minimum do studia fotografii portretowej:)

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

matti_1989 pisze:300W światła ciągłego to najwyżej można sobie solarium zrobić a nie studio. Ewentualnie na sesję pt. Topniejące modelki :).
A wiesz w ogóle jak działa solarium?
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Miałem kiedyś przyjemność pracować na stałym oświetleniu w studiu i było znośnie, aczkolwiek gorąco od strony fotografowanego obiektu 8-) Błyskowe bardziej mi się spodobało.
Awatar użytkownika
pattom
-#
Posty: 19
Rejestracja: 04 lis 2007, 21:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pattom »

Czołem,

Co polecicie jako oświetlenie ze światłem stałym do portretu? Najlepiej podłączane do 220V :P Bardziej jako dodatkowe światło niż główne.
Do negatywów czarno-białych.
pattom
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Co ma być głównym oświetleniem?
Awatar użytkownika
pattom
-#
Posty: 19
Rejestracja: 04 lis 2007, 21:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pattom »

norbss pisze:Co ma być głównym oświetleniem?
Światło dzienne z okna. Chodzi mi bardziej o wzmocnienie oświetlenia jeśli będzie go za mało.
pattom
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Ponieważ w 99% pracuję na lampach błyskowych to takież polecę :).
Jeśli będziesz czegoś takiego szukać to szukaj, żeby miało solidną regulację mocy lampy (u mnie 1/1 - 1/8 to trochę mały rozjazd - czasem mam za dużo światła i nie mam już gdzie odsunąć lamp) :mrgreen:
Awatar użytkownika
pattom
-#
Posty: 19
Rejestracja: 04 lis 2007, 21:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pattom »

No właśnie nie za bardzo mogę błyskać. Portrety będę robił osobom chorym na schizofrenię i błyski mogą negatywnie wpływać na samopoczucie.
pattom
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

pattom pisze:No właśnie nie za bardzo mogę błyskać. Portrety będę robił osobom chorym na schizofrenię i błyski mogą negatywnie wpływać na samopoczucie.
No to może spora blenda. Spora bo światła z okna może być niewiele, jeśli spora to asysta się przyda.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Na samym oknie bym raczej nie polegał - tak się da, jeśli możesz eksperymentować i możesz sobie pozwolić na "dziś nie fotografuję bo jest kiepskie światło". Zbyt silne światła ciągłe też pewnie nie będą dobrze widziane. Czyli wyższa czułość i statyw.

Minimum do portretu to jedno źródło światła, ale dość szybko się przekonasz, że cztery to wcale nie za dużo... Do reflektorów (i ewentualnie do softboxów) warto mieć plaster miodu, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń.

Quantuum ma w ofercie lampy światła ciągłego, ale jeśli budżet jest ograniczony, możesz spróbować z tym, co da się kupić w Bauhausie czy Castoramie.

Dalsza możliwość to uchwyty żarówek i parasolki, i wkręcanie do tego świetlówek energooszczędnych - te daje się kupić o mocy do 250 W (ok. 11000 lm) - ma to też tę zaletę, że mają one dzienną temperaturę barwową (6400 K), więc da się z tym pracować i na materiałach izo- czy ortochromatycznych. Świetlówki te są używane przede wszystkim do domowej uprawy roślin, zwłaszcza jednego gatunku ;)
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
pattom
-#
Posty: 19
Rejestracja: 04 lis 2007, 21:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pattom »

Rozumiem, że najlepiej mieć kilka źródeł światła ale nie chcę nosić ze sobą małego studio :) żeby nie przerażać osób fotografowanych ilością sprzętu. Mimo, że znam te osoby od kilku lat i czuję, że wzbudzam zaufanie to jednak nowa sytuacja może przytłoczyć. Zależy mi na doświetleniu światłem mocno rozproszonym.
pattom
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

No to lampa błyskowa dedykowana, zasłaniasz ją jakimś dyfuzorem albo odbijasz światło od blendy i gotowe :)
Zdalne wyzwalanie mile widziane.

Nie dalej jak wczoraj robiłem zdjęcia bibelotów w jednym stareńkim domu i wystarczyła lampa dedykowana, wyzwalana zdalnie a duża biała ściana robiła za blendę. I wyszło :)
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

figureliusz pisze:lampa błyskowa dedykowana
...nie spełnia warunku, że ma nie błyskać :) I nie musi być dedykowana, świetnie sprawdzają się manualne yongnuo.
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Słusznie, byle była wyzwalana zdalnie :)
Awatar użytkownika
pattom
-#
Posty: 19
Rejestracja: 04 lis 2007, 21:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pattom »

No ale błyska :)
pattom
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
ODPOWIEDZ