Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

aż się zdziwisz z czasami....
Mi udaje się zrobić nawet z czasami rzędu 4-6 minut. Wtedy robię postacie, gdzie model oparty jest o ścianę lub krawędź drzwi. Co są dziwne miejsca, ale za to bardzo plastyczne.
flip265
-#
Posty: 39
Rejestracja: 12 lut 2014, 21:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: flip265 »

Szanowni współforumowicze,
odświeżam trochę temat. Chciałbym popracować trochę kolodionem(zielony w temacie jestem). Do gustu przypadła mi ferrotypia (zaraz po kupieniu miniatorowych portretów z 1860r.) Ktoś fotografował na blaszkach? Zastanawiam się czym je czernić- nada się zwykły lakier do metali? No i najważniejsza sprawa: jak przeskoczyć sprawę eteru?
Pozdrawiam,

Filip
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: cbk »

ferrotypowe blaszki czerni się werniksem z asfaltu syryjskiego i balsamu kanadyjskiego.
God Is A Girl
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: sweetek »

eteru nie trzeba przeskakiwać, jest dostępny tak jak każdy spirytus, szukaj w hurtowni chemicznej ok. 30 zł za litr
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: MirekM »

flip265 pisze: Szanowni współforumowicze,

odświeżam trochę temat. Chciałbym popracować trochę kolodionem(zielony w temacie jestem). Do gustu przypadła mi ferrotypia (zaraz po kupieniu miniatorowych portretów z 1860r.) Ktoś fotografował na blaszkach? Zastanawiam się czym je czernić- nada się zwykły lakier do metali? No i najważniejsza sprawa: jak przeskoczyć sprawę eteru?

Pozdrawiam,



Filip
Na początek pracy z kolodionem, to jednak polecam szkło. Na kolodion bez eteru jest formuła, bodajże Lea.
.ra
-#
Posty: 9
Rejestracja: 07 lis 2018, 10:19

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: .ra »

Nie znam zwyczajów, jeśli smiecę to uprzejmie proszę o wydzielenie/przeniesienie. Zabieram się nieśmiało za tą piękną technikę i na początek
mam dwie sprawy: 1. Jak to jest z trwałością kolodium, czy 4% musi być świeże, ile miesięcy od wyprodukowania jest ok? 2. Czy ktoś próbował oświetlać plan pod kolodium lampami LED?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: powalos »

.ra, najwięcej na ten temat dowiesz się od cbk. Możesz też na PW zapytać go o książkę jego autorstwa, gdzie wiele rzeczy jest dokładnie wyjaśnione. A przy okazji załapiesz się na dedykację. :-) Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: cbk »

Śmiało, pisz lub dzwoń :)
God Is A Girl
.ra
-#
Posty: 9
Rejestracja: 07 lis 2018, 10:19

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: .ra »

Nie chciałem odpisywać, bo trochę nie wiem jak interpretować, a i nie chcę zanudzać sobą, no ale... Proszę o wyrozumiałość, trudny jestem, przyznaję.
powalos to że są książki to oczywiście wiem, zwolennikiem ich kupowania nie jestem, mam do tego dorobioną ideologię.

Ale topik nie o minie, a o mokrej płycie. Topik przeczytałem, wnioskuję że jest tu kilka osób które mają doświadczenie i mogą coś napisać. Nie wydaje mi się żeby były to, aż takie tajemnice, albo żeby aż tak koledzy tej wiedzy tajemnej chcieli strzec. Co w sumie byłbym w stanie zrozumieć.

Nowy jestem, nie znamy się, może jak tu dłużej posiedzę to się dowiem ;)

cbk dziękuję bardzo. To miłe! Doceniam. Niestety znowu mam "ale", a nawet kilka. Po 1 ja już napisałem, tu wyżej. Po 2 w technice kolodionu jestem kompletnym zerem i nie miałbym sumienia na tym etapie, zagadywać fachowców, zwłaszcza w rozmowie bezpośredniej. 3 skoro to wątek o kolodium, na forum, które z założenia służy wymianie wiedzy, to może warto napisać tu.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: cbk »

.ra pisze: 08 lis 2018, 14:28 1. Jak to jest z trwałością kolodium, czy 4% musi być świeże, ile miesięcy od wyprodukowania jest ok? 2. Czy ktoś próbował oświetlać plan pod kolodium lampami LED?
Kolodium jodowane musi być w miarę świeże, bo inacej robi się coraz bardzziej kontrastowe. Co do 4% niesolonego to robiłem na 4ro letnim i było ok
Lampy LED są ok, ważna temperatura barwowa. Im zimniejsze tym lepsze
God Is A Girl
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: cbk »

.ra pisze: 08 lis 2018, 19:45 powalos to że są książki to oczywiście wiem, zwolennikiem ich kupowania nie jestem, mam do tego dorobioną ideologię.
aż chcę zapytać jaką? :)
God Is A Girl
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: 4Rider »

He, he, nie jestem sam ;-)

Ale książki to ja lubię kupować i je posiadać...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
.ra
-#
Posty: 9
Rejestracja: 07 lis 2018, 10:19

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: .ra »

cbk piękne dzięki! Co do trwałości "solonego" znalazłem info że max kilka miesięcy, o "surowym" nic nie znalazłem, zdam się na Twoje doświadczenie. Dzięki.

Co do książek, nie kupuje od lat wersji papierowych. Są nieekologiczne, niszczą nasza mamę, zajmują miejsce, gnija, nie lubią się przeprowadzać... Czytam, owszem, abonament Legimi posiadam, czytniki dwa, kompa i tel - ta to są ekologiczne ;)

Wracając do kolodium 4%: Czesi na swoim podają coby je trzymać w chłodnym, do 15'C. Ktoś to praktykuje? Szczerze wątpię by w hurtowni trzymali w lodówce.

Edit, i p.s. Zapomniałem o Ledach - na obecnym etapie odległa przeszłość. Dzięki. Oczywiście spektrum "kolodionowe" i mocy ile trzeba. Pytałem bo nikt nie wspominał, a uznałem że to /chyba/ najlepsze ciągłe.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2018, 20:30 przez .ra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: cbk »

Kolodion to rozpuszczona w eterze i alkohlu nitroceloloza. Im niższa temperatura tym bezpieczniej. Eter ma niski punkt samozapłonu.
God Is A Girl
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Post autor: cbk »

.ra pisze: 08 lis 2018, 20:15 czytniki dwa, kompa i tel - ta to są ekologiczne ;)
ciekawe ile CO2 wyemitowała fabryka produkująca te czytniki i ile CO2 wydala elektrownia która dostarcza prąd do ich ładowania ;)
God Is A Girl
ODPOWIEDZ