Negatywy fotonu

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Zair
-#
Posty: 32
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:15
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Negatywy fotonu

Post autor: Zair »

Witam, Czy ktos z kolegow moze mi podpowiedziec jakie byly czulosci filmow Fotonu w srednim formacie?
Napis na rolce Foton, papier od filmu jest ciemnoczerwony, film od strony emulsji jest kremowy, lekko zielonkawy, natomiast
od strony nosnika jest ciemnozielony, folia jest strasznie gruba. Ostatnio z wielkim sukcesem udalo mi sie wywolac maloobrazkowy foton
ktory lezal 30 lat w zimnym garazu w szczelnym pudelku, i wlasciciel znal czulosc filmu, to tutaj potrzebuje orientacyjnej
informacji, bo licze na to ze po kolorze nosnika i emulsji mozna to ustalic. czulosci 800 i 400 raczej nie przewiduje w tych latach.
Dziekuje i pozdrawiam,
S.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Negatywy fotonu

Post autor: J.A. »

Fotopan HL właśnie 400
A o reszcie poczytaj sobie http://www.polskie-aparaty-fotograficzn ... wiatlo.htm
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Negatywy fotonu

Post autor: flonidan »

Ostatnio robiłem w powiększeniu zdjęcie z roku 1987r, na błonie Fotopan HL wywołanej w Hydrofenie.Robiłem powiększenie 30x40cm będąc sceptycznym jaki efekt uzyskam -i zaskoczyło mnie cudownie -brak efektu ziarna,ostre kontury i przez to zakupiłem sobie stary dobry Hydrofen i zobaczę jak się ma z dzisiejszymi materiałami.
jacek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Negatywy fotonu

Post autor: technik219 »

Hydrofen jest dobry do świeżych materiałów. Tak się jakoś składa, że fenidon, który jest w składzie hydrofenu (ale także np. sławnego Microphenu i wielu innych wywoływaczy negatywowych i pozytywowych) nie lubi się ze starymi, przeterminowanymi filmami. To "nielubienie" objawia się w powiększaniu zadymienia tych materiałów. Miałem Fomę 100 przeterminowaną 15 lat. Wywołana w ID-68 (home made Microphen) przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy - zadymienie jak siwy dym. Natomiast ten sam film wywołany w D-76 miał tylko nieznacznie podwyższone zadymienie.
Identycznie rzecz się ma z wywoływaczami do papierów: stary Fotonbrom w Fenalu daje jednolitą szarość, natomiast w D-166 Kodaka zachowuje się jak nowy ze sklepu.
Taki niuans :-)
Lux mea lex
Zair
-#
Posty: 32
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:15
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Negatywy fotonu

Post autor: Zair »

Dziekuje za odpowiedz i nie odsylanie mnie od razu do Googla - szukalem, nie znalazlem. :-) Dzieki wielkie za info.
Jesli chodzi o moje doswiadczenie z filmami przeterminowanymi to traktuje je dosyc nowoczesnym wywolywaczem - Tetenal - Ultrafin plus - w ulotce jest opis ze "lubi sie z Tri-X em, Ilfordami PAN F, HP5 itp, oczywiscie dedykowany jest do krysztalkow.
Wywolywacz w standartowym rozcienczeniu, profilaktycznie dodaje "szczypte" Bromku potasu.
Obcinam kilka paskow naswietlonego filmu i wolam w roznych czasach. Utrwalam w Fomafix.
Nastepnie porownuje paski i sprawdzam jak sa zaczernione, moge wykonac test "gazetowy". Na tej podstawie dobieram czas wolania.
Poki co jak na razie pare filmow udalo mi sie wywolac z pozytywnym rezultatem.
Ustalenie rodzaju filmu potrzebne jest mi do ustalenia czasu i tym samym wykonania mniejszej ilosci probek, i tym samym marnowania czasem ciekawych klatek filmu, poza tym mozna trafic w przypadku np. ruskiej SVEMY na jakies dziwne maski antyodblaskowe i tego niemoge przeskoczyc, podobnie jak w ORWO NP 55.
Jak ktos ma lepsze metody albo moja jest zupelnie do bani, to rozwijamy dyskusje ;D

P.S. Juz po zabiegu.

Okazalo sie ze jest to Fotopan F, czyli 18 DIN.
Czys wolania Ultrafin Plus - 7 min plus bromek.

Aparat to polski Ami z czasem migawki 1/50 s, kupiony miesiac temu na gieldzie staroci, jak widac na zdjeciu fotograf sie chyba nie znal, fotografowal sobie sznurowki chyba, albo gume od kaleson. Migawka sie zacina, na filmie widac slady przesuwania filmu na ktory gdzies wpadalo swiatlo. Reszta zdjec jest przeswietlona, Negatyw zadymiony ale jak by cos tam bylo to widac po ostatnim slajdzie ze jest kontrast. Aparat ma infinity focus wiec nie ma sie co dziwic ze zdjecia nie wyszly...Szkoda, bo czasem mozna cos znalezc ciekawego, np mialem stare foty gdzie byly konopie nad wisla, na wysokosc czlowieka i inne fajne zdjecia z prywatnej kolekcji :)
Nie wiem jak sie na forum wkleja zdjecie, wiec jest tu:
https://www.flickr.com/photos/simonhase ... ed-public/
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Negatywy fotonu

Post autor: technik219 »

Zair pisze: poza tym mozna trafic w przypadku np. ruskiej SVEMY na jakies dziwne maski antyodblaskowe i tego niemoge przeskoczyc, podobnie jak w ORWO NP 55.
W przypadku NP 55 ta dziwna maska(przynajmniej w moim procesie) była wynikiem zastopsowania "niewłaściwego"utrwalacza. NP 55 "nie lubi się" z utrwalaczami na bazie chlorku amonowego - szybkimi. Taki zafarb rzeczywiście jest bardzo trudno usunąć. Jednak zastosowanie zwykłego utrwalacza U1 (tiosiarczan sodu+zakwaszacz) spowodowało, że o problemie dziwnych zafarbów można zapomnieć.
Lux mea lex
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Negatywy fotonu

Post autor: flonidan »

Oczywiście ta HL-ka była wołana w 1987 roku tylko powiększenie było odświeżone.Broń boże ten wywoływacz do starych błon.
jacek
ODPOWIEDZ