Porównanie czterech "pięćdziesiątek"

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Porównanie czterech "pięćdziesiątek"

Post autor: Henry »

Dlaczego test jest cyfrówką a nie na negatywie?
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Porównanie czterech "pięćdziesiątek"

Post autor: Fotomechanik »

A czemu nie? Odpowiedź jest prosta. Mając te cztery obiektywy, chciałem sprawdzić, który z nich, co sobą reprezentuje. Po prostu dla siebie. Cyfrówka dała mi możliwość porównania niemal natychmiast, a negatyw musiałbym wywołać, zrobić odbitki, zeskanować... No i po co? Zwłaszcza że nie mam chwilowo ciemni, tak że musiałbym skanować negatyw, co w rezultacie dało by zdjęcie... Cyfrowe. Na szczęście różnice są bardzo wyraźne na "cyfrówce", więc cel został osiągnięty. Nie jestem aż takim ortodoksyjnym "filmowcem", żebym spluwał z obrzydzeniem na fotografię cyfrową. Jak niektórzy z Was zapewne wiedzą, mam Pentaxa 645, Mamiyę RB67 i kilka aparatów małoobrazkowych, ale zdjęcia na filmie to nie byle co. Do codziennej orki szkoda...

P.S.
Wosk, J.A. Dzięki.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Porównanie czterech "pięćdziesiątek"

Post autor: Nomad »

Henry, cyfrówka ma jedną przewagę nad fotografowaniem na negatywie : unikasz rozbieżności na etapach pośrednich, czyli wpływu obróbki, skanowania czy powiększania. Obraz z matrycy trafia praktycznie bezstratnie na monitor.
Wada: niektóre obiektywy, zwłaszcza szerokokątne, na matrycy mogą dawać zdecydowanie gorszy obraz niż na negatywie.
Sam mam Zuiko 24/2, które na negatywie wymiata, a na matrycy mydli.
ODPOWIEDZ