Pomoc w wyborze aparatu ... dalmierza czy inny ?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomsson2000
-#
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2018, 21:12

Pomoc w wyborze aparatu ... dalmierza czy inny ?

Post autor: tomsson2000 »

Czy ktoś ma i może podzielić się opinią lub porównać poniższe aparaty:
- Revue 400L
- Revue 400SE
- Revue 400EF
- Rollei 35 XF
- Minolta Hi-Matic F
- Minolta Hi-Matic S
- Yashica Electro 35 (boje się jej z powodu POD)
- Yashica Lynx 5000
- Ewentualnie również Olympus 35 RC

Wcześniej nie robiłem nic dalmierzem (tylko smena 8M) - chodzi mi by światłomierz był Ok i preselekcja przysłony, ewentualnie jeśli jakiś automat będzie na tyle dobry też wezmę go pod uwagę. Chcę się wkręcić w dalmierze bo chodzi to za mną już od dawna - więc będzie to mój pierwszy dalmierz - ale nie pierwsze styczności z fotografią.

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że jedne szkła są ciemniejsze inne jaśniejsze ...

Po poszukiwaniach i lekkim zgłupieniu z nadmiaru lub brak informacji i totalnym zmieszaniu się wszystkiego w mojej głowie myślałem również o czymś innym ...

Np. wpadł mi w oko FLEXARET - podoba mi się ten średniak, natomiast napewno niezbyt często robiłbym nim zdjęcia ze względu na większe gabaryty oraz również koszty klisz (choć nie o to tu chodzi, ale grosz do grosza i wyjdzie suma, że kiedyś nie zapłacę za mieszkanie :P) i wywołania (aczkolwiek będę chciał w przyszłości i tak klisze Cz-B spróbować wywoływać samemu ... C41 mam po 3 zł u siebie w mieście, więc nie wiem czy jest sens.

Oczywiście małe lustrzanki też chodzą mi po głowie ...
M.in. spodobała mi się Mamiya ZE - natomiast na innych forach napisali mi, że jest to aparat awaryjny ...
w związku z tym myślałem również o:
- Revueflex SDI + Tessar 2,8/50
- Revue electronic C + 2,7/38mm
- Porst Compact Reflex SP + 1,7/50
- Cosina SLR + 2,8/35
- Zeiss ikon Contina + 2,8/45mm
- Aparat PORST CR-1X-FUJINON 50mm 1:1.9 FM

Koledzy, pomóżcie i doradźcie - szukam ciekawego aparatu, który sprawi mi jeszcze większą radość niż dotychczas ...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pomoc w wyborze aparatu ... dalmierza czy inny ?

Post autor: powalos »

Poszukaj też Minolty Hi-matic E. Piękny obiektyw, pełna automatyka naświetlania. Można się skupić tylko na kadrowaniu i ostrzeniu.
Jeżeli patrzysz też na małe lustrzanki to jako fan Pentax'a polecę malutki ME Super i do tego "naleśnik" 40/2.8. Zestaw do kieszeni. Zresztą z SMC 50/1.7 też dużo większy nie będzie. Z małych, niezawodnych dalmierzy to jeszcze Olympus XA (bez dodatków w oznaczeniu). Tyle, ze trudno dostać i trzymają cenę. Pzdr.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pomoc w wyborze aparatu ... dalmierza czy inny ?

Post autor: Jerzy »

O matko, ale rozrzut... IMHO wybierasz spośród amatorskich konstrukcji, które mają już swoje lata i mogą mieć różne awarie. Zakładam, że masz ograniczony budżet - nie ma Bessy Rx - więc na Twoim miejscu przeglądałbym Bazar i ogłoszenia użytkownika czmielek. Od niego bierz w ciemno. :)
tomsson2000
-#
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2018, 21:12

Pomoc w wyborze aparatu ... dalmierza czy inny ?

Post autor: tomsson2000 »

Jerzy pisze:O matko, ale rozrzut... IMHO wybierasz spośród amatorskich konstrukcji, które mają już swoje lata i mogą mieć różne awarie. Zakładam, że masz ograniczony budżet - nie ma Bessy Rx - więc na Twoim miejscu przeglądałbym Bazar i ogłoszenia użytkownika czmielek. Od niego bierz w ciemno. :)
A No ... w miarę zgłębiania tematu mam wrażenie, że jestem coraz głupszy a nie mądrzejszy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Pomoc w wyborze aparatu ... dalmierza czy inny ?

Post autor: Tristan »

POD w Yashica Electro 35 jest łatwe do naprawienia w domu. Większy problem stanowi stan luster. Swojego czasu miałem jedną, zrobiłem POD, zrobiłem uszczelnienia, wyczyściłem wizjer i wydmuchałem układ dalmierza. Natomiast ostrzenie w pomieszczeniach było loterią z powodu utlenionej powierzchni beam splittera.
ODPOWIEDZ