Olympus 35SP pierścien ostrości

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

wtyku
-#
Posty: 25
Rejestracja: 30 paź 2019, 17:26

Olympus 35SP pierścien ostrości

Post autor: wtyku »

Tak naświetla dobrze, ogólnie chodzi jak nowy.
Olympus RD jest zupełnie inna konstrukcją.
Dzwoniłem do 3 serwisów dziś, to albo nie wiedzieli co to albo oo panie tego modelu to raczej nie....
Na więcej nie miałem czasu.

Nie mam narzędzi do kalibru aparatów, wiele jest dość specyficzna, jak matówka, czy gumy do ściągania itd.
Rozbierać bym bez problemu rozebrał, bo mam dobre zdolności manualne i do napraw. Jednak nie mam w aparatach fotograficznych doświadczenia.

Wcześniej z analogu kupowałem 3 aparaty średnioformatowe i wszystkie zawsze były w pełni sprawne.
Pomyślałem, że kupię coś na spacery, czy na miasto, poręcznego, kupiłem z Japonii a to taka wtopa, pomimo tego, że stan piękny.

Nie pisałem wam o jednej rzeczy, która wyszła zaraz po otworzeniu paczki.
Początkowo pierścień od ostrości był zacięty całkiem, nie było szans go ruszyć. Japończyk mi napisał, że aparaty zanim trafiają na aukcje przechodzą serwis/konserwację. Pomyślałem, że może resztka kleju czy tightlock mogła gdzieś przyblokować ten pierścień i delikatnie patyczkiem do uchu nasączyłem go alkoholem izopropylowym. Po 10min puścił, operację powróżyłem raz jeszcze i zaczął pięknie chodzić. Być może jak go ruszyłem 1x kiedy był jeszcze opór to może coś się przestawiło... Sam nie wiem, robiłem to z wyczuciem, a zacięty był na 3m, więc po środku wartości.

Poszukam serwisu, bo chyba warto... Raz, że jest w pięknym stanie. Dwa, że słyszałem o nim dobre opinie i widziałem z niego ładne zdjęcia.

Tak czy inaczej dziękuję bardzo za podpowiedzi.
wtyku
-#
Posty: 25
Rejestracja: 30 paź 2019, 17:26

Olympus 35SP pierścien ostrości

Post autor: wtyku »

Na szczęście okazało się, że wystarczy poluzować 4 śrubki na pierścieniu ostrości aby przestawić punkt ostrości obiektywu.
Pożyczyłem matówkę z serwisu foto, zrobiłem jak pisaliście. Dziś wypstrykałem kliszę dla testu, wieczorem zobaczymy jakie są efekty.
Tak czy inaczej ustawiając na nieskończoność nie było to dokładne ustawienie, ponieważ później 1m wypadał na pierścieniu przed 1m i rozjeżdżał się dalmierz.
ustawiłem ekstra precyzyjnie na 1m, pięknie się pokryła zarówno ostrość na wizjerze jak i na matówce, następnie sprawdziłem jak wygląda na nieskończoności i też wyszło, że wszystko jest jak trzeba.
Obraz na matówce oglądałem przez mocną lupę.
Oj mam nadzieję, że będzie dobrze, bo już 3ci film marnuję na testy ;(
wtyku
-#
Posty: 25
Rejestracja: 30 paź 2019, 17:26

Olympus 35SP pierścien ostrości

Post autor: wtyku »

Jest zdecydowanie najlepiej. ale nieskończoności dalej nie ma.
Jeszcze raz przeskalowałem. Tym razem ustawiając tylko tak jak mówiliście, nieskończoność z idealnie zjustowany wizjer, 1m odległość jest tez bliska idealnego pokrycia w wizjerze i ostrości na matówce. Jednak 1m na skali obiektywu jest na 1m +1mm w kierunku nieskończoności.
4 film założony...
Pytanie z innej beczki, gdzie można kupić matówki serwisowe?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Olympus 35SP pierścien ostrości

Post autor: powalos »

wtyku, ale przecież skale na obiektywach są nanoszone z pewnym przybliżeniem. Tak, że ten tego...
Fan Pentax'a.
Fitcm
-#
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2019, 12:18

Olympus 35SP pierścien ostrości

Post autor: Fitcm »

Udało się? Mniej więcej wiem jak ustawić w nim nieskończoność. Jak coś pisz wiadomość :)
wtyku
-#
Posty: 25
Rejestracja: 30 paź 2019, 17:26

Olympus 35SP pierścien ostrości

Post autor: wtyku »

nie nie udało mi się, nie mam gdzie kupić ladnej całej matówki. Straciłem dużo czasu i 4filmy. Odesłałem aparat, Japończyk przeprosił, kasę oddał, jeszcze dodał za stracone filmy.
Natomiast proszę napisz jak, bo aparat mi się spodobał i chciałbym takiego malucha w kolekcji do ciężkiego średniego formatu.
ODPOWIEDZ