Obiektyw Petzvala

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

sokol07 pisze:Tylko i tak trzeba by wykombinować jakiś prosty system ostrzenia, bo te obiektywy nie mają przecież żadnego pierścienia ani nic takiego.

...kiedyś chciałem podpiąć petzvala do Pentaxa 67. Wydumałem, że w jakimś tam stopniu sensowne rozwiązanie to "zestaw do makro" - coś w tym stylu:

http://www.heritagecameras.co.uk/petri- ... 2758-p.asp

Jest tego masa, do małego, do średniego obrazka. Różne ceny , różne wyciągi miecha. Najtaniej wychodzą chyba miechy do Praktiki / m42 etc.

Możesz sobie wklepać w google "macro bellows extension" i podpatrzeć to i owo :)
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Myślałem o mieszku, tyle że wymagałby przeróbki mocowania...
Chyba że... Dało by się zamontować adapter wydrukowany w 3d na mieszku?
http://ts-photo.pl/
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

sokol07 pisze:wymagałby przeróbki mocowania

No ale patrz - zanabywasz np. Praktike za grosze , do niej taki miech za grosze i najgorsze masz już za sobą. Petzval od przodu i po temacie :D
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ale Prakticę?... Niechby chociaż jakiś Spotmatic... ale Praktica? ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Tyle że ja siedzę chwilowo na bagnecie Pentaxa... ;-)
Miech i korpus - ok, wszystko jasne, logiczne i proste.
Tylko nadal pozostaje kwestia podpięcia Petzvala pod miech.
http://ts-photo.pl/
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

sokol07 pisze:nadal pozostaje kwestia podpięcia Petzvala pod miech.

W linku który wkleiłem (link z miechem) na jednym ze zdjęć widać, że srebrny pierścień z przodu ( ten z bagnetem) jest rozbieralny. Po odkręceniu zostaje Ci już zwykły czarny gwint (też na foto). Więc szukaj tokarza.

A na zajawkę pokażę jak poradziłem sobie z zamontowaniem ok. 30cm trypleta (obiektyw z rzutnika) na płytkę od Mentora Studio 13x18. Gdyby nie tokarz , nie ruszył bym z tym w ogóle. Szukaj tokarza :)

Obrazek
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Albo kup tokarkę i ucz się zawodu... :D
Chwilowo nie mam chyba nigdzie żadnego tokarza w okolicy, więc spróbuję, jak to wszystko zadziała z elementami wydrukowanymi na drukarce 3d. Jeśli się nie sprawdzi, to zwiększę rejon poszukiwań tokarza. ;-)
http://ts-photo.pl/
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

Tokarz??

Rozwiązanie za 3 zł.

Czarna pianka PCV 3 mm
2 opaski samozaciskowe
Deseczka z otworem

Rebus sami rozwiążecie :)?
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

sokol07 pisze:elementami wydrukowanymi na drukarce 3d
Dawaj jak najmniejszy raster i nie zapomnij o czarnym materiale (mnie wydrukowali z białego abs - był, delikatnie mówiąc, lekko przepuszczający światło).
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Tak, wiem. Dzisiaj może uda mi się znaleźć chwilę, żeby podskoczyć do "drukarzy" i pogadać, czy daliby radę.
Podobno PLA też daje radę, a przynajmniej tak internety mówią.

EDIT:
figureliusz, a jak to jest z kurczliwością? Przecież to PLA ma niższą kurczliwość, a dla ABS'u jest chyba znacząco większa? (chociaż można ją zmniejszać grzanym stołem)
Czy ze względu na to nie lepiej jednak użyć PLA?

EDIT 2:
Kwestia kurczliwości nadal mnie niepokoi, ale to już pogadam z ludźmi od drukarek, jak w końcu znajdę chwilę, żeby ich odwiedzić.
Przyszło mi tak jeszcze do głowy... Mieszek makro pod Pentaxa kosztuje 200zł... Czy nie prościej byłoby zrobić prosty system focusu w adapterze?
Mam na myśli wydrukowanie dwóch części: zewnętrznej (bagnetu z tubusem, mającym wewnętrzny "żeński" gwint o dużych odstępach między zwojami) oraz wewnętrznej (w której byłby zamocowany obiektyw, a która miałaby zewnętrzny "męski" gwint).
Wiadomo: reporterskiego szkła z tego nie będzie, ale jako najprostszy system focusowania by chyba się sprawdziło?
Jak znajdę wolny wieczór (ech, szkoła), to zrobię projekt w CADzie, żeby pokazać, o co mi chodzi.
A szkiełko już kupione. Z projektora 35mm. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

[ Dodano: Śro 26 Lis, 2014 ]
Dotarł do mnie obiektyw, niestety nie jest to Petzval, ale obiektyw z projektora kinowego Visionar 119/1.9.
Przykładając go do korpusu "z ręki" mogę uzyskać ostrość na odległości 1-1,5m, jednak z tyłu obiektyw ma dość długi kołnierz. Tylna soczewka jest jakieś 4 cm od tylnej płaszczyzny obiektywu.
Może gdyby go przyciąć o te kilka cm?
http://ts-photo.pl/
Awatar użytkownika
alphamale
-#
Posty: 52
Rejestracja: 05 mar 2010, 22:40
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: alphamale »

Coś się ruszyło z tematem ? zam kombinuje z ostrzeniem teraz....
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Chcesz drukować gwint? No to już wyższa szkoła jazdy :D
Jak się, swoją drogą, drukuje gwint? Przecież tam są elementy bez podparcia?

Anyway - zaprojektowanie gwintu to już sporo powyżej moich możliwości :mrgreen:

Jak drukowałem wprawki to odkryłem, że walec o średnicy zewnętrznej 75mm a wewnętrznej 66 tak się spręża, że z 66mm robi się mniej i soczewka o średnicy 65 mieści się idealnie :)

Pomysł z wykorzystaniem jakiegoś mieszka z powiększalnika albo od makro wydaje się być bardzo ciekawy - masz gotowy, precyzyjny system ostrzenia a kawałek krokusa kosztuje grosze (do pamięci!)


Swoją drogą - szkoda, że nie ma powiadomienia, że ktoś zedytował wątek, dopiero jak ktoś doda nowy post.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

figureliusz pisze:Chcesz drukować gwint? No to już wyższa szkoła jazdy :D
Dlaczego wyższa?
Jeżeli da się wydrukować działające łożysko kulkowe, to gwint będzie khm, mały pikuś.
figureliusz pisze:Jak się, swoją drogą, drukuje gwint? Przecież tam są elementy bez podparcia?
Jak to elementy bez podparcia? Co przez to rozumiesz?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Dosłownie.

Drukarka, do jakiej ja mam dostęp, drukuje warstwowo (są ponoć jakieś cuda, które drukują jakoś inaczej).

Taka drukarka nie wydrukuje Ci elementu, który nie ma podparcia.
Przykładowo: możesz wydrukować coś o przekroju literki L ale nie możesz wydrukować czegoś o przekroju literki T, bo daszek T nie ma podparcia (chyba, że odwrócisz) a w powietrzu nie stworzysz warstwy.

Przekrój gwintu też ma elementy bez podparcia.

Tak to rozumiem, mając do dyspozycji mocno prymitywną drukarkę i będąc bardzo, bardzo początkujący w projektowaniu 3d i druku :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

figureliusz pisze:Taka drukarka nie wydrukuje Ci elementu, który nie ma podparcia.
Przykładowo: możesz wydrukować coś o przekroju literki L ale nie możesz wydrukować czegoś o przekroju literki T, bo daszek T nie ma podparcia (chyba, że odwrócisz) a w powietrzu nie stworzysz warstwy.
Ok, to wszystko jasne. Tak, masz rację dla takiej drukarki gwint jest poza zasięgiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ