Microphen - wydłużenie czasu dla kolejnego filmu?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Microphen - wydłużenie czasu dla kolejnego filmu?

Post autor: darekdp »

Wracam do tematu. Chcę go rozstrzygnąć nie wywołując głupich polemik.
Na moje pytanie odpowiedziałeś:
J.A. pisze: Ani 10, ani 90%.
Pierwsze 2 filmy wywołujesz w tabelkowym czasie i zlewasz wywoływacz do stcka. Kolejne 2 filmy wywołujesz w czasie o 20% dłuższym i ponownie zalewasz wywoływacz do stocka, itd. Każde kolejne wydłużenie oblicza się od czasu podstawowego, czyli w tym przypadku od 8 min.
I wywołałem 2 filmy w czasie tabelkowym (prawie). Dlaczego uważasz, że nie słucham Twoich rad?
Wracając do "ad remu", myślę, że używając 1/4 całości stocka pierwszy film można wywołać w czasie tabelkowym.
Wywoływacz jest wtedy "zużyty" prawie w połowie i dla drugiego filmu należy przyjąć czas jak dla piątego, czyli +40%.
Powstaje jednak pytanie: co będzie jak wywołam jednocześnie dwa filmy w 1/4 stocka? Jaki czas przyjąć?
Wiem, że to rozważania akademickie ale zawsze można wymienić poglądy.
I jeszcze jedno pytanie na koniec: jeżeli po wywołaniu dwóch filmów 1/4 stocka jest "praktycznie" zużyta, to po co
zlewać ją z powrotem do stocka?

Pozdrawiam
Darek
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Microphen - wydłużenie czasu dla kolejnego filmu?

Post autor: J.A. »

darekdp pisze:I wywołałem 2 filmy w czasie tabelkowym (prawie). Dlaczego uważasz, że nie słucham Twoich rad?
Ano dla tego, że miałeś zlać po pierwszym wyołaniu zużyty wywoływacz do roztworu zapasowego (stock)
Ad rem. Masz koreks w którym możesz wywołać dwa filmy w 250 ml czyli 1/4 stocka? Na raz oczywiście.
Ja pisałem o wywołaniu po dwa filmy, czyli w objętości minimum pół litra, bo tyle trzeba w najmniejszych koreksach na dwa filmy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Microphen - wydłużenie czasu dla kolejnego filmu?

Post autor: darekdp »

Mam. Jobo rotacyjnie cpe2.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Microphen - wydłużenie czasu dla kolejnego filmu?

Post autor: J.A. »

Więc jaki sens miało wywoływanie jednego filmu na raz, skoro mogłeś je wywołać razem? Tylko nie pisz, że masz tylko jedną spiralę.
Wybacz, ale domyślne ustawienia są takie, że wywołuje się nie rotacyjnie. Jak ktoś tu pyta i nie zaznacza, że ma to zamiar zrobi rotacyjnie, to dostaje odpowiedzi, jak dla wywoływania inwersyjnego. To po pierwsze. A po drugie wywołując rotacyjnie należy skrócić czas wywoływania o jakieś 10%. W tej chwili nie pamiętam dokładnie o ile.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Microphen - wydłużenie czasu dla kolejnego filmu?

Post autor: Nomad »

Cała ta dyskusja utwierdza mnie w tym, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wołanie w roztworach jednorazowych.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Microphen - wydłużenie czasu dla kolejnego filmu?

Post autor: J.A. »

Od początku za tym optuję.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Microphen - wydłużenie czasu dla kolejnego filmu?

Post autor: Nomad »

Jedyną sytuacją kiedy ma sens wołanie w stocku, jest wołanie filmów które mogą być zadymione (przeterminowane, źle przechowywane). Wtedy energiczne działanie wywoływacza nieco ogranicza zadymienie. Tylko że do takich działań stock musi być świeży.
ODPOWIEDZ