i wyłącznie z punktowym oświetleniem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: J.A. »

Trochę wykopalisk nie zaszkodzi
Joan pisze:Od dłuższego czasu mam ciemnię w przebudowie i nie mogę sama spróbować. Kupiłam niedawno w Biedronce lampkę LED o mocy 8,5 W, ma około 850 lumenów, świeci mniej więcej jak żarówka 75 W. Teoretycznie powinna sprawować się w powiększalniku lepiej od żarówki, bo daje natychmiast bardziej stabilne światło. Może ktoś z Was próbował już tego źródła światła?
Wczoraj przetestowałem taką eko-light ciepły biały 10W 950Lm. To podstawowe parametry. Na opakowaniu jest jeszcze z ciekawych rzeczy. ON/OFF 30 000x, Ra >80 CRI. 10W = 80W dla tradycyjnej żarówki. I bardzo ciekawy parametr - czas zapłonu = 0,1 s.
W powiększalniku była do tej pory 75W opalowa żarówka Osram. Pomiar światłomierzem punktowym na świecącą bańkę daje 1/1000s f/11. Na tego leda 1/1000s f/8 (4), w nawiasie dziesiętne EV.
Czyli lepiej niż dedykowana o pół przesłony.

Lampka sprawiła się świetnie. Cena = 19 zł, czyli taniej niż dedykowana 75W opalowa.
Są jeszcze 6000K, czyli mogą być lepsze dla wyższych kontrastów.
Załączniki
A w powiększalniku świeci tak.
A w powiększalniku świeci tak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Re: Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: radekone »

J.A. pisze: Są jeszcze 6000K, czyli mogą być lepsze dla wyższych kontrastów.
Ciekawe czy jakbym wymienił halogena w dyfuzorze na 6000K, to też by na wyższe kontrasty pomogło.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Im więcej niebieskiego w widmie, tym mocniej naświetla się warstwa twarda w papierze, więc na pewno tak, tylko nie liczyłbym na jeden stopień.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: rbit9n »

znalazłem ostatnio w niemieckim dyskoncie takie "żarówki" LED z adekwatną bańką i nawet niedrogo, jak to w niemieckim dyskoncie. kupiłem, przymierzyłem, ustawiłem, pasuje. dobra. lecę z próbkami. wysokość 50cm. pierwszy pasek. 1s -- 2s -- 4s -- 8s -- 16s -- 32s -- 64s -- (dobrze, że kupiłem zegar od Marcina @costa, bo bym już się pogubił) -- 128s -- 256s. tu już dałem sobie spokój. wołam, wołam, lecz to głos wołającego na puszczy. przy minutowym naświetlaniu jakiś cień cienia. czyli niestety złe widmo. znaczy mroczne widmo. wróciłem zatem to fotocrescenty 75W i BACH! (Jan Sebastian) wyszedł mi czas 20,4s. także tego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: J.A. »

Ciekawe. Bo wygląda to tak jakbyś kupił oświetlenie, które jest lampą ciemniową. Trochę to dziwne. Bo skoro Ty ją rozpoznajesz jako powiedzmy z grubsza białą, to widma aktywnego w niej powinno być na tyle dużo, żeby naświetlała. W końcu do naświetlenia papieru MG trzeba zielonego i niebieskiego.
Ja swojej używam i jestem z niej bardzo zadowolony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: taharii »

ciekawy wniosek ale w sumie prawidłowy :)

od dziś w niemieckich dyskontach białe lampy ciemniowe kupować można ;>

Mam je w łazience zamontowane nad lustrem, aż chyba przetestuję w wolnej chwili
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: rbit9n »

co nagle to po diable. zapomniałem napisać, że świeciłem przez filtr ILFORD MG nr 5. czyli, że ona w swoim widmie ma za mało światła zmierzającego ku czerwieni. miałem zrobić test bez filtra, ale zmienić gorącą żarówkę wolframową, jak wiecie, nie jest łatwo. ale postaram się wygospodarować nieco czasu i sprawdzę jak to działa bez filtra i z innym wywoływaczem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze: co nagle to po diable. zapomniałem napisać, że świeciłem przez filtr ILFORD MG nr 5. czyli, że ona w swoim widmie ma za mało światła zmierzającego ku czerwieni.
Niebieskiego. Filtr 5 to filtr niebiesko-czerwony. Papier MG jako gradacja 5 to papier niebieskoczuły.

Napisz jeszcze jaka jest temperatura barwowa żarówki i współczynnik Ra. To może być kluczowe. Stawiam na niższe Ra i 2700-3000 K.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: technik219 »

Co to jest to "Ra"?
Lux mea lex
fezs
-#
Posty: 28
Rejestracja: 17 kwie 2007, 09:28

Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: fezs »

Wskaźnik "oddawania" barw. Im wyższa wartość tym bliżej do światła słonecznego. Jakoś tak chyba z tego co pamiętam. Skala jest do 100.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Czy próbował ktoś z Was lampy LED w powiększalniku ?

Post autor: rbit9n »

a możliwe, że niebieskiego. w każdym razie spróbuję, ale nie wiem czy uda mnie się podać temperaturę, bo papierek wywaliłem. jak znajdę jeszcze takie w dyskoncie to podam, a jak nie to nie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ