Papier do odbitek kolorowych

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

pelovsky pisze:Sprawdziłem wczoraj, plastikowa wkładka do kartonowej rolki ma średnicę zewnętrzną 74mm, a średnicę wewnętrznej dziury 38mm
dzięki!

Mi udało się w końcu odpalić testowo te ustrojstwo, ale tyle się nasiedziałem, że łolaboga. Okazało się, że rack z CD zaszedł osadem, takim czarnym szlamem, którego woda nie ruszała i musiałem tego racka rozkręcić, ażeby poczyścić wszystko (propsy dla kontruktorów, bo dało się to poskładać przy akceptowalnym poziomie frustracji ;))
Ściąga ;)
Ściąga ;)
Testowe szitki
Testowe szitki
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: Nomad »

Pomny własnych bojów z czyszczeniem raków, zapytam czym czyściłeś.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: pelovsky »

O losie! Poprzedni właściciel nieźle zamulił z czyszczeniem...
Ja przez weekend przepuściłem przez swoją prawie 6mkw papieru kolorowego i mój początkowy zachwyt maszyną nie mija.
Jedyne co, to trudno mi opróżnić do końca zbiorniki z chemią - zawsze zostaje trochę na dnie.
Elegancko działa też ręczne dopełnianie chemii - w moim przypadku co jeden film (to znaczy 36-38 odbitek) robiłem dolewanie i odlewanie, dolana chemia dogrzewała się, gdy robiłem przerwę na zmianę wody płuczącej odbitki i zmianę negatywu w powiększalniku.
Znalazłem w google'u TETENAL 103400 Chem Cleaner 1l, który podobno radzi sobie z takimi przypadłościami, jak brudy od wywoływacza kolorów w rackach maszyn wywołujących.
Na ile ustawiłeś temperaturę i prędkość do czarno-białych odbitek? Chętnie też skorzystałbym z ACP do czarno-białych odbitek, ale wolałbym w większej temperaturze niż 20 stopni, żeby szło nie wolniej niż RA-4.
Propsy też za wykorzystanie kuwetek z ikei, ja używam dużych przezroczystych pudeł (do płukania dużej ilości odbitek i w połączeniu z akwariową pompką i grzałką jako płaszcz wodny do C41).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: J.A. »

Wypoziomuj maszynę, powinno pomóc na resztki zostające w tankach.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

Nomad pisze: Pomny własnych bojów z czyszczeniem raków, zapytam czym czyściłeś.
Woda, domestos (rozcieńczony, 1:na oko), alkohol izopropylowy, ręczniki papierowe, gąbki kuchenne ;)
pelovsky pisze: O losie! Poprzedni właściciel nieźle zamulił z czyszczeniem...
no, ale temat ogarnięty
pelovsky pisze: początkowy zachwyt maszyną nie mija.
:)
pelovsky pisze: Jedyne co, to trudno mi opróżnić do końca zbiorniki z chemią - zawsze zostaje trochę na dnie.
Mam niby wypoziomowaną, ale te płyny się zatrzymują na napięciu powierzchniowym. Ja biorę namoczony ręcznik papierowy i "zgarniam" resztki do odpływów
pelovsky pisze: Elegancko działa też ręczne dopełnianie chemii - w moim przypadku co jeden film (to znaczy 36-38 odbitek) robiłem dolewanie i odlewanie
Ja mam tetenal sp-160 w koncentracie, więc póki co, stwierdziłem że regenerację będę robił po skończeniu zabawy.
pelovsky pisze: TETENAL 103400 Chem Cleaner
Też o tym myślałem i chyba dam temu szansę.
pelovsky pisze: Na ile ustawiłeś temperaturę i prędkość do czarno-białych odbitek?
Kierowałem się pdfem z fomy i wsadzałem RCki, maszynę zalałem fenalem własnej produkcji i utrwalaczem od znajomego chemika. Kierując się danymi producenta (co prawda dla fomatol LQN ;)) maszynę ustawiłem 30C/45s i wyszło ładnie.
pelovsky pisze: Propsy też za wykorzystanie kuwetek
Cena czyni jakość ;);)

Na koniec moje pierwsze osiagnięcia. Muszę tylko dorwać świeższy papier, bo endura rocznik ~2002 bywa momentami jakaś nieprzewidywalna, a na pewno nie ułatwia w eliminowaniu innych błędów (a tych może być sporo: krokus 67 z janpolem to słaby zestaw :D)
IMG_0989.JPG
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: pelovsky »

outi pisze: Muszę tylko dorwać świeższy papier, bo endura rocznik ~2002 bywa momentami jakaś nieprzewidywalna
hehe no zdecydowanie. Ja robię na Fuji CA Supreme z datą 2016 i wychodzi bez problemów. Mam też rolkę Endury Canvas 30cm x 80m z datą 2016 z ephoto.pl za 61zł. Pierwszy zwój był trochę żółty, ale reszta wychodzi dobrze (no a cena to jest taniej niż za darmo). W sumie rolka 30cm to jest dobre rozwiązanie, bo możesz ciąć w zasadzie wszystko (szerokość na pół daje 15cm, więc można zrobić i 10x15 i 15x21, szerokość na całość daje i 24x30 i 30x40). Tylko trzeba się gimnastykować z gilotyną. Jeśli nie masz żadnego oświetlenia do koloru, to polecam Jobo Maxilux, przy rozsądnym czasie ekspozycji i odległości lampy od papieru daje się przy tym spoko pracować bez negatywnych efektów.
No i zdecydowanie chyba warto wymienić Janpola na głowicę pokroju Meopta Color 3 + jakiś rozsądny obiektyw (wczoraj zszedł na allegro Componon 2,8/50 za niecałe 80zł...).
Jestem też pozytywnie nastawiony do wykorzystywania dopełniania chemii. Nie wiem jak to się stało, że wcześniej o tym nie pomyślałem. Do tej pory przez 2,5l roztworu roboczego wywoływacza i blix'a przepuszczałem ok. 5mkw papieru i potem zlewałem chemię jako zużytą (kierując się niesłusznie instrukcją do RA-RT wykorzystywanego w kuwetach http://imaging.kodakalaris.com/sites/pr ... es/j39.pdf, gdzie Kodak pisze, że przy niekrytycznych zastosowaniach wydajność z litra to 2mkw). Przy dopełnianiu liczy się ok. 200ml dopełniacza na 1mkw papieru, przez co koszt chemikaliów na wykonywane przeze mnie odbitki 15x21 to około 13 groszy :)))
outi pisze: Mam niby wypoziomowaną, ale te płyny się zatrzymują na napięciu powierzchniowym. Ja biorę namoczony ręcznik papierowy i "zgarniam" resztki do odpływów
Ja podnoszę maszynę (bez racków, to i tak ciężkie cholerstwo) i bełtam nią w tę i w tamtą stronę. Część w końcu spływa, a część olewam i wylewam razem z wodą, którą czyszczę maszynę po użyciu.
Mój urobek z niedzieli:
2018-09-09-20h39m18.jpg
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: Jerzy »

WOW! Ja w dwa lata nie robię tyle czarno-białych zdjęć... Co to znaczy mechanizacja! :)
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: pelovsky »

Tak, to była masówka z wakacji, no i dodatkowo 3h nieprzerwanej pracy. Muszę przyznać, że naprawdę pasuje mi brak konieczności pilnowania czasów kąpieli, sklejania kilku papierów w utrwalaczu itp. Planuję użyć maszyny też do czarno-białego procesu, chociaż chyba będzie mi brakowało widoku pojawiającego się "znikąd" obrazu podczas wywoływania odbitki... No ale może używał jej będę w przypadku tłuczenia takiej "masówki".
Trzeba też przyznać, że zabawa w kolor (pod warunkiem posiadania maszyny) jest znacznie tańsza niż czarno-biała fotografia. Całe wakacje przestrzeliłem na zakupionych za zachodnią granicą (w niemieckiej drogerii DM) Kodakach Gold 200, którego rolka w trzypaku kosztuje tam ok. 11zł. Wywołanie w Tetenal Colortec, przy zakupie 2,5l zestawu i zużywaniu chemii do końca, kosztuje ok. 3,50zł/rolkę. Papier kupiłem 2x 15cm x 186m za 300zł, więc na jedną odbitkę 15x21 wychodzi 17 groszy. Wywołanie około 12-13 groszy, więc jedna odbitka kosztuje mnie w sumie 30 groszy (+prąd i woda bieżąca) + klatka wywołanego filmu niecałe 40 groszy.
Sumarycznie efekt jest taki, że gdy próbkowałem odbitki z filmu do ustalenia filtracji kolorów, to musiałem oduczyć się cięcia papieru na próbki - bo co za sens, skoro przez to mniej widać, a oszczędza się po 10 groszy?
Wiadomo, że efekt wyrazu jest w kolorze absolutnie zupełnie inny niż w czarno-białej fotografii, ale jednak zabawa kolorem jest super satysfakcjonująca, a do tego w ostatecznym rozrachunku niedroga :) POLECAM!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: J.A. »

Pamiętaj, że przez maszynę możesz puścić tylko papier RC.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

pelovsky pisze: będzie mi brakowało widoku pojawiającego się "znikąd" obrazu
też tak mam ;)
pelovsky pisze: Tetenal Colortec
Polecam mój sposób: Tetenal sp45 + starter + starter odbielacza kodak ektacolor prime (tak, do ra4) - daje to spory, trwały zapas i da się regenerować. O odbielaczu chyba pisałem, a jeśli nie to: na litr dajemy 240g tego startera od kodaka, 80g bromku potasu i 150ml octu z kuchni.

A i jeszcze jedno. Zrobiłem sobie (póki co czysto teoretyczny) kalkulator do korekty czasu naświetlania przy zmianie filtracji: https://jsfiddle.net/1unLc0ob/26/show

Funkcje filtracja->czas wygenerowałem z użyciem wolfram alpha i danymi z instrukcji do janpol color ;)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: J.A. »

Fajny kalkulator. Niestety z żadną głowicą się nie sprawdzi.
Filtry w Janpolu mają sporo wyższy współczynnik tłumienia światła (są relatywnie ciemne) niż filtry dichroiczne z głowic.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: outi »

pelovsky pisze: Mam też rolkę Endury Canvas 30cm x 80m z datą 2016 z ephoto.pl za 61zł.
Na początku było "łał", ale potem dotarło do mnie "canvas" :)
pelovsky pisze: polecam Jobo Maxilux
To jest po prostu czerwona lampa z regulacją jasności?
J.A. pisze: Niestety z żadną głowicą się nie sprawdzi.
a krokus GF ma już normalne filtry, czy też takie ciężkie jak janpol?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: J.A. »

GFA, GF miał filtry barwione w masie. GFA dichroiczne.

Lampa do koloru nie może być czerwona. Papiery foto najniższą czułość mają w żółtym, tam jest taki mały dołek, na zachodzenie się warstw czerwono i zielonoczulej. I tam się trzeba wcisnąć z jakąś minimalną ilością światła.
Do tego dochodzi relatywnie wysoka czułość ogólna papieru barwnego, bo w maszynowej obróbce zależy nam na każdej zaoszczędzonej sekundzie ekspozycji i problem jest ogromny.
Papier barwny jest przeznaczony do obróbki maszynowej, a w maszynach mamy 100% ciemności. I nie trzeba się przejmować oświetleniem bezpiecznym. A z drugiej strony obniżenie czułości w dowolnym miejscu pogarsza reprodukcję barw i ich zrównoważenie i czystość. I koło się zamyka.
Jak by nie patrzeć dupa zawsze z tylu.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: pelovsky »

outi pisze: Na początku było "łał", ale potem dotarło do mnie "canvas" :)
w dużych formatach (robiłem 30x40 z tej rolki) i w ramce za szybką to wcale nie przeszkadza :D
a nawet dodatkowo powiedziałbym, że faktura maskuje trochę ziarno z takiego powiększenia. Na próbę i przy okazji można sobie kupić (za takie pieniądze, bo w normalnej cenie to chyba trzeba mieć niezbyt równo pod sufitem ;-) )
outi pisze: To jest po prostu czerwona lampa z regulacją jasności?
tak jak pisze J.A., to jest lampa ze specjalnymi LED-ami o kolorze mniej-więcej pomarańczowym (tzn. ma 3 ustawienia - oddzielne LEDy do czarno-białego, do RA-4 i do jakiegoś innego nieznanego mi materiału).
Owszem, papier kolorowy jest do obróbki w ciemności i maszynowej, wysokoczuły, ale pod warunkiem ekspozycji na światło takiego Maxiluxa odbitego, z 1,5m i nie dłużej niż rozsądek wymaga (czyli papier leży w czarnym worku, wyjmujesz go po to, żeby dopasować w maskownicę, naświetlić, a potem wkładasz do ACP), moim zdaniem nie widać negatywnych skutków.
Fakt jest też taki, że dłuższa ekspozycja na światło "bezpieczne" daje efekty w postaci zabarwienia (na żółto albo fioletowo).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Papier do odbitek kolorowych

Post autor: J.A. »

Ile to jest ta „dłuższa” ekspozycja? Minuta? Pięć?
A jeżeli daje żółte zadymienie, to raczej masz gdzieś w ciemni przeciek białego światła. Bo żółte, czy pomarańczowe światło da niebieskie, lub niebiesko-zielone zadymienie.
ODPOWIEDZ