minimum do studia fotografii portretowej:)

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

tomaszt81 pisze:Pamietam tez, ze jako mlodzian robilem foty zenitem z lampa. Mialem taka torbe duza, i lampe bez zadnego ttl itp. Mama mi wytlumaczyla jak ja ustawiac i dawalo rade (a mialem wtedy 10 lat) wiec mysle, ze paredziesiat fot i mozna sie w strobingu obejsc bez syfry ale to tylko moje czysto teoretyczne dywagacje. Zreszta syfra jak robie foty z lampa to tez ostatnio bez automatyki, sam ustawiam na przeczucie i jakos wychodzi :)
WIELE lamp z MODYFIKATORAMI światła na kalkulatorek? Bajki waszmość opowiadasz.
Chyba że mówimy o zdęciach "z komisariatu".

Profesjonaliści "tamtej epoki" mieli światłomierze i polaroidy.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2011, 07:09 przez jacekCz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Obalmy kilka mitów...

Post autor: Minolciarz1979 »

1. Świetlówki 125W (ekwiwalent 600W żarówki) - bzdura totalna. Sprawdziłem wiele dostepnych świetlówek na rynku - najlepsze były ekwiwalentem halogena 400W. Przeważająca wiekszość nie równa się z żarówką 300W. Skład widmowy - syf. Zdjęcia cyfrą - kolory blade, przekłamane. Omijać z daleka.
2. Oświetlenie żarowe i rachunki za prąd: policzmy pi razy drzwi: 1 kWh to około 50 gr. Czyli pełna godzina pracy ciągłej halogenów 2x500W lub 1x1000W to 50 gr. Ja uzywam w studio oświetlenia żarowego o łącznej mocy 4 kW - jakoś nie zbankrutowałem. Z mojej praktyki wynika, że czas pracy takiego oświetlenia podczas całej sesji to raptem około 45-60 min. Czyli zakładając nawet pełna moc 4 kW przez 60 min mamy zuzyte 4kWh czyli 2 zł... Majątek? jedyna wada to około 3850 W mocy zamienionej w ciepło - w zimie jest fajnie, latem to... Ale komfort pracy z oświetleniem inkadescencyjnym (ciągłym) jest doskonały. mowa oczywiście o fotografii BW bądź cyfrze (balans bieli dla żarówek)

teraz trochę z mojej praktyki:
oświetlenie zasadnicze:
dwie parasolki z żarówkami 300W (dwie na parasolkę)
pomocnicze:
2 x halogen 500W do oświetlania tła, odbicia z sufitu i innych zastosowań
2 x halogen 75-100W spot przez rozpraszacz
kilka innych lamp od 100 do 400W mocy.

osobiście wolę pracować analogiem BW z oświetleniem ciągłym, żarowym. Dobierając do tego negatyw superpanchromatyczny mam naprawde komfort - w studio często używam Rollei SuperPana 200 (świecony na EI=320, moczony w D76 1+1 - taką ma czułośc wyznaczoną dla tego oświetlenia i wywojki). Przy takich mocach oświetlenia focę z ręki na przysłonach do f/8.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2011, 19:34 przez Minolciarz1979, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

zartujesz??

Post autor: Minolciarz1979 »

norbss pisze:Przy świetlówkach o mocy 125W w ilości 3 sztuki rachunek wzrośnie około 20zł zakładając 10 sesji po 2 godziny.
Jak Tyś to policzył???

3x125W=375W = 0,375 kW
1kWh to około 50 gr
czyli 2,6 godziny pracy 3 świetlówek 125 W kosztuje około 50 gr.
Idąc dalej: 10 sesji x 2 godziny to 20 godzin (zakładając ekstremalnie, że 3 świetlówki świecą się cała sesję - niemozliwe).

Licząc dalej (lekko na skróty):
2 godziny x 0,375 kW = 0,75 kWh/sesja
0,75 kWh x 10 sesji = 7,5 kWh
7,5 kWh x 0,5 zł = .....
Ostatnio zmieniony 25 mar 2011, 19:45 przez Minolciarz1979, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Jakis kalkulator do przeliczania zuzycia prądu urządzen znalazłem wpisałem moc 375 W taryfę g 11 i tak wyszło.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

Jacku, ja mowie co ja robilem jedna jako dziecko na kalkulatorek. Natomiast co robili profesjonalisci to nie wiem, ale wiem ze byly parasolki i ze blyskalo, od chocby zdjecia w podstawowce :D teraz juz wiem, ze jednak raczej ciagle, przy blyskowym nie na ostrze :D
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

dobry temat generalnie sie zrobil :))
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

tomaszt81 pisze:Jacku, ja mowie co ja robilem jedna jako dziecko na kalkulatorek. Natomiast co robili profesjonalisci to nie wiem, ale wiem ze byly parasolki i ze blyskalo, od chocby zdjecia w podstawowce :D teraz juz wiem, ze jednak raczej ciagle, przy blyskowym nie na ostrze :D
Kalkulatorek skończyłem w 1991-3. Kupiłem młotka z "A". Z rzadka metody używam, ale nie ma potrzeby. Ale już błyskanie przez sufit metodą "na kalkulatorek" dawało ogromny rozrzut, z biedą do zaakceptowania w cz-b. Manuali to było kilka rusków i jeden prosty japoniec (ten przynajmniej był rzetelny w sile błysku).

Co do chałturek "szkolnych" to gość powielał przez 5 lat jedną konfigurację, zawsze ta sama ilośc kroków itd, więc mógł. Nie mówmy, że te zdjęcia miały jakikolwiek artyzm i były studiowane.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

nie mialy artyzmu i nie mialy miec :) ot chalturka, na pewno mial ustawione, w dziecinstwie nad tym nie myslalem ;) Wracajac jednak do dylematu ciagle czy blyskowe... wlasnie dzis odpalilem swoj pierwszy LF po raz pierwszy i okazalo sie, ze w moim pokoju dziennym, ktory w razie potrzeb jest studiem mam zbyt ciemno na komfortowe ostrzenie. (mam 6 punktowych swiatel bocznych... w tym wypadku blyskowe to sredni pomysl... no chyba ze wykorzystac piloty ale nie mialem z tym nigdy do czynienia, nie wiem na ile jasno to pali. Moze sie ktos wypowiedziec? :)
kurde
-#
Posty: 14
Rejestracja: 08 lut 2010, 00:16
Lokalizacja: irlandia
Kontakt:

Post autor: kurde »

Dopiero sie wszystkiego ucze na temat oswietlenia, kiedys dawno temu korzystalam z ciaglego i asystowalam przy blyskowym.
Przypomnialy mi sie rady ludzi sprzed kilku lat o mieszaniu tych swiatel, tak zamierzam robic. Bede wykorzystywac sb- 600 bo niby to dobry i latwy sposob.
Tomek, jesli moglbys mi tak dokladniej wyjasnic to podlaczenie radiowe flasza z aparatem ktory nie ma stopki to bylabym wdzieczna
Obecnie poszukuje dobrego i w miare takiego oswietlenia ciaglego "tak na poczatek".
Bedzie to parasolka biala z 2 gwintami na zarowki, 2 softboxy(jeden 50/70 drugi mniejszy), dwa reflektory z naciaganymi na nie materialowe "zmiekczacze swiatla", nie wiem ile jeszcze bedzie w tym mocy bo jestem na etapie poszukiwania tanich, energooszczednych zarowek.
To co ja zaobserwowalam w wielu roznych czytadlach netowych i w poradnikach video- netowych to nie ma co sie bac ciaglego bo sa juz calkiem dobre zarowki, dajace rozne temperatury barwowe, dyfuzory, zmiekczacze, to juz dobre czasy na ciagle a fleszowe dodatkowo do doswietlen.
Zrobisz jak chcesz Tomek ale ja sprobuje od takiego zestawu i zamierzam to rozstawiac w roznych miejscach:)
powodzenia
potrzebuje oswietlenia do fotografii studyjnej portretowej i nie wiem od czego zaczac:/, wszystko co znajduje jest dydykowane fot.cyfrowej:/
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

kurde pisze:jesli moglbys mi tak dokladniej wyjasnic to podlaczenie radiowe flasza z aparatem ktory nie ma stopki to bylabym wdzieczna
Jeśli ma złącze PC to można w ten sposób połączyć nadajnik z aparatem (korzystam tak z radiówek dla pentaxa 67).

Są również w sprzedaży kostki synchro z gniazdem PC - sytuacja analogiczna :)
Ostatnio zmieniony 26 mar 2011, 02:26 przez zieloo, łącznie zmieniany 1 raz.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

a skoro ma gniazdo pc to jeszcze mozna kabelkiem, duuuuuuzo taniej
5m kabla pc-pc kosztuje na aledrogo 19 zł, i akurat ten który ja nabyłem jest lepszej jakosci niz ten który był w zestawie z lampą quantium pt300 co mnie nieco zaszokowało, bo to w koncu nie pierwsza lepsza chinszczyzna
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

kurde pisze: Przypomnialy mi sie rady ludzi sprzed kilku lat o mieszaniu tych swiatel, tak zamierzam robic.
To co ja zaobserwowalam w wielu roznych czytadlach netowych i w poradnikach video- netowych to nie ma co sie bac ciaglego bo sa juz calkiem dobre zarowki, dajace rozne temperatury barwowe,
powodzenia
Pierwszy raz słyszę, aby mieszać w studio oświetlenie ciągłe z błyskowym... O ile w BW nie powinno być widocznych róznic, to przy kolorze wyjdą na pewno przekłamane kolory. Zarówki energooszczędne to chłam - nie warto zawracać sobie nimi głowy. Zwłaszcza te tanie są kompletnym chłamem. No, chyba, że wydasz około 100 zł/sztuka. Nie wiem, dlaczego jest takie parcie na ten chłam? Czy ludzie wierzą w bajki o kolosalnym zużyciu prądu?? Kilka postów wyżej liczyłem koszty pracy oświetlenia żarowego o mocy 4 kW. Nie dość, że tanie świetlówki mają słabą skuteczność świetlną, to ich skład widmowy woła o pomstę do nieba. jeśli ktoś myśli, że za 20 zł kupi świetlówkę 125W rzekomo dającą strumień na poziomie żarówki 600W to bardzo sie rozczaruje - dobrze, jak takie coś świeci za 300W (ale to naprawdę cud). A potem robimy zdjęcie w kolorze i przezywamy kolejne rozczarowanie...
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

To Minolciarzu co radzisz? Jakis zestaw o najlepszym stosunku jakosci do ceny :) Na alledrogo jest troche ale oczywiscie z opisu wynika, ze wszystkie sa genialne i najlepsze :D
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Radzę to:

Post autor: Minolciarz1979 »

http://www.shopmania.pl/shopping~online ... 01682.html

i wszystko w temacie. Resztę, czyli parasolki, statywy, oprawki masz na Allegro.
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

300W światła ciągłego to najwyżej można sobie solarium zrobić a nie studio. Ewentualnie na sesję pt. Topniejące modelki :).
ODPOWIEDZ