Objawienie

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Objawienie

Post autor: Imperitus »

rysiek1996 pisze: 17 gru 2018, 16:18 Czym skanowany?
Chyba Epson V800, ale ręki sobie nie dam uciąć. Wyjmuję go ze szkolnego magazynu, skanuję i chowam. Reszta mnie nie interesuje- skany robię tylko jako poglądówki i materiał dla Was. Z negatywów to ja wolę robić odbitki pod powiększalnikiem jak Pan Bóg przykazał.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Objawienie

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 17 gru 2018, 20:10
rysiek1996 pisze: 17 gru 2018, 16:18 Czym skanowany?
Chyba Epson V800, ale ręki sobie nie dam uciąć. Wyjmuję go ze szkolnego magazynu, skanuję i chowam. Reszta mnie nie interesuje- skany robię tylko jako poglądówki i materiał dla Was. Z negatywów to ja wolę robić odbitki pod powiększalnikiem jak Pan Bóg przykazał.
Tylko chwalić Młodego Człowieka, Brawo!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Objawienie

Post autor: Imperitus »

:roll:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Objawienie

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 17 gru 2018, 20:48:roll:
No co? Chce Ci się pozazdrościć i tyle, gdzieś też widzisz sens i to nie powiem jest fascynujące, ale głupie, ale nie przejmuj się będzie dobrze z tym że nie na pewno...

PS: a z wiekiem coraz mniej objawień, niestety....
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Objawienie

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 17 gru 2018, 21:07 PS: a z wiekiem coraz mniej objawień, niestety....
No to trzeba żyć tak żeby było dokładnie odwrotnie :-D . Cytując Zofię Jasnotę-
" Więc żyjmy jak można najpiękniej, czy wielkie- czy szare są dni; bo życie to skarb w naszych rękach, i przez nas ma świat lepszym być."
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Objawienie

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 17 gru 2018, 21:18
4Rider pisze: 17 gru 2018, 21:07 PS: a z wiekiem coraz mniej objawień, niestety....
No to trzeba żyć tak żeby było dokładnie odwrotnie :-D . Cytując Zofię Jasnotę-
" Więc żyjmy jak można najpiękniej, czy wielkie- czy szare są dni; bo życie to skarb w naszych rękach, i przez nas ma świat lepszym być."
Wiesz wiele jest różnych pięknych słów, a później....
Najlepiej byśmy cytowali Szymborską i Twardowskiego, ale chłopie do tego trzeba Wiary, która do cholery nie rośnie na drzewach...
Ale nie chcę Ci odbierać złudzeń i Nadziei - mnie nikt nie odbierał, chociaż za dużo czytałem...szczególnie tych cholernych francuzów...
Tak, masz rację trzeba żyć, czytać i coś robić, tylko czasem już niewiele można zrobić...a książki, które przeczytasz teraz będą się za Tobą ciągnąć i można do nich wracać, lecz z czasem trudno już przeczytać coś, co wzruszy, albo zapali żarówkę w głowie...ja ostatnio czekałem chyba ze 20 lat po "Stu latach samotności" lub chociaż by po Whortonie i Carollu w latach '90 (no tego już nie mogę czytać)...
Była Donna Tartt i Despentes ostatnio, ale Donna to Dostojewski na nowo, a Despentes, cóż wspomnienie młodości...
Po Marquezie może na chwilę Zafon ożywił me pragnienie wolności, ale to było w więzieniu więc nie wiem czy się liczy...
I tak pod choinkę kupiłem sobie nowe wydanie bajek Ursuli Le Guin - cóż człowiek składa się z ciągłych powtórzeń, a na końcu przy bramie i tak zostaje sam...
Ale nic bawmy się - Wesołych Świąt!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Objawienie

Post autor: Imperitus »

4Rider,
Panie Jakubie- jeżeli wolno mi się tak zwrócić, zawsze znajdzie się coś godnego zachwytu, nie wolno zamykać się w klatce własnych przeżyć- one mają być pomostem między przeszłością a przyszłością. Książki wpływają na człowieka jeśli im się na to pozwala, ale nie każda cudza myśl powinna kształtować nasz charakter, ostatecznie nasze życie i tak będzie miało więcej gorzkich pestek codzienności i naszych przyzwyczajeń, kto czyta książki- żyje podwójnie (ale kiedyś książki też się skończą ;-) ). Trzeba szukać dalej, dążenie i praca to jedyne co nadaje sens naszemu życiu.
Tymczasem skoro czytuje Pan Le Guin to polecam przyjrzeć się Terryemu Pratchettowi, jeżeli jeszcze go Pan nie zna; pisarz niezwykle błyskotliwy, zabawny i dający do myślenia, polecam.
Wesołych Świąt :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Objawienie

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 17 gru 2018, 21:56 4Rider,
Panie Jakubie- jeżeli wolno mi się tak zwrócić, zawsze znajdzie się coś godnego zachwytu, nie wolno zamykać się w klatce własnych przeżyć- one mają być pomostem między przeszłością a przyszłością. Książki wpływają na człowieka jeśli im się na to pozwala, ale nie każda cudza myśl powinna kształtować nasz charakter, ostatecznie nasze życie i tak będzie miało więcej gorzkich pestek codzienności i naszych przyzwyczajeń, kto czyta książki- żyje podwójnie (ale kiedyś książki też się skończą ;-) ). Trzeba szukać dalej, dążenie i praca to jedyne co nadaje sens naszemu życiu.
Tymczasem skoro czytuje Pan Le Guin to polecam przyjrzeć się Terryemu Pratchettowi, jeżeli jeszcze go Pan nie zna; pisarz niezwykle błyskotliwy, zabawny i dający do myślenia, polecam.
Wesołych Świąt :-D
Nie mów do mnie per 'Pan' bo po pierwsze to internet a po drugie mam dopiero (jak sobie głupi w swym mózgu myślę ;-) ) 42 lata.
Świat Dysku też znam z pierwszych wydań w XX wieku - Wydawnictwo Prószyński z tego co pamiętam....
Sorry, ale lepiej nie szukać sensu w czymkolwiek... ale nevermaind za Curtem....

PS: a może właśnie masz rację i powinniśmy wciąż wierzyć w baśnie, ale tu znów objawia się temat Wiary...która nie rośnie na drzewach....
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Objawienie

Post autor: Imperitus »

Przepraszam, ale konwenanse nakazują uwzględniać różnicę wieku. Chyba że przejdziemy na "ty", bez bruderszafta rzecz jasna ;-). Jestem Sebastian, wiem że niby w internecie obowiązuje "netykieta" (tfu, jak to brzmi w ogóle), ale ja jestem zatwardziałym tradycjonalistą :-D .

P.S. Zauważyłem że czym więcej człowiek czyta tych różnych "mądrości" tym ciężej u niego z wiarą, chyba że mówimy o Wierze- w sumie wyjątkowo na jedno wychodzi. Jak już się znajdzie źródło Wiary to człowiekowi robi się od razu dużo łatwiej w życiu, nie wszystko musi być dobre- ale wszystko dąży ku dobremu. Nie chcę Cię do niczego przekonywać, po prostu smucą mnie ludzie którzy mówią o życiu w ten sposób. U mnie na razie taka ideologia się sprawdza, a teraz przepraszam, ale jutro rano trzeba mi wstać. Dobranoc :-)
Ostatnio zmieniony 17 gru 2018, 22:25 przez Imperitus, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Objawienie

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 17 gru 2018, 22:16 Jestem Sebastian,
A ja Jakub.
Miło mi.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
szwajcarski
-#
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Objawienie

Post autor: szwajcarski »

W czym wolane te rollei 25?
Dla mnie kontrast ogromny; ale ja lubie szarosci.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Objawienie

Post autor: pelovsky »

Imperitus pisze: 05 gru 2018, 13:27 wołany w Rodinalu 1-50, 10 minut, 20 stopni
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Objawienie

Post autor: Imperitus »

szwajcarski pisze: 18 gru 2018, 21:38 W czym wolane te rollei 25?
Dla mnie kontrast ogromny; ale ja lubie szarosci.
Jak nie lubisz mocnego kontrastu to radzę unikać niskoczułych negatywów, ja z kolei nie lubię mydlin a ten negatyw zapewnia- jak dla mnie-idealny kontrast. Pewnie można go miękko wywołać, nie wiem jaki da wtedy efekt.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Objawienie

Post autor: J.A. »

Mam poważne obawy, że mylisz wysoki kontrast z wysoką pojemnością ronalną.
Wysoki kontrast to stroma krzywa, a wysoka pojemność tonalna, to długi jej prostoliniowy odcinek. Nie są to testamenty cechy. A materiały niskoczułe mają tą drugą właściwość.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Objawienie

Post autor: Imperitus »

J.A.,
Wiem że niskoczułe negatywy mają wysoką pojemność tonalną, nie na darmo mam na półce "Fotografię" Kurta Dietera Solfa, ta cecha też jest dla mnie istotna, jednak kolega szwajcarski mówił o kontraście, a to co widać na skanach to kontrast "naturalny"- że się tak wyrażę, bez manipulowania krzywą.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ