Mocowanie Anareta 50

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mocowanie Anareta 50

Post autor: mrek »

Jonasz po prostu dzieli się cenną wiedzą. Jak ktoś będzie szukał informacji o Swierdłowsk to będzie ją tu miał.
AT już nie ma. Jesteśmy tu ostatnim bastionem ;)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Mocowanie Anareta 50

Post autor: jac123 »

Bo Swierdłowsk ma w środku już układ wyrównujący napięcie. Stąd żadne dodatkowe zabiegi nie są potrzebne.
Weimar jest mniej więcej tej samej klasy co ww.
Aby złapać jakiś pomiar w gorszych warunkach musiałbyś raczej kupić coś z tzw. silicon blue cell.
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

Mocowanie Anareta 50

Post autor: Jonasz »

jac123 pisze: Bo Swierdłowsk ma w środku już układ wyrównujący napięcie. Stąd żadne dodatkowe zabiegi nie są potrzebne.
Jeśli tak jest, to po co producent montuje diodę w adapterze na trzy baterie AA?
Proponuję obejrzeć schemat ideowy Swierdłowska - jest w Internecie, razem z uwagami użytkowników.
Ja na ogół nie poprawiam producentów sprzętu pomiarowego - nie tylko fotograficznego - za mało wiem...
Tradycyjny Jonasz
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Mocowanie Anareta 50

Post autor: Imperitus »

Nie miałem na myśli nic złego :oops:
Rzeczywiście nie ma już prawdziwych ATeistów. A na razie i tak będę używał Sverdlovska bo w sumie nocne zdjęcia robiłem przy nim i dało się wytrzymać. Poza tym co by nie mówić, Sverdlovsk to solidny kawał zachodniej myśli technicznej i jak większość ich tworów jest niezawodny i pancerny jeśli nie przeciwpancerny. :-D
Żal byłoby mi go zamienić na Weimara, nawet jeśli wygodniej mierzyłby padające. Przy Sverdlovsku i tej jego kopułce trzeba się czasem bardzo nienaturalnie wygiąć co wywołuje wieloznaczne spojrzenia przechodniów. :mrgreen:
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Mocowanie Anareta 50

Post autor: jac123 »

Jonasz pisze:
jac123 pisze: Bo Swierdłowsk ma w środku już układ wyrównujący napięcie. Stąd żadne dodatkowe zabiegi nie są potrzebne.
Jeśli tak jest, to po co producent montuje diodę w adapterze na trzy baterie AA?
Proponuję obejrzeć schemat ideowy Swierdłowska - jest w Internecie, razem z uwagami użytkowników.
Ja na ogół nie poprawiam producentów sprzętu pomiarowego - nie tylko fotograficznego - za mało wiem...
Tradycyjny Jonasz
Sam Swierdłowsk radzi sobie z napięciem 3 do 4 V, oryginalna bateria dawała 3,75V (choć w praktyce pastylki dające napięcie nieco ponad 4 V też trawi). Natomiast battery pack dawałby bez diody 4,5V, stąd konstruktorzy poprzez diodę obniżyli je do 4V.
Trzeba też mieć na uwadze, że baterie rtęciowe trzymały stałe napięcie, a obecne pastylki mają spadki napięcia , stąd też nawet jak damy 3 pastylki po 1,5V, to tylko nówki trzymają to napięcie i to dość krótko (nie mówiąc już o spadku napięcia na bateriach w czasie pomiaru).
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Mocowanie Anareta 50

Post autor: powalos »

No i zrobił się nam wątek o światłomierzach a miało być o obiektywie do powiększalnika. :-D
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Mocowanie Anareta 50

Post autor: Imperitus »

Tutaj to chyba nic niezwykłego? Masa wątków na forum zmienia kompletnie kierunek w trakcie dyskusji.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mocowanie Anareta 50

Post autor: mrek »

No zdarza się. Jest wyszukiwarka to trafią tu poszukiwacze obu prawd.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Mocowanie Anareta 50

Post autor: Nomad »

Że swe trzy grosze wtrącę. mając do wyboru Swriedłowska i Weimara, do pracy brałbym Swriedłowska.
Ale mogąc kupić Weimara za 30 zł w ładnej kondycji, łyknąłbym bez wahania. W celach kolekcjonerskich.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Mocowanie Anareta 50

Post autor: rbit9n »

co do Swierdłowska w nocy, to powinien dawać radę do ca. 0EV. teoretycznie. w każdym razie bez żalu zmieniłem do na sekonika L358 i nie mam teraz żadnych wątpliwości, co do pomiaru nocą.
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

Mocowanie Anareta 50

Post autor: Jonasz »

Nomad pisze: Że swe trzy grosze wtrącę. mając do wyboru Swriedłowska i Weimara, do pracy brałbym Swriedłowska.
Ale mogąc kupić Weimara za 30 zł w ładnej kondycji, łyknąłbym bez wahania. W celach kolekcjonerskich.

To może i moje trzy grosze i dwa zdjęcia - czy to jest dobra kondycja?
Sprawny, powolny - duża masa wskazówki połączonej z ramką do blokowania. Mogę oddać za dwie puszki Fostera, ew. FAXE ;-) .
Załączniki
weimarlux_04.JPG
weimarlux_02.JPG
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Mocowanie Anareta 50

Post autor: Nomad »

Do zaakceptowania. Instrukcja, opakowanie w komplecie?
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

Mocowanie Anareta 50

Post autor: Jonasz »

Niestety, nie - tylko to, co widać. Światłomierz trafił do mnie dawno temu, po wyjeździe znajomego na antypody. Przystosowałem go tylko do zasilania baterią alkaliczną LR9 - wlutowałem diodę germanową (a może dwie - już nie pamiętam) w szereg z zasilaniem, bez ruszania potencjometrów. Zaraz potem zdobyłem Swierdłowska i później jeszcze Sekonica 208, więc Weimarlux leży bezużyteczny. Jakby co, możemy ponegocjować ;-) .
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Mocowanie Anareta 50

Post autor: Imperitus »

Chętnie bym go przygarnął. Ile byś chciał?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Mocowanie Anareta 50

Post autor: powalos »

Imperitus pisze: hętnie bym go przygarnął. Ile byś chciał?

no przecież napisał wyżej, że dwie puszki piwne :-)
ODPOWIEDZ