Małe filtry multigradacyjne

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: Imperitus »

Salve,
W końcu przyszedł czas żeby kupić filtry, myślałem o fomie ale już zacząłem naukę na patersonach- stopniowanych co pół. Zastanawiam się czy nie kupić ilfordów 9x9- są tylko trochę droższe niż foma 15x15. Pytanie czy filtry muszą wypełniać całą szufladkę czy też nie koniecznie. Teoretycznie to chyba nie problem dopóki filtr jest na środku, prawda?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: mrek »

Imperitus pisze: 05 gru 2018, 16:06 Salve,
W końcu przyszedł czas żeby kupić filtry, myślałem o fomie ale już zacząłem naukę na patersonach- stopniowanych co pół. Zastanawiam się czy nie kupić ilfordów 9x9- są tylko trochę droższe niż foma 15x15. Pytanie czy filtry muszą wypełniać całą szufladkę czy też nie koniecznie. Teoretycznie to chyba nie problem dopóki filtr jest na środku, prawda?
Są redukcje do szufladek na filtry. Może po to właśnie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: Imperitus »

mrek pisze: 05 gru 2018, 17:32 Są redukcje do szufladek na filtry. Może po to właśnie.
Rozumiem że mogę zrobić ramki z tektury i będzie działać?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: zladygin »

I zdecydowanie bym polecał ilforda...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: powalos »

Ilford robi też filtry multi podobiektywowe. Wtedy mogą byś stosowane do każdego formatu negatywu. Pzdr.
Fan Pentax'a.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: zladygin »

powalos pisze: 05 gru 2018, 21:23 Ilford robi też filtry multi podobiektywowe. Wtedy mogą byś stosowane do każdego formatu negatywu. Pzdr.
Ale, niestety, nie do każdego obiektywu :-(
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: Imperitus »

Też pomyślałem że lepiej trochę zainwestować i kupić ilforda- jakość pewnie nie do porównania, a są tylko trochę droższe niż foma. No i przede wszystkim w przeciwieństwie do fomy ilfordy są sztywne i stopniowane co pół- zaczynałem naukę od patersonów i teraz ciężko byłoby mi się przestawić.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: Imperitus »

I nic? Nikt nie próbował się tak bawić? Nie chciałbym być nachalny, ale naprawdę potrzebuję dowiedzieć się czy można stosować taką konfigurację.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: 4Rider »

a jaka ta szufladka bo nie napisałeś?

ilford się nada zrób z ciemniego, albo pomalowanewgo kartonu takie pasparyu i juz, użyj przysłony 8 i p kłopocie, jAKI MASZ obiektyw i jaki format chcesz powiększać?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: Imperitus »

4Rider,
Już wiem że nie mogę mieć tych 9x9 bo zdarza mi się powiększać 6x9. Kupię Fomę 15x15 i problem z głowy. Kupiłbym Ilforda 15x15 ale cena taka że nic tylko się nogą przeżegnać...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: darekdp »

Odgrzewam temat. Nigdzie nie znalazłem rzeczywistych zdjęć z montażu filtrów podobiektywowych Ilforda.
zladygin pisze: 05 gru 2018, 21:33 Ale, niestety, nie do każdego obiektywu :-(
Mam Krokusa 69 i Rodagony 105 i 80 oraz Opemusa 6 i Nikkora 50.
W Krokusie używam płaskiej miseczki do mocowania obiektywu, w opemusie jest torchę wypukła. Dam radę założyć ten
"trójnożny" plastik mocujący do w/w konfiguracji?

Drugi wariant to duże filtry Fomy. Imperitus - kupiłeś te flitry? Jest ich tylko 6. Jak to się ma do gradacji ilfordowskiej?
Pozdrawiam
Darek
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: zladygin »

Pisząc, że nie do wszystkich pasuje, miałem na myśli średnicę obiektywu. W tej chwili nie sprawdzę, ale do tych, które wymieniłeś powinny pasować. Napiszę we wtorek wieczorem.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: zladygin »

Obiektyw nie może mieć więcej niż jakieś 55-57 mm. Na większy nie da się założyć oryginalnych filtrów podobiektywowych ilforda.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Małe filtry multigradacyjne

Post autor: darekdp »

Dzięki za informację. Jutro sprawdzę.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ