Nielegalna metoda płukania barytu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: rbit9n »

ciekawe. chętnie poznam przesłanki, jakie Tobą kierowały, kiedy postanowiłeś umyć ręce 50% r-rem NaOH. na marginesie dodam, że do mycia aparatury ze stali używa się stężeń 0,5 - 2% NaOH.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: zladygin »

Imperitus pisze: 09 lis 2018, 07:23 Umyłem ręce 50% roztworem wodorotlenku sodu- skóra była sucha jak pieprz. Nic szczególnego nie zaszło ale na następny dzień zeszła mi skóra z dłoni :roll: . Generalnie to dobra metoda ale trzeba myć ręce najkrócej jak to tylko możliwe.
Masz szczęście, że skóra nie zeszła do kości.
Oto fragment z wikipedii:
Oddziaływanie w postaci pyłu, pary lub aerozolu wywołuje ból i łzawienie oczu, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kaszel, uczucie duszenia się. Skażenie skóry wywołuje ból, zaczerwienienie, oparzenie chemiczne z pęcherzami i martwicą. Rozległe skażenie skóry może spowodować wstrząs lub zapaść. Skażenie oczu pyłem lub roztworem powoduje zniszczenie aparatu ochronnego oczu, oparzenie gałki ocznej – rogówki i głębszych struktur oka. Wniknięcie drogą pokarmową wywołuje oparzenie błony śluzowej jamy ustnej gardła i dalszych części przewodu pokarmowego z ryzykiem uszkodzenia lub perforacji ścian, krwotoku, wstrząsu i zgonu. W wypadku zatrucia podaje się tlen wziewnie i pyralginę pozajelitowo, z następującym leczeniem objawowym.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: pelovsky »

Może kolega jednak rząd wielkości pomylił, bo jeśli naprawdę czyścił ręce 50% NaOH to chyba należy zabrać mu licencję na zabawę w ciemni :D
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: flonidan »

Mycie rąk wodorotlenkiem sodu to niebezpieczny zabieg -silne zasady tak jak NaOH powodują natychmiastową martwicę rozpływną naskórka-najpierw skóra jest gładka i śliska potem może dojść do poważnych oparzeń-dobrze że zszedł tylko naskórek.Lepiej ręce myć mydłem potasowym.
jacek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: J.A. »

pelovsky, stawiam, że pomylił o dwa rzędy wielkości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: Imperitus »

zladygin pisze: 09 lis 2018, 09:52
Masz szczęście, że skóra nie zeszła do kości.
Oto fragment z wikipedii:
Oddziaływanie w postaci pyłu, pary lub aerozolu wywołuje ból i łzawienie oczu, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kaszel, uczucie duszenia się. Skażenie skóry wywołuje ból, zaczerwienienie, oparzenie chemiczne z pęcherzami i martwicą. Rozległe skażenie skóry może spowodować wstrząs lub zapaść. Skażenie oczu pyłem lub roztworem powoduje zniszczenie aparatu ochronnego oczu, oparzenie gałki ocznej – rogówki i głębszych struktur oka. Wniknięcie drogą pokarmową wywołuje oparzenie błony śluzowej jamy ustnej gardła i dalszych części przewodu pokarmowego z ryzykiem uszkodzenia lub perforacji ścian, krwotoku, wstrząsu i zgonu. W wypadku zatrucia podaje się tlen wziewnie i pyralginę pozajelitowo, z następującym leczeniem objawowym.
Eeeee tam, teraz wszyscy są tak strasznie przewrażliwieni na tym punkcie. Polałem kiedyś rękę kwasem siarkowym (IV) , musiało minąć ponad 5 minut żebym w ogóle coś poczuł. Są znacznie groźniejsze odczynniki-metylortęć- tu już konkretnie bym się bał.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: 4Rider »

Ja się polewałem Rodinalem, by się wywołać...
Yoonson pił utrwalacz, by się utrwalić...? ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: zladygin »

Imperitus pisze: 09 lis 2018, 13:25 Eeeee tam, teraz wszyscy są tak strasznie przewrażliwieni na tym punkcie. Polałem kiedyś rękę kwasem siarkowym (IV) , musiało minąć ponad 5 minut żebym w ogóle coś poczuł. Są znacznie groźniejsze odczynniki-metylortęć- tu już konkretnie bym się bał.
Wszystko można. Polecam kwas azotowy stężony. Reakcja ksantoproteinowa doskonale zastępuje opaleniznę.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Nielegalna metoda płukania barytu

Post autor: Imperitus »

    Rozpuszczałem NaOH tak długo aż więcej się nie dało a potem wlałem drugie tyle wody ile powstało roztworu- to powinno dać z grubsza 50% czyż nie?
    Rzeczywiście skóra zrobiła się na początku bardzo śliska- akurat na to byłem przygotowany bo na kółku chemicznym w gimnazjum byłem królikiem doświadczalnym (trzymałem na dłoni kryształek NaOH do momentu aż zaczął się rozpuszczać w wilgoci z mojej skóry. Nie ma śladu po tym eksperymencie- od razu mówię że kryształek był zbyt mały bym mógł się w tym procesie poparzyć.
    "Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
    Terry Pratchett – Maskarada
    Awatar użytkownika
    Imperitus
    -#
    Posty: 2093
    Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
    Lokalizacja: Toruń

    Nielegalna metoda płukania barytu

    Post autor: Imperitus »

    zladygin pisze: 09 lis 2018, 14:35
    Wszystko można. Polecam kwas azotowy stężony. Reakcja ksantoproteinowa doskonale zastępuje opaleniznę.
    Żółta opalenizna? W Azji pewnie akceptowalne :-P .
    "Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
    Terry Pratchett – Maskarada
    Awatar użytkownika
    rbit9n
    -# jr admin
    Posty: 5566
    Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
    Lokalizacja: Rajsze
    Kontakt:

    Nielegalna metoda płukania barytu

    Post autor: rbit9n »

    zatrzymajcie tę karuzelę śmiechu.
    "Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
    Podplukovník William "Bill" Kilgore


    zemsta toxycznego fotomutanta flickr
    Awatar użytkownika
    Imperitus
    -#
    Posty: 2093
    Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
    Lokalizacja: Toruń

    Nielegalna metoda płukania barytu

    Post autor: Imperitus »

    Przepraszam, cofam te 50%. To co mam to udrażniacz do rur a nie czyste NaOH, czystość pewnie nawet nie techniczna-do rodinalu w życiu bym tego nie dał, przy pomyślnych wiatrach to co miałem mogło mieć maks. 30%
    "Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
    Terry Pratchett – Maskarada
    Awatar użytkownika
    4Rider
    -#
    Posty: 5997
    Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
    Lokalizacja: Warmia
    Kontakt:

    Nielegalna metoda płukania barytu

    Post autor: 4Rider »

    Imperitus pisze: 09 lis 2018, 14:42
    zladygin pisze: 09 lis 2018, 14:35
    Wszystko można. Polecam kwas azotowy stężony. Reakcja ksantoproteinowa doskonale zastępuje opaleniznę.
    Żółta opalenizna? W Azji pewnie akceptowalne :-P .
    Ja polecam kąpiele w kwasie askorbinowym.
    Znam nawet jednego sprzedawcę tego specyfiku :-P
    ... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
    galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
    Awatar użytkownika
    Imperitus
    -#
    Posty: 2093
    Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
    Lokalizacja: Toruń

    Nielegalna metoda płukania barytu

    Post autor: Imperitus »

    Wygląda że wyjeżdżając z tą historią zyskałem opinię forumowego świra i bajdury :-P . Śmiech to zdrowie
    "Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
    Terry Pratchett – Maskarada
    Awatar użytkownika
    4Rider
    -#
    Posty: 5997
    Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
    Lokalizacja: Warmia
    Kontakt:

    Nielegalna metoda płukania barytu

    Post autor: 4Rider »

    Imperitus pisze: 09 lis 2018, 21:48 Wygląda że wyjeżdżając z tą historią zyskałem opinię forumowego świra i bajdury :-P . Śmiech to zdrowie
    E tam, dobrze wiem co można kupić po drugiej stronie rzeki, wystarczy tylko przejść przez mostek ;-)
    ... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
    galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
    ODPOWIEDZ