minimum do studia fotografii portretowej:)

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kurde
-#
Posty: 14
Rejestracja: 08 lut 2010, 00:16
Lokalizacja: irlandia
Kontakt:

minimum do studia fotografii portretowej:)

Post autor: kurde »

witam,
mam bardzo blade pojecie o oswietleniu studyjnym, probuje znalezc jakis fajny zestaw lamp w przyzwoitej cenie ale wiele z tego jest dedykowane syfrom:/
Zamierzam portretowac p-sixem i nikonem fm2 i chcialabym wozic studio do ludzi
znalazlam takie lampy:

This set is best suited for digital Photography which requires far less power than film. If you're not getting enough power you simply change your cameras ISO and away you go. Testing these sets I had more trouble turning them down than not enough power. Digital is a lot different. Due to the quality of light from the flash you can get away with quite high ISO as well.

Detail of lamps
250DI Lamp: In the box
1 x 250w flash Lamp
1 x 50w modeling lamp
1 x Sync Cord (5m)
1 x Power cable UK 5 metres

The 250w Flash light with modeling lamp. This lamp can be triggered by another flash, IR remote or sync chord which is included.
The power setting can be set as low as 1/8 up to full power and has a test button.
This flash can be used as your main fill light, back light or key light. Includes umbrella holder.

Remote options include built in trigger sensor, socket for sync chord, built in test button or wireless remote optional extra.

zestaw 3 takich lamp ze stojakami, parasolkami, softboxami
zastanawiam sie czy bede miala z tego jakis pozytek w polaczeniu z moimi analogami czy tez lepiej poszukac zwyklych reflektorow i do tego osobno reszty zmiekczaczy, rozpraszaczy....
zupelnie nie mam pojecia jak uzywac fleszy w polaczeniu z p-sixem
dziekuje z gory za ewentualna porade :-)
potrzebuje oswietlenia do fotografii studyjnej portretowej i nie wiem od czego zaczac:/, wszystko co znajduje jest dydykowane fot.cyfrowej:/
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

ja jestem na poczatku oswietleniowej drogi od razu zaznaczam. Ja np kupilem na poczatek parasolke biala, statyw i wyzwalacz yongnouo. Poniwaz w moim macie nie mam goracej stopki wyzwalacz zwisa sobie na kablu pc-pc. Wyzwalaczem wyzwalam 580 EX takze "lampy od cyfrowek" smialo mozna uzywac :D teraz mam w planach dokupic jakas 500 w i oczywiscie odbiornik, mozna bedzie bardziej poszalec. Powodznia!
kurde
-#
Posty: 14
Rejestracja: 08 lut 2010, 00:16
Lokalizacja: irlandia
Kontakt:

Post autor: kurde »

dzieki Tomek
teoretycznie sie niby da ale pytanie czy ten kabel pc- pc polaczy Yongnuo z p-sixem?
drugie pytanie: czy te lampy daja rowniez swiatlo ciagle?
nie mam pojecia jak mierzyc swiatlo fleszowe :cry:
Ostatnio zmieniony 24 mar 2011, 11:55 przez kurde, łącznie zmieniany 1 raz.
potrzebuje oswietlenia do fotografii studyjnej portretowej i nie wiem od czego zaczac:/, wszystko co znajduje jest dydykowane fot.cyfrowej:/
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

jesli psix ma zlacze pc albo goraca stopke to sie da (a ktores z tych rozwiazan musi miec), swiatla ciaglego oczywiscie nie daja :) ja robie tak, ustawiam setup na cyfrowce (oczywiscie przy odpowiedniku ogniskowej i takimi samymi parametrami). Jak juz mam to czego chcialem wtedy podpinam sie pod analog i na takim samym ustawieniu strzelam fote. Dziala ;) Jak chce ciagle to mam jeszcze lampke yervantowa, z lampki w parasolke i tez dziala. Natomiast jesli chcesz bez takiego cudowania wtedy chyba pozostaje sekonic do blyskowego. Mam taki w planach.
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Re: minimum do studia fotografii portretowej:)

Post autor: norbss »

1 x 50w modeling lamp


Mozna pilotami oświetlać 50 W to strasznie mało ale ja kiedyś tak się bawiłem.
Kolega wyżej dobrze mówi światłomież do błyskowego lub najpierw cyfrą potem PSIXEM albo oświetlenie ciągłe. Jeżeli masz ochotę tylko na filmach robić to ostatnie rozwiązanie najlepsze=najtańsze. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2011, 15:42 przez norbss, łącznie zmieniany 1 raz.
krzysztof werema
-#
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2011, 17:22
Lokalizacja: Warszawa, Lublin

Post autor: krzysztof werema »

nie trzeba dużo do oświetlenia portretu, nawet speedlight nikona da radę, ale jakakolwiek lampa 300ws oraz blenda i kawałki styropianu przydadzą się na pewno
kurde
-#
Posty: 14
Rejestracja: 08 lut 2010, 00:16
Lokalizacja: irlandia
Kontakt:

Re: minimum do studia fotografii portretowej:)

Post autor: kurde »

norbss pisze:1 x 50w modeling lamp


Mozna pilotami oświetlać 50 W to strasznie mało ale ja kiedyś tak się bawiłem.
Kolega wyżej dobrze mówi światłomież do błyskowego lub najpierw cyfrą potem PSIXEM albo oświetlenie ciągłe. Jeżeli masz ochotę tylko na filmach robić to ostatnie rozwiązanie najlepsze=najtańsze. Pozdrawiam.
w zestawie sa :

3 x 250DI Lamps total 750w
3 x 190cm Light Stand
1 x White shoot through Umbrellas
1 x Silver Umbrella
1 x Barn doors set with Gels and honeycomb
2 x 50cm x 70cm Softbox
1 x 4Ch Trigger set (receivers do not need batteries)
1 x Kit bag

wymyslilam jednak inaczej: dwa swiatla ciagle z softboxami( jedno na modela drugie na tlo) o mocy 125W (625w equivalent) ,5400K, biale zarowki, ktore daja przyblizone swiatlo do dziennego( fajne sa takie na 4 zarowki gdzie mozna sobie wlaczyc dowolna ilosc tych zarowek ale drogie :-( )
plus lampa blyskowa speelight sb-600 nikona z kabelkami i pilotem aby pisix wyzwalal i nikon d70s do mierzenia swiatla
powinno byc ok na poczatek?
polowa ceny tego zestawu wiec mysle, ze lepszy pomysl
dzieki za pomoc!!!! :-)
:-D

ps.sekonika zostawie chyba na plan dalszy, jak na niego zarobie ;)
Ostatnio zmieniony 24 mar 2011, 18:29 przez kurde, łącznie zmieniany 1 raz.
potrzebuje oswietlenia do fotografii studyjnej portretowej i nie wiem od czego zaczac:/, wszystko co znajduje jest dydykowane fot.cyfrowej:/
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Jak chcesz focić w kolorze to uwazaj na te świetlówki, do cz-b ok można śmiało pstrykać lampa błyskowa w tym zestawie moim zdaniem jest zupełnie zbędna.
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

Cały współczesny nurt strobingowy wyrósł na cyfrze z jej natychmiastową kontrolą.
Zestaw więcej niż jednej lampy błyskowej w analogu bez światłomierza jest niemal niemożliwy, ze światłomierzem "tylko" bardzo trudny.

Ew. pewna gra co do niewiadomej precyzyjnego wyniku, typowa dla analoga. Przypuszczam mnie osobiście by to czasem intrygowało i bawiło, ale nie w zdjęciach typu "muszą się udać".

Kontrola cyfrą, by powtórzyć analogiem ... mnie nie bawi.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

pierwotnie planowalem wlasnie ciagle, efekt bardziej przewidywalny i moze i bez zaprzegania syfry. Jednej rzeczy sie tylko boje... rachunkow za prad :| choc byc moze jestem w bledzie? Zakladajac ze mam trzy swiatla ciagle, jedno np mocniejsze glowne z jakims softem albo czyms zmiekczajacym, drugie tlo, trzecie kontra, foce na jakims negatywie 100, sesja trwa 2 godziny (ustawianie swiatel i kadru). Takich sesji w miesiacu np 10. Kto z Was bardziej doswiadczonych powie mi ile wiecej zaplace za prad? :) brzmi smieszniem ale jestem ciekaw bo ta kwestia moze przewazyc i jednak zdecyduje sie na ciagle, bo w sumie ciagle jestem na rozdrozu... BTW co do strobingu i swiatlomierza, kolega ostatnio wspominal (robil komercyjna sesje dla hotelu z modelkami) ze zalowal, ze nie mial swiatlomierza, zaoszczedziloby mu to sporo czasu....
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

tomaszt81 pisze:Takich sesji w miesiacu np 10. Kto z Was bardziej doswiadczonych powie mi ile wiecej zaplace za prad? :)
Można to całkiem dokładnie policzyć.

Żeby przy ciągłym oświetleniu robić na iso 100 to musi być naprawdę spora moc...
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

cholera, obawiam sie, ze moje obawy sa calkowicie sluszne. Znalazlem wlasnie cos takiego http://www.forfoto.pl/showthread.php?tid=9419

nie wiem na ile kompetentny jest gosc, z drugiej strony czasy akurat mi nie robia bo statyw. I jeszcze cos, strobing pamietam jeszcze z czasow analogow w studiach slubnych, legitymacje itp... Pamietam tez, ze jako mlodzian robilem foty zenitem z lampa. Mialem taka torbe duza, i lampe bez zadnego ttl itp. Mama mi wytlumaczyla jak ja ustawiac i dawalo rade (a mialem wtedy 10 lat) wiec mysle, ze paredziesiat fot i mozna sie w strobingu obejsc bez syfry ale to tylko moje czysto teoretyczne dywagacje. Zreszta syfra jak robie foty z lampa to tez ostatnio bez automatyki, sam ustawiam na przeczucie i jakos wychodzi :)
kurde
-#
Posty: 14
Rejestracja: 08 lut 2010, 00:16
Lokalizacja: irlandia
Kontakt:

Post autor: kurde »

tomaszt81 pisze:pierwotnie planowalem wlasnie ciagle, efekt bardziej przewidywalny i moze i bez zaprzegania syfry. Jednej rzeczy sie tylko boje... rachunkow za prad :| choc byc moze jestem w bledzie? Zakladajac ze mam trzy swiatla ciagle, jedno np mocniejsze glowne z jakims softem albo czyms zmiekczajacym, drugie tlo, trzecie kontra, foce na jakims negatywie 100, sesja trwa 2 godziny (ustawianie swiatel i kadru). Takich sesji w miesiacu np 10. Kto z Was bardziej doswiadczonych powie mi ile wiecej zaplace za prad? :) brzmi smieszniem ale jestem ciekaw bo ta kwestia moze przewazyc i jednak zdecyduje sie na ciagle, bo w sumie ciagle jestem na rozdrozu... BTW co do strobingu i swiatlomierza, kolega ostatnio wspominal (robil komercyjna sesje dla hotelu z modelkami) ze zalowal, ze nie mial swiatlomierza, zaoszczedziloby mu to sporo czasu....
zarowki sa energooszczedne do tych reflektorow ze swiatlem ciaglym, ja akurat bede jezdzic z tym studiem do innych wiec problem rachunkow za prad odpada:)))
ale wole efekt bardziej przewidywalny wiec wybralam swiatlo ciagle, teraz szukam takich co by sie zmiescic w kosztach, o kolorach poki co nie mysle, skupiam sie na portretach w cz-b
blyskow z lampy nikona bede uzywac wylacznie do zamrozen ruchu o ile bedzie to konieczne
potrzebuje oswietlenia do fotografii studyjnej portretowej i nie wiem od czego zaczac:/, wszystko co znajduje jest dydykowane fot.cyfrowej:/
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Przy świetlówkach o mocy 125W w ilości 3 sztuki rachunek wzrośnie około 20zł zakładając 10 sesji po 2 godziny.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

ODPOWIEDZ