Papier do odbitek kolorowych

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PawełB
-#
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2016, 14:17

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: PawełB »

Witam. W związku z tym, że ostatnio kolorowe odbitki robiłem w latach dziewięćdziesiątych na papierze fotonkolor, chciałbym się dowiedzieć czy papier sprzedawany w rolkach z przeznaczeniem do minilabów nadaje się do domowej obróbki w procesie RA4. Oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego reżimu i wcześniejszym skonfekcjonowaniu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Papier do odpitek kolorowych

Post autor: J.A. »

Tak.
Tylko trzeba się zwijać, bo czasy są b. krótkie.
45s - wywołanie barwne
30s - przerywanie w kwaśnym przerywaczu
45s - wybielanie utrwalające
3x30s - płukanie końcowe.

Tetenal kiedyś sprzedawał niskotemperaturowe RA-4, ale chyba było z nią coś nie halo bo się wycofali i mają tylko zestawy pięciolitrowe dla 35 °C



<rzep>
Kiedyś jak się wchodziło do jakiegoś towarzystwa, to się przedstawiało, co, kto i po co.
</rzep>
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odpitek kolorowych

Post autor: outi »

J.A. pisze: Tylko trzeba się zwijać, bo czasy są b. krótkie.
Poza wywoływaniem to raczej nie trzeba się spinać. Jak za długo poleży w blixie czy w przerywaczu, to nic się nie stanie.
PawełB
-#
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2016, 14:17

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: PawełB »

Mam jeszcze takie pytania do szanownych forumowiczów:
1. jaka jest różnica w zestawach do wykonywania odbitek w procesie RA-4 pomiędzy takimi zestawami jak oferowane na aukcjach kity na 0,5, 2,5 i 5 litrów, a zestawami dedykowanymi do konkretnych urządzeń, i kartridżami. Czy te ostatnie można wykorzystać do wykonywania odbitek w maszynach przeciągowych?
2. Jeżeli przy wykonywaniu odbitek czarno-białych naświetlam papier około 8 s., jaki powinien być orientacyjny czas naświetlania papieru kolorowego w podobnych warunkach. Chodzi mi o przybliżoną wartość od jakiej powinienem zacząć próbne odbitki.
3. Czy można stosować oświetlenie ochronne w ciemni podczas pracy na papierze do minilabów.
Pozdrawiam serdeczne.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: technik219 »

Zlituję się, bo nikt nie odpowiada :-)
Ad. 2: Czasy z papieru cz-b nijak się mają do czasów na papiery barwne. Chciałem wykorzystać automatyczną maskownicę, która bardzo dobrze sprawdzała się z papierami cz-b, ale okazało się, że zabrakło jej skali "w dół". Musiałem ingerować w układ elektroniczny.
Ad. 3: wprawdzie bawiłem się w kolor dosyć dawno temu (ale już na RA-4 i współczesnych papierach Fuji), ale nie sądzę, żeby coś się zmieniło - można. Każdy papier ma w miarę bezpieczne pasmo uczulenia, w które można się wpasować z oświetleniem ciemniowym. Ja używałem tej samej lampy co jeszcze dawniej do Fotonkoloru (mało co widać, ale dobre i to).
Co do pierwszego pytania nie podejmuję się odpowiedzi.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

Wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem wywoływaczki ACP 302 :) (w weekend się okaże, czy sprawnej). Mam trochę ciętej endury, ale prędzej czy później kupię sobie jakiś papier do labów w roli. No i teraz pytanie moje jest takie: jak taka "rola" wygląda? Czy to jest rolka w sensie rolka, że jest jakiś rdzeń  i na to jest nawinięty papier (np jak papier toaletowy), czy to raczej takie coś jakby na srajrolce ktoś usiadł?

Pytam, bo będę montował sobie skrzynkę do przechowywania i przycinania tegoż papieru i wolałbym wiedzieć wcześniej, z czym się to je.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: J.A. »

Rolka z grubym kartonowym rdzeniem, jak kiedyś do dywanów bywały, a radzeniu jeszcze plastikowe kræżki.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: pelovsky »

Outi, jak już sobie zmontujesz, to koniecznie się pochwal! Sam chcę sobie coś zmontować, ale jeszcze nie mam pomysłu jak dokładnie. Czy ACP302 kupowałes na olx? Sam się nad nią zastanawiałem, ale w końcu ustrzelilem na niemieckim ebayu trochę mniej sciachaną. Na jakim wywolywaczu robisz? Ja do tej pory na kodaku ra-rt, ale myślę nad czymś tańszym z Eurolandu. Używam ich blixa i jestem bardzo zadowolony.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

J.A. pisze: Rolka z grubym kartonowym rdzeniem, jak kiedyś do dywanów bywały, a radzeniu jeszcze plastikowe kræżki.
Dzięki!
pelovsky pisze: Na jakim wywolywaczu robisz?
Jeszcze nie robię, ale myślę o tetenal SP-160, do c-41 używam sp45 (też na mały przerób) i sprawia wrażenie bardzo trwałego. Jakoś nie jestem fanem blixów, więc utrwalanie sobie będę robił (raczej) w kuwecie, a w maszynie będzie tylko odbielacz (zrobiony po taniości ze startera)
pelovsky pisze: ACP302 kupowałes na olx?
Tak, nie jest tak straszna ;)
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: pelovsky »

outi pisze: nie jestem fanem blixów
z jakiegoś konkretnego powodu? Chemicznie jestem trochę nowicjuszem w C41/RA4, więc chętnie się dowiem czegoś nowego :)
outi pisze: myślę o tetenal SP-160
napisz koniecznie za jakiś czas, jak Ci się będzie sprawdzać! RA-RT jest o tyle zgrabny, że na jedno zapełnienie ACP wchodzi połowa butelki koncentratów. Mnie za jednym posiedzeniem udaje się to zużyć w 50%, więc otwarty koncentrat zużywam w ok. miesiąc (licząc, że kolory w ciemni robię raz w tygodniu).
outi pisze: Tak, nie jest tak straszna ;)
To super. Mam nadzieję, że sprawować Ci się będzie bez zarzutu. BTW czy w komplecie była klapa? Na zdjęciach, które gość mi podsyłał nie było jej widać. W razie gdybyś szukał do niej jakichś części na wymianę, to widziałem gdzieś w googlu stare ogłoszenie gościa z Białogardu (chyba), który zajmował się serwisem tych maszyn i podobno ma jeszcze tego sporo (w tym nowe wałki). Mogę to odkopać.
W weekend pierwszy raz uruchamiałem swoją, zrobiłem pierwsze kolorowe odbitki 30x40 i jestem zachwycony.
Pod spodem moja ACP w swoim habitacie ;-)
2018-08-20-17h58m45.jpg
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

pelovsky pisze: z jakiegoś konkretnego powodu? Chemicznie jestem trochę nowicjuszem w C41/RA4, więc chętnie się dowiem czegoś nowego :)
Z mojego doświadczenia wynika, iż BLIX jest znacznie mniej trwały niż osobny BL i FIX ;) Sam odbielacz też można pozyskać znacznie taniej niż "zgodnie z instrukcją", a utrwalacz to utrwalacz.

Tani odbielacz to:
1. https://foxell.pl/ra-4-starter-odbielac ... p-566.html - tego daję 240 GRAMÓW (tak, ważę ciecz, ale zapomniałem odnotować ile to w mililitrach) na litr roztworu
2. do tego 80-100g bromku potasu
3. do tego 100ml octu spożywczego
4. dopełnić do litra wodą

To daje odbielacz do filmów, który podziała spokojnie rok, no chyba że ktoś robi po 10 rolek na tydzień. Zakładam, że bleach do papierów jest zwykle rzadszy.
pelovsky pisze: czy w komplecie była klapa?
Tak. Nawet samoróbka dodatkowo do "prowadzenia" większych formatów, żeby nie wchodziły krzywo.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

J.A. pisze: Rolka z grubym kartonowym rdzeniem, jak kiedyś do dywanów bywały, a radzeniu jeszcze plastikowe kræżki.
A że tak jeszcze dopytam, to jakiej średnicy mam się spodziewać? Rozumiem, że rolka jest pusta w środku, bo to pewnie w maszynach się wsadza na jakąś oś ;)
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: pelovsky »

outi pisze: jakiej średnicy mam się spodziewać?
papierowa rolka jest mniej więcej jak rolka od srajtaśmy, a te plastikowe wkładki w środku mają dziurę na mniej-więcej 2 palce (jak chcesz, to mogę dokładnie sprawdzić w ciemni przy okazji). Na pewno mieści się to na stojak od ręcznika kuchennego papierowego (drewniany z Ikei).
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

pelovsky pisze:
outi pisze: jakiej średnicy mam się spodziewać?
papierowa rolka jest mniej więcej jak rolka od srajtaśmy, a te plastikowe wkładki w środku mają dziurę na mniej-więcej 2 palce (jak chcesz, to mogę dokładnie sprawdzić w ciemni przy okazji). Na pewno mieści się to na stojak od ręcznika kuchennego papierowego (drewniany z Ikei).
Dzięki, taka precyzja mi wystarczy :D
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: pelovsky »

Sprawdziłem wczoraj, plastikowa wkładka do kartonowej rolki ma średnicę zewnętrzną 74mm, a średnicę wewnętrznej dziury 38mm
IMG_20180907_172905.jpg
ODPOWIEDZ