Mój pierwszy światłomierz...

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

aha! w przypadku swierdłowska należy pamiętać, że czujnik CdS jest bardziej wyczulony na światło czerwone, co oznacza, że mierząc światło żarowe lub lamp sodowych, należy wydłużyć ekspozycję o jakieś 1,5 - 2EV.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Konkretnie to o tej korekcie piszą tak:

Obrazek
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

enthropia pisze:Konkretnie to o tej korekcie piszą tak:
ha! ja miałem egzemplarz bez tabelki, także tego.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2014, 13:18 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10055
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tylko, że ta korekcja i ta o której pisze rbit9n, nie jest spowodowana światłomierzem, a materiałem zdjeciowym.
Chodzi o to, że te filmy miały niższą czułość w świetle żarówek, bo nie były takimi samymi filmami panchromatycznymi jakie obecnie znamy. Polskie Fotopany miały niższa czułość o 1/3 EV (1 DIN), więc w przypadku obecnych filmów należy to po prostu sprawdzić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

Tak, o korekcji wiem.
A ankietę znalazłem, ale niestety już długo po założeniu tematu - utonęła w chyba 8 stronach wyników, które mi wypluła nasza "szukaczka". :-?
Ok, dziękuję bardzo wszystkim za pomoc, widzę że odpowiedzi są praktycznie jednogłośne. To aż zadziwiające, że nikt z potomków naszej wielkiej szlachty sarmackiej nie krzyknął "veto!" jakimś Wiemar Luxem... :-D
http://ts-photo.pl/
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

http://tablica.pl/oferta/obiektywy-swia ... 39b4d07719


Ten światłomierz do złudzenie przypomina Gossena:P...

Nikogo nie namawiam, od tak znalazłem przeszukując internety. Może komuś się przyda.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
krzysiek413
-#
Posty: 26
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krzysiek413 »

Ja mam selenowego Leningrada 8.
W porównaniu z Pentaxem k-r daje dobre wyniki.
Zastanawia mnie tylko to do czego służy taka biała nakładka którą dostałem razem z pokrowcem.

PS: Z ciekawości, da się go kaliborować?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10055
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Biała nasadka służy do pomiaru światła padającego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Czy wszystkie stare światłomierze takie jak: Wiemar Lux CDS, Gossen Sixtar, Swierdłowsk 4 są obarczone problemem spadku napięcia na zwyklej baterii i wymagają baterii srebrowych, czyli zamienników dla baterii rtęciowych. Czy zatem zakup takiego światłomierza ma sens pomijając kwestie finansową, czy lepszym wyborem z definicji będzie np. SEKONIC L-208 TwinMate, który jest nieco droższy, ale pomiar jest pewny?

Chyba znalazłem odpowiedzi na moje pytania w tym temacie:
topics10/swiatlomierz-do-sredniego-vt2160.htm
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10055
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie wszystkie. Właśnie np. Swierdłowsk 4 nie ma z tym problemu.
Ogniwo srebrowe nie jest zamiennikiem rtęciowego. Nie ma zamiennika dla tego ogniwa i jeżeli urządzenie wymaga dla prawidłowej pracy napięcia 1,35V to należy mu to napięcie zapewnić, poprzez przeróbkę zasilania montując w obwód diodę Schottkiego.
Aha, jeszcze jedna uwaga.
Wg. niektórych teoretycznie nie ma prawa być problemu z napięciem 1,35 do 1,5. Niestety praktyka wykazuje, że światłomierz w Olympusie OM-1 zasilany bateria 1,5V przekłamuje i to nie liniowo.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Rozumiem, że oprócz problemu z poziomem samego napięcia pojawia się problem z jego liniowym spadkiem, a rtęciowe baterie wykazywały się długą żywotnością na stałym poziomie spadku i drastycznym spadkiem napięcia w końcowej fazie żywotności. Srebrowe baterie chyba działają podobnie jak rtęciowe i jak się wyczerpują to nie liniowo.
Wygląda na to że nabyłem S4, więc zobaczymy jak działa :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10055
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

bawy2 pisze:Rozumiem, że oprócz problemu z poziomem samego napięcia pojawia się problem z jego liniowym spadkiem, a rtęciowe baterie wykazywały się długą żywotnością na stałym poziomie spadku i drastycznym spadkiem napięcia w końcowej fazie żywotności.
Dokładnie tak. I być może uznano to za zaletę i wręcz specjalnie konstruowano wrażliwe na napięcie światłomierze. Zwróćcie uwagę, że żaden z nich nie ma "kontroli stanu baterii", bo była zbędna.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

J.A. pisze:
bawy2 pisze:Rozumiem, że oprócz problemu z poziomem samego napięcia pojawia się problem z jego liniowym spadkiem, a rtęciowe baterie wykazywały się długą żywotnością na stałym poziomie spadku i drastycznym spadkiem napięcia w końcowej fazie żywotności.
Dokładnie tak. I być może uznano to za zaletę i wręcz specjalnie konstruowano wrażliwe na napięcie światłomierze. Zwróćcie uwagę, że żaden z nich nie ma "kontroli stanu baterii", bo była zbędna.
Tja ...
Swierdlowsk 4, Gossen Lunasix oczywiście mają kontrolkę stanu baterii.
Siwerdlowsk 4 wcale nie jest aż taki wrażliwy na spadek napięcia. Zgodnie z instrukcją nie musi być dokładnie 1,35V tylko od 1,35 do 1,5V o ile dobrze pamiętam.
Różnica w konstrukcji tych światłomierzy jest taka , że częśc z nich posiada układ wyrównujący napięcie (w pewnych granicach) do wymaganego, a część nie posiada takiego układu, więc jest wrażliwa na spadki napięcia (lub zbyt duże napięcie).
Trzeba więc wiedzieć , który ze światłomierzy będzie nam tolerował zamiast 1,35V baterię 1,5V, a który nie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10055
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ok. Masz rację, ręczne światłomierze mają kontrolę stanu baterii. Sugerowałem się OM-1 i jego światłomierzem, oraz napisałem "być może".
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

- mam starusieńkiego gossena cds sixtomat electronic i niezależnie od tego czym go zasilam - dwoma pastylkowymi akumulatorkami: świeżo naładowanymi (ok 2,7V), prawie rozładowanymi (2,3V) czy bateriami typ 625 (3V) zawsze i niezmiennie wskazuje tak samo dobrze :-P
ODPOWIEDZ