Obiektyw Petzvala

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Obiektyw Petzvala

Post autor: sokol07 »

Zainteresowany wskrzeszonym przez Łomografów projektem, zacząłem szperać w sieci za efektami używania obiektywów Petzvala z lustrzankami (głównie pod postacią freelensingu).
I powiem szczerze, że zaintrygował mnie ten temat, jako że zdjęcia wychodzą naprawdę zacnie.
http://community.sony.pl/t5/aparaty-a-z ... 720/page/2
(tu mniej więcej w połowie strony, obiektyw ko-140m o konstrukcji Petzvala)
I tu pojawia się moje pytanie:
Zdobyć oryginalny obiektyw Petzvala graniczy z cudem. Wydać grube pieniądze na projekt Lomography również, zwłaszcza, że zaniedbali Pentaxa. :evil:
Czy ktoś w takim razie wie może, w jakich obiektywach był stosowany układ Petzvala?
Mam na myśli obiektywy rzutnikowe, itp, które da się na chwilę obecną gdzieś zdobyć.
http://ts-photo.pl/
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

...panie - jest tego masa na ebay.com / co.uk

Rzutnikowe petzvale robili Bausch & Lomb i chyba tylko tyle na szybko przychodzi mi do głowy. Jest masa rzutnikowych no-nameów o tej konstrukcji.

Tu sobie poszukaj , na pewno znajdziesz to co Cię interesuje:

http://tonopahpictures.0catch.com/
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

rzutnikowe petzwale są ciemne i nie będą ci dobrze działać z cyfrą.
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Tak się śmiesznie składa, że znam osobiście użytkowników tego forum z uwagi na to, że kiedyś byłem namiętnym użytkownikiem bagnetu A (Minolta / Sony).
Kolega Jalu szczególnie lubuje się właśnie w montowaniu do A7 przedziwnych szkieł. Ma sporą wiedzę w tym temacie no i zdjęcia jego kotów to piękne porcje obrazu.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

popatrz na obraz z petzwala na przesłonie 4-5,6, a z przesłony 8-11.
Jeśli ci odpowiada ciemny petzwal to nie ma problemu, ale to jest szkło, które pięknie pracuje na jasno...
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

Coś tu dużo urban legends,
Petzval był rewolucyjnym szkłem, pozwalał na dziurę wielkości 3,5 przy ogniskowej np 400mm
Mam petzvala 300/4, uzywam do mokrej płyty w formacie 10x12 vcala, choć on jest do max 8x10 i mam winietę, ale mam tez przepiekny swirly bokeh.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2015, 11:09 przez cbk, łącznie zmieniany 1 raz.
God Is A Girl
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

No koledzy bzdury wypisują roa, zgadzam się. Najjaśniejszy Petzval o jakim słyszałem ma F2,4 Derogy (ma go Quinn), F3 F3,5 już są dość popularne.

Niedawno poszedł Dallmeyer 4b około 600m F3.5 za 12 000 zł co było ceną okazyjna:

http://www.ebay.pl/itm/RARE-J-H-DALLMEY ... 1e94417ce1
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

ale dalmeyer to nie petzval,
God Is A Girl
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

Dallmeyer to nie petzval???

Poczytaj...
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

nie, dalmeyer to nie petzval,
ponieważ petzval nie opatentował szkła, dalmeyer na jego bazie zrobił swój obiektyw.
Zamienił w tylnym członie soczewki miejscami,
u petzvala tylna grupa to patrząc od strony matówki soczewka + a potem soczewka - oddzielone powietrzem.
Dallmeyer ma odpowiedni pierwsza jest - a druga + i do tego dał możliwość regulasji odstępu między soczewkami.
Taak więc, nie, Dallmeter to nie petzval, tylko dalmeyer :) I t nawet patented ;)
Idąc twoim mysleniem to tessar jest petvalem tylko odwróconym, bo ma przednią grupę jak petzval tylną a tylna jak petval przednią ;)

Obrazek
petzval - obiektyw skierowany przodem w lewo

Obrazek
dallmeyer - obiektyw skierowany przodem w prawo

Oczywiście potocznie na wszystkie mosiężne szkła mówi sie petzval ;)
God Is A Girl
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Łoł, panowie, spokojnie... :-D
Ja tu myślę o niedrogim obiektywie do eksperymentów, a Wy mi podrzucacie szkiełko droższe niż wszystko co mam związanego z fotografią... :shock:
Nie mam na myśli oryginalnych szkieł składanych ręką pana P., a jedynie konstrukcje o takim układzie soczewek, jak wspomniany już ko-140m.
http://ts-photo.pl/
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

Nie zgodzę się z Tobą.

Petzval nie opatentował tego i zmarło mu się nie zarabiając na tym kupy szmalu. To fakt, ale obiektywu typu Petzval robił Darlot, Derogy, Dallmeyer, Busch&Lomb, Wollensak (Vitax np. tylko jest zmodyfikowany), Voigtlander, Hermagis i inni. Długo można wymieniać.

Nie, nie każdy mosiężny obiektyw to petzval i wcale się tak nie mówi. Bzdura. Np. Aplanat jest dobrym przykładem.

Te rysunki, które pokazujesz .... soczewkę przednią z tylnią można zamienić miejscami w prawie każdym petzvalu, a co to powoduje? Poczytaj.


Sokol, nie trzeba wydawać tyle na obiektyw, można dużo taniej kupić cudeńka, tylko trzeba się znać i bardzo długo szukać.

Dallmeyer produkował petzval`e i tak opatentował je, jak kilka innych firm. Dallmeyer produkował także rapid rectlinear, anastygmaty i inne. Perfac, serac... długo wymieniać.

Niestety nie masz racji, poczytaj bo to bardzo ciekawy temat :)

Pozdrawiam

[ Dodano: Czw 13 Lis, 2014 ]
A...

Dallmeyer opatentował soft focus :)
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

julek155, czy masz może jakieś źródło, gdzie można by zacząć poszukiwania poza tym, co już wcześniej podrzucił mi tu ostrygad?
http://ts-photo.pl/
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

Poszukiwania obiektywu czy zdjęć z danego obiektywu?
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Raczej obiektywu.
A tak na marginesie... Znalazłem kilka obiektywów projektorowych, mam nawet jakąś wizję jak by je zamocować do aparatu z bagnetem. Natomiast mam pytanie w innej kwestii: czy do robienia zdjęć w pełnej klatce lub chociaż apsc muszę użyć obiektywu dostosowanego do np rzutnika do filmów 35mm, czy nada się również szkiełko od rzutnika taśmy 16-milimetrowej? Czy takie obiektyw od mniejszego obrazka będzie dawał znaczącą winiete?
http://ts-photo.pl/
ODPOWIEDZ