Lampy do studia

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

moim zdaniem wszystko zależne jest od tego jakie umiejętności do tej pory ma dana osoba, jak szybko się rozwija, jakie ma możliwości, potencjał, ambicje .

jeśli nie ma jeszcze ogólnie o fotografii większego pojęcia i doświadczenia to można kombinować z jakimiś super mega ekonomicznymi opcjami na początek, jeśli natomiast jest już trochę w temacie i ma spore ambicje to nie warto kupować czegoś co od samego początku będzie ograniczało i stwarzało problemy .

Ja na początek kupiłem zestaw elfo miqro pro 3 x 250 i już po chwili marudziłem chociaż do nauki jest super, główny powód marudzenia to brak możliwości zmiany softboxow na większe . Ja bym polecał na początek jakiś większy statyw, jeśli nie ma większych finansów to tylko jedną ale moze trochęlepszą lampę o mocy 250-400 z mocowaniem bowensa i jakieś tanie softy do tego, w miarę nauki będzie można sobie rozbudowywać zestaw o kolejne lampy .

W pomieszczeniu 3x4 ciężko ale daje radę robić całą postać na szerokim kącie a na jakiejś mikro lampeczce nie będzie szans na takie próby .
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

Jak już jesteśmy przy tym temacie, może ktos mi mniej więcej wyjasni przeliczenie albo chocią porównanie mocy podawanej w ws i liczbie przewodniej?
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Chyba nie ma takiego przeliczenia.
Gusia
-#
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2012, 17:41
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Gusia »

Witam :) dzięki za zainteresowanie :) tak więc po przeczytaniu porad zdecydowałam się na quantuuma w zestawie sq-201 myślę że to dobra decyzja :)
pozdrawiam :)

[ Dodano: Pią 13 Sty, 2012 ]
norbss pisze:Pozdrawiam z Rzeszowa
hehe po sąsiedzku widzę :D Właśnie kilka dni temu szukałam z necie jakieś studia i znalazłam na Bardowskiego, ostatecznie się tam wybiorę żeby zobaczyć co i jak w sumie blisko mam uczelni, ale już w miarę jestem ukierunkowana :)
również pozdrawiam :) tyle że ja okolice Rzeszowa :p
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Lampy na pewno dobre, będziesz zadowolona, uważaj na parasole przy tak małym studio światło będziesz miała wszędzie,
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

nie wiem czy znalazłem ten zestaw o którym piszesz, i właściwie trudno mi też polecić, może wypowiedzą się koledzy którzy uzywali ( mi znajomy polecił ) by jednak dopłacić pare groszy i statywy wziąć z amortyzacją powietrzną. są niby znacznie bezpieczniejsze a droższe o pare złotych. ja byłem zadowolony, poza tym sa wieksze bo 260 czy 280 cm, i tu znowu z patrzeniem w przyszłość, ale to tez tylko podpowiedzi człowieka który pracuje zarobkowo, więc wszystko pozostaje w Twojej gestii czy chcesz dołożyć i czy mysliśz daleko w przyszłość czy na teraz i na trochę później wystarczy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

norbss pisze:Chyba nie ma takiego przeliczenia.
Nie chyba. Nie ma. bo być nie może. Lampa z podaną LP, to konstrukcja zamknięta z jednym reflektorem, znanym ustawieniem palnika itd. Lampa studyjna to palnik, który może być zabudowany w dziesiątki modyfikatorów, a każdy coś zmienia.
To tak jakby kto zapztał przy jakiej przesłonie i czasie robić zjęcia przy żarówce 100W.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

gdyby odległość od źródła światła do obiektu fotografowanego była znana,oraz wiedzielibyśmy jaki efekt chcemy osiągnąć to można obliczyć przysłonę i czas :P
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Basil pisze:gdyby odległość od źródła światła do obiektu fotografowanego była znana,oraz wiedzielibyśmy jaki efekt chcemy osiągnąć to można obliczyć przysłonę i czas :P
Nie można. Bo nie wiemy, czy żarówka jest w oprawie, jakiej oprawie, klosz, reflektor, przeźroczysta, mleczna - jak mocno mleczna.
Tak jest właśnie z lampą błyskową i palnikiem. Sam palnik ma Ws, lampa LP. Żarówka ma moc i tyle. To to samo co Ws.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

eeee.....wartość Ws jest podane dla "gołej" lampy
światło lampy błyskowej też się modyfikuje...
to tak jakby powiedzieć że moc silnika zmieni się z kolorem karoserii
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Basil pisze:eeee.....wartość Ws jest podane dla "gołej" lampy
światło lampy błyskowej też się modyfikuje...
to tak jakby powiedzieć że moc silnika zmieni się z kolorem karoserii
Nie moc. MOC pozostanie niezmienna. LP to nie MOC. WS to MOC.

Moc silnika się nie zmieni, ale po otwaciu dachu, kabriolet na pewno nie osiągnie tej samej szybkości, co z zamkniętym dachem. A jak wyprujesz z samochodu 30% wagi i zrobisz mu karoserię super aerodynamiczną, to z tą samą mocą silnika, pojedziesz szybciej, albo spalisz mniej paliwa itd.

Wracając do lampy z podaną LP. Jak podniesiesz reflektor, to bez automatyki, w głębokie 4litery LP możesz sobie włożyć. Żadna arytmetyka nie pomoże.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

nie chcę się kłócić bo mi piwo przestanie smakować
suma summarum: im silniejsza lampa tym lepsza,zapas mocy się przydaje:
łatwiej ograniczyć siłę błysku niż nadrabiać podbijaniem ISO na ten przykład
jak to mówią od przybytku głowa nie boli
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

tak w ogle to tani ten zestaw, rok temu za wyższy model quantuum, pt 300 dwie parasoli, fakt ze jedną 20, i statyw 280 z amortyzatorem powietrznym zapłaciłem niewiele mniej :/
jamajczyk
-#
Posty: 88
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:44
Lokalizacja: Bystrzyca/k.Rzeszowa

Post autor: jamajczyk »

witam , nie tak dawno temu miałem dylemat podobny wybrałem lampy, niekoniecznie systemowe, Basil jak najbardziej ma racje im mocniejsze tym lepiej zawsze można odsunąć dalej od modela,do tego parasolki za 17 zeta sztuka 2 statywy radiówka za stówke prosto z chin i działa kabli nie ma i jest bardzo mobilnie, zasilanie 8 baterii aku lampy muszą być mocne i koniecznie z regulacją głowicy.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2012, 20:52 przez jamajczyk, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ