o wyzwalaniu lamp i statywie

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

o wyzwalaniu lamp i statywie

Post autor: sofka »

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy raz. Fotografuję już jakiś czas,wywołuję już sama ,chętnie tu do Was zaglądam i właściwie znalazłam do tej pory odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Teraz mam dylemat , który mam nadzieję pomożecie mi rozwiązać.

1. mam 2 lampy błyskowe, które chciałabym wykorzystać w domu. Jak zrobić, żeby je wyzwolić nie używając lampy na aparacie. nie kablem. Wiem że są fotocele, ale
a) czy muszą być pod wszystkimi lampami i na aparacie?
b) czy wystarczy jedna, założona na sanki aparatu i ona wyzwala wszystkie?
c) czy musi być jednak lampa wyzwalająca na aparacie

2. Pytanie o statyw do średniego formatu - (p-six z sonarem i czasem pożyczona Bronica). Wiem że temat był już poruszany i najlepiej kupić manfrotto 055, ale w moim przypadku nie ma na to szans!!! niestety, nie mam możliwości dozbierania kasy, czy poczekania na lepsze czasy, najchętniej wzięłabym jeszcze na raty. znalazłam takie oferty: , GoldPhoto YH324C udźwig 7 kg, może
taki udźwig 8 kg a może VELBON SHERPA 600 da radę, chociaż ma udźwig 4 kg ten Velbon by mi najbardziej pasował bo firma ma jakąś renomę a reszta nie bardzo, wystarczy że tylko utrzyma aparat bez poruszenia.
Czy płytka mocująca aparat powinna być szersza niż do lustrzanki?

Statyw używany będzie rzadko, raz, dwa razy w miesiącu góra, przeważnie w domu, czasem na zewnątrz, ale tylko w "normalnych" warunkach

A może inne propozycje?
A może ktoś z Was sprzedaje te sprzęty?
Z góry serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź i przepraszam jeśli są naiwne, ale dużo musiałam przeczytać zanim wiedziałam o co chcę zapytać.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2011, 12:58 przez sofka, łącznie zmieniany 2 razy.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Musisz mieć wyzwalacz radiowy. Zakładasz nadajnik na aparat, a odbiorniki łączysz z każdą z lamp błyskowych (zakładam, że lampy te nie mają systemu zdalnego wyzwalania).

Podsumowując: tyle nadajników, ile aparatów (zwykle 1)
Tyle odbiorników, ile lamp (u Ciebie 2)

Jeśli będziesz używać statywu razem z lampami błyskowymi, to może być cokolwiek, nawet taboret ;)

Jeśli naprawdę potrzebujesz taniego statywu, to tylko taki, który da się dociążyć np. torbą ze sprzętem i który nie będzie się chwiał od podmuchu wiatru. Najlepsza rada, jaką można dać: pożycz od kogoś dowolny statyw i zrób kilka rolek.
Arnold
-#
Posty: 173
Rejestracja: 14 cze 2007, 07:27
Lokalizacja: Łódzkie

velbon

Post autor: Arnold »

mam ten sam dylemat ze statywem, też myślałem nad Velbonem, może ktoś używa go ze średnim?
Ostatnio zmieniony 24 lut 2011, 13:39 przez Arnold, łącznie zmieniany 2 razy.
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

JaZ99 dziękuję, już wiem co kupić do moich lamp. na statyw mam jeszcze czas do wiosny, a może ktoś ma jakiś nadający się używany?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

mam Szerpę 600R. używam go z bronicą ec-tl z wszelaką szklarnią jaką mam. w przypadku podpięcia komury 200/4 zestaw obciąża statyw na jakieś 3,5kg i daje radę. statywu używam często, zazwyczaj na plenerach nocnych. jeśli miałbym się do czego przyczepić, to do tego, że przy najmniejszym rozstawie nóg (ma 3 nastawy) jest ciut niestabilny w terenie. dociążenie załatwia sprawę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

Dzięki wielkie!!
Spodziewałam się odpowiedzi ale tak szybko i tak konkretnie? lubię to forum.
Pozdrawiam wszystkich, mam nadzieję, że kiedyś i ja się odwdzięczę swoim doświadczeniem
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

rbit9n to jeszcze tylko jedno pytanie, jaką masz głowicę?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

mam standardową PH-157Q. rączką się blokuje ruch w poziomie i pionie, przy czym lekkie odkręcenie najpierw wyzwala regulację w poziomie, żeby można było na boki kadrować, a dopiero później puszcza pion. aby wykonać kadr pionowy np. małoobrazkowym aparatem, podnosi się całą płytkę, po odblokowaniu zawiasu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

Dzięki raz jeszcze. kiedyś widziałam jak ktoś miał przykręcony p-six pionowo, ale okazało się, że był przerobiony na format 6/4,5. na miom statywie, który mam teraz aparat w takiej pozycji padł by natychmiast, ale myślę, że nie będzie mi potrzebne przekręcanie, chociaż koleżanka ma bronicę z kasetą 6/4,5 ale też statyw drewniany chyba od kamery.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

z racji kwadratowego aparatu z przechyłów korzystam tylko do nieznacznego wyrównania poziomu, ale nigdy nie zauważyłem, żeby po dociągnięciu śruby coś drgało. ogólnie jest to dość stabilny statyw.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

Decyzja zapadła, kupuję Velbona i bardzo się z tego cieszę.
Pozdrawiam
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

jeszcze trochę podrążę z lampami - nigdy ich nie używam, a mam 2 sztuki w "spadku" - może się okazać, że lampy mają wbudowaną fotocelę? i wystarczy tylko ta na aparacie? to by byłp piękne, mam m.inn Sunpak 888 AFZ Thiristor
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

a ja zapytam o cos o co nikt nie pytał
jakie lampy?
fotocvela nie na aparat, a do lamp, jesli lampy maja fotocele, to polecam nie wyzwalacz radiowy ( to jednak nie jest mała inwestycja ) a wyzwalacz podczerwieni, cos jak lampa tylko błyska na czerwono, praktycznie niewidac błysku i są one bardzo tanie, choc ja akurat nie znalazłem zadnego, moze zle szukałem.
wyzwalacze radiowe mają ten problem ze odbiorników trzeba tyle ile lamp, choc tez nie koniecznie, wystarczy jeden odbiornik a druga lampę podłaczyc kablem, czasem mzoe to byc kłopotliwe
wracajac do lamp, jesli lampy mają fotocele, a wnioskuje ze mają, gdyż piszesz o wyzwalaniu ich lampą w aparacie, to nic innego jak wyzwalacz podczerieni ( nie jestem pewien jak dokładnie sie to nazywa ) ewentualnie jakas tania lampa, mała moc i gdzies w sufit, nie bedzie jej widac w expozycji a lampy wyzwoli
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

Mam lampy błyskowe Sunpak888 AFZ jak piasłam i Variant 740 CTX - to pewnie nikomu nic nie powie, ale jest silniejsza niż pierwsza. nie wiem czy można je wyzwolić bez jakiegoś akcesorium, błyskałam jedną na drugą i się nie wyzwoliły. To był chyba test blondynki, tylko się nie śmiejcie. a może kupię wyzwalacz do aparatu(na podczerwień?) i zobaczę czy którąś wyzwoli, jak nie to kupię fotocelę do...lampy, taką, żeby wyzwolił ją wyzwalacz? tak Malfas?
a może toale chyba o tochodziło malfasowi.

Przepraszam że tyle edytuję, ale się uczę Ciężka sprawa dla mnie. Gdybym się nie bała, że dzieci poprzewracają się o kable w małym pokoju byłoby inaczej
Ostatnio zmieniony 24 lut 2011, 19:29 przez sofka, łącznie zmieniany 6 razy.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

jesli nie wyzwalaja sie wzajemnie błyskiem to i wyzwalacz na podczerwien nie pomoze bo dziala na tej samej zasadzie
nie mogę znaleźć zadnych przydatnych info, ale wyglada na to ze lampy nie maja wbudowanej fotoceli ( mozna uzyc pilota od tv tez wyzwoli lampy posiadające fotocelę )
wiec zostaje jedynie fotocela lub wyzwalacz radiowy, który chyba podłacza sie baklem do lampy, o ile mają takie wejscie, a jesli nie to ....... nie wiem stopka z fotocelą?

EDIT
ja mam nikonowską sb 800 ona ma wbudowaną fotocelę, do tego dochodzi system nikona do wyzwalania lampą wbudowana w aparacie która wtedy nie wchodzi w expozycję. uzywałem jej jako drugiej lampy razem ze studyjną która ma fotocele oczywiscie, ale tu podłaczałem sie kablem, bo tak bylo mi wygodniej i bez znaczenia ktorą podepnę, wyzwole obie, mogłbym i wbudowaną w aparacie, ale wtedy błysk wejdzie w expozycję, bo studyjna ktorą posiadam nie ma regulacji na który błysk ma sie synchronizowac
Ostatnio zmieniony 24 lut 2011, 19:24 przez Malfas, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ