Muzyka

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Muzyka

Post autor: mrek »

Ale nagina szparę, czy też tam jest jakieś pióro?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Muzyka

Post autor: Imperitus »

mrek pisze: 29 sty 2019, 12:41 To nowoczesny przymiotnik, a nie czasownik ;)
Spokojnie, zrozumiałbym. "Szparka sekretarka" też mnie nie dziwi ;-)
Leżajsk jest świetny ale to niestety romantyczny instrument w barokowej szafie, organy z nagrania to nieprzebudowywany Schnitger-organy Arpa Schnitgera to takie Hasselblady wśród organów (choć każdy organolog powie że Riegery są najlepsze). Oryginalne barokowe brzmienie to obecnie wielka rzadkość- ten konkretny instrument był odbierany przez Bacha we własnej osobie :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Muzyka

Post autor: Imperitus »

mrek pisze: 29 sty 2019, 16:04 Ale nagina szparę, czy też tam jest jakieś pióro?
Walenie młotkiem opisane przez skpt służy regulacji wysunięcia ponad koniec korpusu kołnierza który reguluje długość menzury, stare organy miały na końcu roztrąbu prostokątne wycięcie w którym pasek metalu od dołu trzyma się piszczałki, żeby regulować strój zwijało się go lub prostowało. Oprócz tego reguluje się intonację wyginając odpowiednio kern lub którąś z warg. A to tylko metalowe piszczałki wargowe, są jeszcze drewniane wargowe, metalowe języczkowe i drewniane języczkowe. Nie wspominając o piszczałkach krytych i półkrytych. To dobry temat do rozmowy przy kawie a nie na forum- jest niewiarygodnie obszerny.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Muzyka

Post autor: Imperitus »

Dwa lata temu pomagałem przy remoncie organów w kościele Jezusowym, oprócz mycia i prostowania pogiętych piszczałek pomagałem przy intonacji- ja siedziałem za kontuarem a pan Nowakowski z pomocnikiem siedzieli na wiatrownicy w górze i mówili który klawisz lub pedał mam wcisnąć. We trójkę szło naprawdę bardzo szybko, w jeden wieczór nawet trzy głosy mogły być zintonowane i nastrojone. Najlepsze jest to że w idealnych warunkach kontrola stroju i intonacji powinna być wykonywana przynajmniej raz w tygodniu. W prawdziwym życiu to oznacza 4 razy na rok :mrgreen: .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Muzyka

Post autor: Imperitus »

mrek, tu coś specjalnie dla Ciebie, moje ulubione nagranie z Leżajska https://youtu.be/2ekKJ0GNAfQ
Moim zdaniem przebija nawet wykonanie Koopmana na organach Gablera w Weingarten, które to są uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Sami oceńcie, zwróćcie uwagę na mały pozytyw podwieszony nad kolosalnym prospektem.
4_1Gablerorgel.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Muzyka

Post autor: Imperitus »

A tu rzut oka na całość prospektu którego fragment widać w moim zdjęciu profilowym. Organy Steinmeiera w bazylice św Szczepana w Pasawie-17774 piszczałki rozdzielone na 223 głosy. To największe organy poza USA.
orgel-passau-115da4b5-6643-42e3-a5bf-901d8d69de12.jpg
To tylko główny prospekt, instrument jest rozdzielony na 5 szaf w różnych częściach kościoła. Robią wrażenie prawda?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Muzyka

Post autor: 4Rider »

Koniec z tymi snobistycznymi piszczałkami ;-)

Czas na piękno gitar (w maju 2008 miałem jechać na koncert promujący tą płytę z kolegą, ale on sobie zmarł, ja nie pojechałem, ta piosenka zawsze mi go przypomina, taki napalony był na ten koncert, brakło mu kilku dni...):

https://www.youtube.com/watch?v=YinYm4mbpvQ
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Muzyka

Post autor: Imperitus »

4Rider,
Trochę ukradłem ci wątek :mrgreen:
Niemniej jeśli ktoś będzie wyrażał chęć słuchania "snobistycznych piszczałek" to chętnie będę się dzielił moją obszerną kolekcją ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Muzyka

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 29 sty 2019, 22:05 4Rider,
Trochę ukradłem ci wątek :mrgreen:
)
Jak to mawiają: nevermind :-D

Ale w końcu dowiedziałem się co jest w Twoim awatarze, bo sądziłem że to jakieś rzymskie kolumny, a to dlatego że początkowo omyłkowo-wzrokowo przeczytałem Twój nick jako: "Imperatus" :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Muzyka

Post autor: mrek »

Imperitus pisze: 29 sty 2019, 20:49mrek, tu coś specjalnie dla Ciebie, moje ulubione nagranie z Leżajska https://youtu.be/2ekKJ0GNAfQ
Już słucham.
Akurat mam przy kompie głośniki, na jakich kolega miksował płytę polskiego wykonawcy piosenek Boba Dylana (nie pamiętam nazwiska wykonawcy), ale i tak to mi przypomina reklamę telewizora 4k oglądaną na kineskopowym TV "A teraz zobaczą państwo cud obrazu..."
Ja poproszę na priv jakieś perełki organowe, a żeby nie było bezfotograficznie to zwracam uwagę na bliskie nam sformułowanie
Imperitusz pisze:zwróćcie uwagę na mały pozytyw podwieszony...
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Muzyka

Post autor: Imperitus »

mrek, dla nieobeznanych z terminologią organową- pozytyw to niewielkie organy mieszczące kilka do kilkunastu głosów, tutaj widać aż trzy- górny podwieszany (nazywa się coś takiego Jaskółką), oprócz tego dwa pozytywy plecowe wtopione w balustradę- plecowe stąd, że dawniej kiedy nie wymyślono kontuarów oddzielonych od prospektu stoły gry były ukryte za drzwiczkami w samej szafie- organista siedział przodem do instrumentu. Pozytyw był wtedy za jego plecami.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Muzyka

Post autor: skpt »

mrek pisze: 29 sty 2019, 16:04 Ale nagina szparę, czy też tam jest jakieś pióro?
Ekspert już zdążył wyjaśnić :-) Fajnie, że ludzie mają rożne pasje.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Muzyka

Post autor: mrek »

A jeszcze poprosimy o info gdy będą jakieś ładne koncerty organowe.
Które organy są cenione w moim mieście?
A żeby nie było bezfotograficznie to zdjęcie z koncertu Shalom (TRI-X)
Załączniki
Shalom-9495.jpg
Shalom-9495.jpg (41.16 KiB) Przejrzano 2596 razy
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Muzyka

Post autor: Imperitus »

mrek pisze: 30 sty 2019, 10:12 Które organy są cenione w moim mieście?
Zależy pod jakim względem, w bazylice Bożego Ciała są największe w Krakowie- ale to współczesny instrument, chociaż trzeba przyznać że Biernacki to dobra firma ;-)
Pod względem doboru głosów i rozmiaru do wnętrza to pewnie najlepsze są organy w filharmonii. Nieprzebudowywane będą chyba tylko w bazylice pod wezwaniem św Andrzeja Apostoła- to zdaje się oryginalny i niezmieniany barok. Ciężko ocenić wartość brzmieniową danego instrumentu bo dyspozycja dobierana jest indywidualnie. Można jedynie ocenić na ile dobrze dyspozycja głosów jest dopasowana do danego wnętrza.
Odnośnie zdjęć to również mam tu kilka, w wątku Objawienie w dziale Opisy negatywów możecie obejrzeć prospekt organów w kościele Jezusowym w Cieszynie, oprócz tego jest też zbliżenie na korpusy piszczałek językowych Puzonu 16', ich rezonatory mają średnio po 6 metrów :-> .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Muzyka

Post autor: 4Rider »

A może jednak fortepian? Jest dużo elegantszy...nie taki odpustowy ;-)

https://www.dailymotion.com/video/x3s8kjq

a tu razem z trąbką, a raczej trąbalista z fortepianistą i innymi eleganckimi instrumentami:

https://www.dailymotion.com/video/x26m562
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ