Pentacon Six

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: szable »

Miałem jednocześnie Pentacona Sixa i Pentaxa 67 i mogłem porównać oba systemy.
Jak można znaleźć w netach, Japończyki zachwycili się w latach 60-tych ideą takiej nasterydowanej lustrzanki i bazując na rozwiązaniach Practisixa, stworzyli swojego Pentaxa 6x7 a potem 67.
Jakby tak sobie pomarzyć, gdyby wtedy Japończycy zrobili Pentaxa 66 zamiast 67, z pentaconową wielkością, wagą, z mniejszym i delikatniejszym lustrem itp, ale z pentaxową niezawodnością, niezniszczalnością i OPTYKĄ, to moim zdaniem byłby to średniak doskonały.

Bardzo lubię PSixa za:
- poręczność,
- łatwość obsługi

Bardzo nie lubię PSixa za:
- awaryjność.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: 4Rider »

Exakta 66 - ta "nowa' to ładna jest i w ogóle, ale rzadka i droga - samo body jakieś 1000 dolcy...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pentacon Six

Post autor: aka »

szable pisze: 27 sie 2020, 11:33 Jakby tak sobie pomarzyć, gdyby wtedy Japończycy zrobili Pentaxa 66 zamiast 67, z pentaconową wielkością, wagą, z mniejszym i delikatniejszym lustrem itp, ale z pentaxową niezawodnością, niezniszczalnością i OPTYKĄ, to moim zdaniem byłby to średniak doskonały.
A Norita? Tu poczytać można: http://www.pentaconsix.com/norita.htm
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 27 sie 2020, 12:20A Norita?
No też dużo lepiej wygląda 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

szable pisze: 27 sie 2020, 11:33doskonały
ha ha ha.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pentacon Six

Post autor: aka »

Chyba sobie kupię P-six. Mam w oczach obraz stojącego na półce w Foto-optyce i cenę chyba 24000zł. Teraz tak z 60 razy tańszy by był. ;-)
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pentacon Six

Post autor: LD »

4Rider pisze: 26 sie 2020, 16:31 Kiev 60 w ogóle jest lepszy co może dziwić... no ale Bronica dużo lepsza 8-)
A Hasseblad ? Który jest godnypolecenia?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: 4Rider »

LD pisze: 27 sie 2020, 16:40
4Rider pisze: 26 sie 2020, 16:31 Kiev 60 w ogóle jest lepszy co może dziwić... no ale Bronica dużo lepsza 8-)
A Hasseblad ? Który jest godnypolecenia?
Haseł pewnie każdy godny polecenia, ale 50% ceny za markę - na tej półce cenowej wolałbym rzadsza Exakte 66.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six

Post autor: Nomad »

4Rider pisze: 27 sie 2020, 16:58
LD pisze: 27 sie 2020, 16:40
4Rider pisze: 26 sie 2020, 16:31 Kiev 60 w ogóle jest lepszy co może dziwić... no ale Bronica dużo lepsza 8-)
A Hasseblad ? Który jest godnypolecenia?
Haseł pewnie każdy godny polecenia, ale 50% ceny za markę - na tej półce cenowej wolałbym rzadsza Exakte 66.
Zdecydowanie nie każdy Hasek godny polecenia, taki 1000F to prawie jaki Saliut (prawie, bo droższy wielokrotnie) a Exacta66 to po prostu SIX oklejony gumą.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: Jerzy »

aka, pewnie jutro zrobię ogłoszenie sprzedaży. Cały system sprzedaję.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Pentacon Six

Post autor: LD »

Jerzy pisze: 27 sie 2020, 23:33 aka, pewnie jutro zrobię ogłoszenie sprzedaży. Cały system sprzedaję.
Przypominam się o wizjerze z lupką.
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

@Jerzy, dobre podsumowanie. Jak się ocenia jakiś system trzeba brać pod uwagę stosunek jakości do ceny. Akurat P-six ma dość dobry. Chociaż mam lepsze systemy to często wracam do niego. Jest prosty, intuicyjny, ma przyzwoitą optykę i akurat mój egzemplarz jest bezawaryjny. Ciemna matówka mi nie przeszkadza (jestem przyzwyczajony do dużego formatu). Przykładowo za takiego Hasselblada na dzień dobry przepłacamy duże pieniądze (tylko za kultową markę). Oczywiście Hassy jest lepszy, ale czy warto aż tyle przepłacać…?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

Uwielbiam takie teksty.
Za sprzęt o kilka rzędów wielkości lepszy i niezawodniejszy - przepłacamy.
Za sprzęt kłopotliwy, który należy traktować z nabożności, albo czynności wykonywać w określonej sekwencji, bo inaczej sprzęt odmawia posłuszeństwa to już nie przepłacamy. Bo stosunek jakości do ceny jest lepszy.
Jakości czego? Pytam.
Akurat PSix jest maksymalnie nieudanym aparatem. Działa jakby go projektował zespół inżynierów z Krasnogorska w nocy z soboty na niedzielę po imieninach Ivana.
Pamiętam czasy, gdy się śliniłem na jego widok. Aż w końcu się wyśliniłem. Po pół roku użytkowania sprzedałem w Stodole i kupiłem zajechanego Haselka. Ten Hasek po przejściach działał sprawniej niż podobno w pełni sprawny technicznie PSix.

Mogę zaakceptować niską cenę i słaby aparat, ale niech działa zgodnie z instrukcją.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: Jerzy »

J.A., cóż mogłeś mieć pecha. Mój egzemplarz po prostu działa, bez żadnych ceregieli. Trzyma czasy, ostrzy w punkt, negatywy są bardzo ok. Nie mogę tego powiedzieć np. o Kievie 88. Więcej problemów miałem z Rolleiflexem czy z Contaxami. Nie jestem wszkaże fascynatem demoludzkiej techniki, widzę że np. okolice matówki mogłby być lepiej wymyślone.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: Jerzy »

Jaris pisze: 28 sie 2020, 13:49 Oczywiście Hassy jest lepszy, ale czy warto aż tyle przepłacać…?
Łączy je format klatki i wymienność obiektywów. Jest sporo różnic, że wspomnę o migawkach w obiektywie czy wymiennych kasetach. Kiedyś chciałem mieć jakąś 501, teraz nie. Nie mój styl fotografowania.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
ODPOWIEDZ