ostatnie tchnienie slajdów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: flonidan »

Panowie i Panie mam krótkie pytanie.Czy odbitki ze slajdów będą lepsze od negatywów??Pytanie daję dlatego ,że widzę ,że slajdy wydają już ostatnie tchnienie a chciałbym trochę pobawić się w tej technice i zakupić jakieś 20-30 sztuk slajdów i poświęcić im jakąś chwilę -zachęciły mnie wyniki samodzielnego wywołania slajdów a że proces C41 opanowałem dobrze i mam stale powtarzalne wyniki to chcę jeszcze porobić zdjęcia w tej technice.Dokładnie chodzi o odbitki ze skanu i wywołane w labie cyfrowym.
jacek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

A rzucałeś te slajdy na ekran? Żadna odbitka tego nie zastąpi.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: Adams »

Ze skanu najlepiej wychodzi na ścianie:-) Jak dobry skanerzysta to wg mnie jest rewelacja. Ale to moja subiektywna opinia bo jestem fanem slajdów. Mam porównanie bo sam powiększam negatywy pod powiększalnikiem i robiłem Ciba też.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: shredderr »

Zadam przewrotne pytanie:
masz dostęp do chemii i papierów cibachrome ?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: jac123 »

Czy ostatnie tchnienie to trudno powiedzieć. Podobnie rzecz ma się z filmami cz-b, oferta ostatnimi laty mocno się ograniczyła.
Ja ostatnio tylko robię tylko slajdy, ale to raczej z wygody, bo oddaję do zakładu do wywołania. Minus to cena (ok. 22 zł).
Ostatnio też, ze slajdu zrobiłem skan cz-b i wydrukowałem zdjęcie (w zakładzie)., Efekt nawet dość dobry, biorąc pod uwagę że niewiele przy tym skanowaniu robiłem (tzn. bez żadnych fotoszopów itp obróbki).
Aha, jak masz opanowany proces C-41, to slajdy spokojnie zrobisz.
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: Adams »

shredderr pisze: Zadam przewrotne pytanie:
masz dostęp do chemii i papierów cibachrome ?
chemię jeszcze mam, papier się trochę nadpsuł , znaczy że z czarnego zrobił się niebieski :-(
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: tomstg »

Odnosząc się tylko to tytułu tematu, to mam nadzieję, że slajdy zostaną z nami na dłużej. Ostatni urlop obskoczyłem eksperymentalnie m. in. na Agfie CT Precisa i jestem zauroczony wynikami. Muszę jeszcze tylko popracować nad procesem decyzyjnym przy wyborze obiektów do fotografowania - zwłaszcza co do ilosci klatek. Mniej znaczy więcej/lepiej. Ciekawe w jakiej cenie bedzie powracający w Q1 2018 Kodak Ektachrome....
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: J.A. »

AgfaPhoto CT 100 Precisa to Fuji Provia 100F. Pisałem o tym dawno temu. Ale Ciebie jeszcze na forum nie było.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: Adams »

J.A. pisze: AgfaPhoto CT 100 Precisa to Fuji Provia 100F. Pisałem o tym dawno temu. Ale Ciebie jeszcze na forum nie było.
Provia jest Turbo:-) czytałem gdzieś na FB że w 2018 Fuji zamyka temat slajdów:-( Oby Kodak wrócił szybko i z normalną ceną. Czekam też na Ferrarina, też zapowiadają autorski slajd.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: J.A. »

Mieli jakieś problemy w tej fabryce.
Ale ja jakoś do nich nie tęsknię, obawiam się, że nie będzie to slajd top, tylko raczej z dolnej półki.
Jeżeli Fuji zamknie produkcję slajdów, to nie libzyłby też na dobre ceny od Kodaka. Dobre ceny są możliwe gdy jest jakaś minimalna konkurencja między producentami.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: tomstg »

J.A. pisze: AgfaPhoto CT 100 Precisa to Fuji Provia 100F. Pisałem o tym dawno temu. Ale Ciebie jeszcze na forum nie było.
Chyba gdzieś czytałem o tym w historii forum. Provii nigdy nie sprawdziłem, bo dla mojej kieszeni daaawno temu (2004?) ważna była cena. Jedyny slajd z jakim miałem wtedy stycznosc z Fuji to była Sensia, a z Kodaka chyba Elite. Do analoga wracam dopiero od 2 lat. Pytanie tylko czy ewentualny upadek Fuji w segmencie slajdów bedzie miał wpływ na Agfę?
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: J.A. »

Tak, bo Agfa to już nie producent, tylko brand.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: zaphod »

Adams pisze: Oby Kodak wrócił szybko i z normalną ceną
Kodak zrobił za dużo szumu wokół przywrócenia E100 żeby go sprzedawać po trzy dolce za rolkę. Zresztą dobrze wiedzą, że ile by nie powiedzieli to ludzie i tak będą szturmować sklepy.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: flonidan »

Ja chcę slajdy skanować i ewentualnie ze skanów robić odbitki w labie.Chemia Cibachrome jest już nie do dostania.
jacek
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

ostatnie tchnienie slajdów

Post autor: sejmajnejm »

Adams pisze:
J.A. pisze: AgfaPhoto CT 100 Precisa to Fuji Provia 100F. Pisałem o tym dawno temu. Ale Ciebie jeszcze na forum nie było.
Provia jest Turbo:-) czytałem gdzieś na FB że w 2018 Fuji zamyka temat slajdów:-( Oby Kodak wrócił szybko i z normalną ceną. Czekam też na Ferrarina, też zapowiadają autorski slajd.
Gdzie na fejsie to czytałeś? Tam czasem ludzie piszą, że Ziemia jest płaska i są tacy, którzy w to wierzą.
ODPOWIEDZ