Orwo i Fotoncolor

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Orwo i Fotoncolor

Post autor: humberland »

Niedawno otrzymałem informator Fotonu traktujący o papierach i zestawach wywołujących Fotoncolor. Po przeanalizowaniu tego materiału wpadłem na pewien pomysł. Mianowicie czy jest możliwe wywołanie slajdu Orwochrom z wykorzystaniem wywoływacza z wyżej wspomnianego zestawu? Mam sporo nienaświetlonych rolek UT18 i UT21 i chcialbym poeksperymentować na tym materiale.
Na pierwszy rzut oka skład obu wywoływaczy jest podobny. Wole się jednak upewnić zanim zainwestuję w chemię.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

Da się ale, obróbka pozytywowa taśm czy błon w postaci arkuszy, jest o wiele bardziej złożona z chemicznego punktu widzenia niż obróbka papierów barwnych. Gdyż na papier naświetlasz obraz negatywowy, i po obróbce masz pozytyw, a jak naświetlasz materiał światłoczuły obrazem pozytywowym czyli tak jak w aparacie to musisz wpierw wywołać ten negatyw a potem go przekształcić w pozytyw. Taki eksperyment da się wykonać o ile substancja wywołująca w tym zestawie nie rozłożyła się, to się da poznać po kolorze jeśli TSS (siarczan N,N dietylo-para-fenylenodiaminy) jest brązowy, albo wręcz czarny to nie marnuj czasu, to nie wyjdzie. W wywoływaczu zaczną ci pływać tłuste plamy czyli jakieś pochodne które są po rozkładzie tego związku, jeśli zaś owa substancja jest sprawna, może być lekko różowawa to:
Wpierw musisz wywołać film w silnym wywoływaczu czarnobiałym, może być fenal W-14 z dodatkiem 0,1g Jodku potasu i szczyptą rodanku potasu (tiocyjanek potasu). Tak wywołany film przerywamy przerywaczem na bazie kwasu octowego z octanem sodu. Ważne by proces prowadzić w 20 stopniach, płuczemy i wyciągamy film z koreksu, na taśmie musi powstać dokładny obraz negatywowy na mętnym podłożu. Negatyw musisz powtórnie zaświetlić. Chodzi o to że jak wywołasz już obraz srebrowy (czarno-biały) to powtórna ekspozycja spowoduje zaświetlenie obszarów nie wywołanych które po wywołaniu barwnym będą zaczernione przez barwnik a nie przez srebro. A wywołany obraz srebrowy zablokuje dostęp światłu podczas naświetlania i tam powstanie obraz barwny. Po wywołaniu w wywoływaczu barwnym film będzie praktycznie czarny nic na nim nie będzie, i w tym etapie musisz usunąć srebro po pierwszym wywołaniu. I teraz ! jeśli był to zestaw oparty o żelazowoamonowy EDTA (wersenian to stara nazwa) to masz tylko jedną kąpiel w której jest owy wersenian i żelazicyjanek potasu. Wersenian kompleksuje jony srebra a żelazicyjanek usuwa srebro metaliczne. Jeśli zaś masz zestaw klasyczny to wpierw musisz usunąć kąpielą z żelazicyjankiem srebro, a potem w innej utrwalić w tiosiarczanie. Z tym że nie może być zakwaszony chlorkiem amonu bo barwniki tracą nasycenie w środowisku kwasowym, warto by do tego utrwalacza dodać siarczanu potasowo glinowego (ałun) by zgarbować emulsję, ostatnia kąpiel jest w roztworze formaliny więc ostrożnie xD
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: humberland »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Borys94 pisze:Da się ale, obróbka pozytywowa taśm czy błon w postaci arkuszy, jest o wiele bardziej złożona z chemicznego punktu widzenia niż obróbka papierów barwnych.
Jak bardzo przeterminowane są te UT? Zresztą ile by nie były, to i tak kolorów przypominających właściwe na tym nie uzyskasz. Niektórzy twierdzą nawet, że z biegiem lat zatraca się różnica pomiędzy UT a NC ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: humberland »

Dokładnej daty nie znam (brak kartoników) ale na 100% początek lat 90.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

Różnicy między NC a UT wielkiej nie ma. UT można było wywołać na negatyw i bywał on bardzo miękki, a NC (ale bez maski) można było wywołać na UT o wysokim kontraście albo nawet na negatyw czarnobiały, rzecz jasna jeśli jest to NC bez maski
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: humberland »

I stało się. Dotarł do mnie zestaw chemii Fotoncolor. Narodziły się też nowe pytania. Wywoływacz barwny jest w dwóch paczkach każda na 1l. Czy wywołując w tym slajd małoobrazkowy mam najpierw wywoływać w roztworze z jednej butelki a potem w roztworze z drugiej, czy może wystarczy tylko jedna butelka (jako iż jest to chemia do papieru a ja chce w tym wywołać film)?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

W zestawie są opakowania na 2 litry wywoływacza, ponieważ miał od o połowę mniejszą wydajność niż pozostałych roztworów. Jeśli w litrze odbielacza można było obrobić, powiedzmy, 1,5 m kwadratowego papieru (rzeczywista wydajność podana jest w ulotce), to wydajność wywoływacza wynosiła około 0,8 m kwadratowego. Dlatego dawano proszki na 2 litry wywoływacza, a pozostałych roztworów na litr.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: humberland »

Dzięki ;-)
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Orwo i Fotoncolor

Post autor: humberland »

Sporo czasu minęło od tego eksperymentu, a ja nawet nie pochwaliłem się efektami. Proszę o wybaczenie za odkopanie tak starego tematu. I chociaż nie udało mi się wywołać współcześnie naświetlonego Orwochrom UT18 w chemii Fotoncolor, to negatyw barwny SVEMA CND 64 wyszedł jak na załączonym obrazku.
Załączniki
439ACEC9-6CEC-49D3-A3F8-2DAB4DAA0CB1.jpeg
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Orwo i Fotoncolor

Post autor: powalos »

Takie kolory pamiętam z czasów swietności filmów ORWO Color. ORWO CHROM to były ówczesne slajdy. Kolory miały bardziej nasycone ale też podobne. Podziwiam za samozaparcie i chęci. Pzdr.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2018, 06:32 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Orwo i Fotoncolor

Post autor: humberland »

Dzięki, chociaż z perspektywy czasu sam siebie podziwiam za chęci. :-) Teraz już by mi się chyba nie chciało w to bawić.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Orwo i Fotoncolor

Post autor: rbit9n »

piękna retykulacja.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Orwo i Fotoncolor

Post autor: humberland »

To fakt, przy 11 (i ostatniej) rolce jaką próbowałem wywołać niezbyt się już przejmowałem temperaturami poszczególnych kąpieli. Jak na złość akurat ten film wyszedł. Pozostałe nadawały się do kosza.
ODPOWIEDZ