Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pugita
-#
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2013, 18:26
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: pugita »

Co zrobić aby skrócić czas naświetlania. Mam lampy 1710 WS i jest pupa... 1 min to minimum...
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Oj, tak napisałeś że nie napisałeś zupełnie NIC. Przysłona, odległość, ilość lamp, może jeszcze co na to pomiar błysku światłomierzem i można by coś radzić. 1700Ws, to już trochę jest (swoją drogą spytam z ciekawości, jaka lampka ma taką moc?).
pugita
-#
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2013, 18:26
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: pugita »

Lampy ustawione bardzo blisko obiektu najbliżej jak się tylko da. F / 6.8
Lampa jest światła ciągłego 9x35W ( świetlówki ) http://allegro.pl/lampa-1260w-bezcienio ... 65607.html
mam dwie takie lampy i z obu korzystam aby osiągnąć ten czas... Nie chce mi się wierzyć, że nie mogę zejść przynajmniej do 30s...
Chemia na bazie bromku kadmu i jodku amonu z dodatkiem jodku potasu ( wymieszałem zlewki z butelek ) Kiedyś kiedy tak zrobiłem to osiągałem czas rzędu 30s ale to był przypadek i nie do końca wiem od czego zależał...
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

A to jednak tej mocy za dużo to nie mamy. Zestaw 1. świetlówki 4x125W, 5x85W (ekwiwalent 4400W) + zestaw 2. halogeny 5x250W (dla ISO3 - 5,6EV z 1,5m od obiektu) to daje dla f=5,6 - 10s. Lampy ustawione względem siebie ok. 45st. po obu stronach obiektu.
http://www.behance.net/gallery/Ambrotyp ... ts/6775073
Z linku ostatnie 3 licząc od góry. Zestaw 1, zestaw 1 i 2, zestaw 1 i połowa2.
pugita
-#
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2013, 18:26
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: pugita »

Dziękuję, za odpowiedź. Wydawało mi się, że jest to już jakaś moc... Fakt, że obiektywy bardzo ciemne są....


A z chemią nie da się czegoś zrobić? Nie ma jakiś bardziej czułych przepisów? Mogę coś dokupić, tylko co?


Ps. Będę konstruował własną lampę w takim przypadku, bo 1 min to jednak trochę za długo... przyjemnie się pracuje np. przy 15s.
sofiazoe
-#
Posty: 1
Rejestracja: 24 sty 2014, 13:50
Lokalizacja: usa

Post autor: sofiazoe »

ak napisałeś że nie napisałeś zupełnie NIC. Przysłona, odległość, ilość l.... ;-)
sofia
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Ponieważ czasy i tak idą w sekundy, relatywnie tanio da się kupić jakiegoś komunistycznego Tessara bez migawki. Zmiana szkłą na takie z f/4.5 skróci czas o ponad połowę a będzie kosztowała pewnie z 200-300 zł.

Nie jestem też przekonany jak się ma widmo takich świetlówek do uczulenia kolodionu... Coś mi gdzieś świta że ktoś polecał jednak stare dobre halogeny...
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

innym rozwiązaniem - drogim niestety - jest generator np. 4000 Ws plus 2 głowice.
koszt kole 8000 - 9000 zł, ale działa.
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Przemur dobrze napisał - Tessar na pełnym otworze da Ci już zysk 30s - dodatkowo nie napisałeś nic o wyciągu miecha. Jak bardzo go wyciągasz?
Odpowiednia ogniskowa, nie będziesz musiał wyciągać mocno miech i znowu zyskasz parę sekund.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Ja właśnie zakupiłem halogeny HQI - to jest 'sprzęt' polecany przez kolodionowców, ich widmo jest najlepiej rejestrowane przez kolodion a na dodatek to lampy wyładowcze, więc w porównaniu ze zwykłymi halogenami mają niesamowity stosunek mocy do jasności.

(zwykły halogen 400W ma koło 8k lumenów a HQJ 32k)

Podzielę się niedługo efektami, kupiłem 5 żarników, planuję zrobić z nich dwie lampy po dwa żarniki (2 x 800W) i jedną 'kontrę' (400W).


Aktualnie przy obiektywie F4.5, niezbyt wyciągniętym miechu i trzech lampach w sumie 1200Ws nie dalej niż 30cm od obiektu potrzebuję prawie 20 błysków dla uzyskania prawidłowej ekspozycji... :-|
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Przecież lampy HQI mimo, że wyładowcze świecą światłem "ciągłym". Mam dwie 70W do oświetlenia akwarium.
Czasami obracam reflektory w sufit i robią przy nich zdjęcia w pokoju. ;-)
I małe sprostowanie taharii, HQI to nie halogen.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Tak świecą ciągłym, ale nie pisałem, że nie (pisałem?)

A co do halogenów - to kompletnie się na tym nie znam - tam gdzie kupowałem nazywali były w tej samej kategorii dlatego je zhalogenowałem, sorrki.
pugita
-#
Posty: 8
Rejestracja: 01 lis 2013, 18:26
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: pugita »

Ogarnąłem się trochę i:
a) miałem starą chemię - mniejsza czułość
b) przy nowej chemii czas skrócił się o połowę
c) wymieniłem w jednej lampie żarówki na 85Ws i dało mi to kolejny konkretny spadek czasu
Teraz przy jednej - 2 lampach mam czasy rzędu 10s lub mniej
Mam też tessara 4.5 ale go nie używałem jeszcze kupiłem go z wielkim formatem 18x24. Po sesji na studiach wracam do studia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Tak świecą ciągłym, ale nie pisałem, że nie (pisałem?)
Nie pisałeś, to ja źle zrozumiałem ostatni akapit. :oops: Pisałeś o lampach błyskowych 1200Ws, a ja to w czambuł podłączyłem pod HQI.
Lampy HQI to wysokociśnieniowe lampy wyładowcze. W nich nie ma drutu rozgrzewającego się i świecącego, jak w żarówkach czy halogenach. Tam świecenie odbywa się dokładnie tak samo jak w lampie błyskowej. Tyle że nie następuje jedno rozładowanie kondensatora z wysokim napięciem, tylko stale na elektrody podawane jest wysokie napięcie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Właśnie dostałem połowę zamówionej elektroniki (elektryki?), nie ma żarników - więc dalej nie sprawdzę jak to działa.
Na dodatek statecznik (http://www.hydraulikasklep.pl/towar/753 ... ostart-mhi) jest ciężki jak cholera a zapakowany razem z zapłonnikiem (http://www.hydraulikasklep.pl/towar/875 ... impulsowy/) połamał końcówki (montażowe) tego ostatniego, więc nie wiem czy w ogóle można używać czegoś takiego, ułamane plastikowe prowadnice do śrubek, które mocują przewody w kostkach, jeśli to tylko sprawa wygodnego mocowania przewodów to pikuś, ale do tego kazali mi kupić specjalne ''dobrze izolowane" przewody bo będzie w nich płynął prąd koło 5kV, więc nie wiem czy nie będzie to miało wpływu też na ewentualne przebicia czy inne fajne niespodzianki...

W poniedziałek będę wyjaśniał sprawę.

Jak zwykle się skomplikowało a w czwartek 5 sesji - chciałem je zrobić już z nowym oświetleniem ;/
ODPOWIEDZ