Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: zladygin »

rbit9n pisze: o, to u mnie podobnie jak u Roberta @technik219. najpierw żeśmy ze szwagrem zrobili z żółtymi ledami - pik w 585nm, ale się okazało, że taka lampa dymi niektóre papiery, więc z nudów i konieczności dorobiliśmy jeszcze palniki bursztynowy - pik 610nm i czerwony - pik 660nm i te dwa już oświetlają bez problemów. więc gdyby ktoś planował robić, to zdecydowanie żółte można sobie darować.
Hmm. Dzieląc włos na czworo zapytam: jakie to diody - te Twoje czerwona i bursztynowa?
Bo bursztynowa, ta:
https://www.a-hobby.pl/dioda-led-super- ... -1621.html - ma 585 nm (czyli Twoja żółta)
a czerwona, ta:
https://www.a-hobby.pl/dioda-led-super- ... -1620.html - ma 625 nm, czyli w okolicy Twojej bursztynowej
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: J.A. »

I właśnie dla tego Zbyszku, należy się posługiwać przede wszystkim nm, a nie nazwą.
Choć jak kto pisze, że 585 to bursztynowe, to chyba w ogóle rozróżnia tylko dwa kolory. (Ładny i …)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: technik219 »

Żółte są w pełni bezpieczne dla starych Fotonbromów, papierów ORWO, Slaviczów i Fomy zanim wdrożyła technologię MG. Jak używam takich papierów (Mam jeszcze! I cieszy mnie to) to zapalam żółte, bo łatwiejsza ocena obrazu i oczy się nie męczą.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: rbit9n »

zladygin pisze:
rbit9n pisze: o, to u mnie podobnie jak u Roberta @technik219. najpierw żeśmy ze szwagrem zrobili z żółtymi ledami - pik w 585nm, ale się okazało, że taka lampa dymi niektóre papiery, więc z nudów i konieczności dorobiliśmy jeszcze palniki bursztynowy - pik 610nm i czerwony - pik 660nm i te dwa już oświetlają bez problemów. więc gdyby ktoś planował robić, to zdecydowanie żółte można sobie darować.
Hmm. Dzieląc włos na czworo zapytam: jakie to diody - te Twoje czerwona i bursztynowa?
Bo bursztynowa, ta:
https://www.a-hobby.pl/dioda-led-super- ... -1621.html - ma 585 nm (czyli Twoja żółta)
a czerwona, ta:
https://www.a-hobby.pl/dioda-led-super- ... -1620.html - ma 625 nm, czyli w okolicy Twojej bursztynowej
czerwone:
https://www.tme.eu/pl/details/l-813srd- ... lectronic/ - jasne i bezpieczne.
https://www.tme.eu/pl/details/l-813src- ... lectronic/ - jeszcze jaśniejsze i bezpieczne.

bursztynowe: https://www.tme.eu/pl/details/l-813ed/d ... lectronic/ - bezpieczne, lecz ciemniejsze

znalazłem jeszcze takie, ale nie wiem czy nie zbyt jasne: https://www.tme.eu/pl/details/ll-1003ua ... cky-light/
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: zladygin »

rbit9n pisze: czerwone: https://www.tme.eu/pl/details/l-813src- ... lectronic/ - jasne i bezpieczne.

bursztynowe: https://www.tme.eu/pl/details/l-813ed/d ... lectronic/ - bezpieczne, lecz ciemniejsze

znalazłem jeszcze takie, ale nie wiem czy nie zbyt jasne: https://www.tme.eu/pl/details/ll-1003ua ... cky-light/

No tak, i jeszcze pełna dokumentacja :-)
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: dejnekas »

Ja jester chyba stary już :) Ja kupilem lampy Kodaka i mam fajnie czerwono ale mysle zeby zmienic filtr na 0C czyli zolty bo latwiej się ocenia kontrast. Chociaz czerwony kolor robi fajna atmosfere.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: zladygin »

dejnekas pisze: Ja jester chyba stary już :) Ja kupilem lampy Kodaka i mam fajnie czerwono ale mysle zeby zmienic filtr na 0C czyli zolty bo latwiej się ocenia kontrast. Chociaz czerwony kolor robi fajna atmosfere.
Nie wiem kto starszy :-P
Gadżeciarz jestem, więc badam nowe wynalazki. Na roboczo świecę dwoma starymi LF-1 z filtrami C02 i dodatkowo żarówką pod sufitem. Ciemno, czerwono, przyjemnie. Ostatnio dodałem 4m taśmy czerwonych ledów, skręconych do 1/2 mocy. Jaśniej, nadal miło. Kontrast i tak oceniam po wysuszeniu próbki przy pełnym białym świetle.

A tak na marginesie: urządzając ciemnię popełniłem błąd: blat w części suchej jest czarny, przez co przy czerwonym świetle trudno jest znaleźć na nim cokolwiek, np długopis, czy nożyczki. Odradzam :-/
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: powalos »

Ja w tej chwili nie zajmuję się ciemniactwem (brak ciemni), chociaż wywołuję filmy B&W. Jednak gdy jeszcze robiłem odbitki to uzywałem polskiej lampy (LF-1 ?) z filtrem oliwkowym jasnym (musiałbym poszukać symbolu). Używałem Ilforda MG, Fotomy, Fotonu i nie zauważyłem zaświetleń. Żarówka 15W i w ciemni-łazience było bardzo jasno. Do kolorowego Fotonu miałe oliwkowy ciemny. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: powalos »

powalos pisze: Ja w tej chwili nie zajmuję się ciemniactwem (brak ciemni), chociaż wywołuję filmy B&W. Jednak gdy jeszcze robiłem odbitki to uzywałem polskiej lampy (LF-1 ?) z filtrem oliwkowym jasnym (musiałbym poszukać symbolu). Używałem Ilforda MG, Fotomy, Fotonu i nie zauważyłem zaświetleń. Żarówka 15W i w ciemni-łazience było bardzo jasno. Do kolorowego Fotonu miałe oliwkowy ciemny. Pzdr.
P.S.
A co do wieku to przemilczę. :-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Art_Ro »

Jerzy pisze: Na pewno zaświetla kolejny kolor, pomarańczowy. Zrobię porządniejszy test za kilka dni, ....
Witaj Jerzy, dzisiaj przeglądałem posty tego tematu, bo bardzo dawno tu nie zaglądałem :)
Zatem pozwolę sobie, pomądrzyć się trochę.
Nie musisz robić testu z kolorem pomarańczowym wyemitowywanym z listwy ledowej RGB, bo on będzie miał wynik negatywny. Przecież na takich listwach nie ma diod świecących na kolor pomarańczowy! W diodzie RGB, jak sama jej nazwa na to wskazuje, znajdują się trzy pojedyncze monochromatyczne struktury półprzewodnikowe, emitujące światło w kolorach: blue, green i red. Jeżeli zatem ustawisz sterownik tak, aby świecił tylko kolorem czerwonym, to, uzyskasz światło ochronne w swojej ciemni, ale jeżeli zaczniesz tak regulować sterownikiem, aby otrzymać potrzebny Tobie kolor pomarańczowy, to faktycznie zaczniesz do uwspólnianego koloru, dodawać "żywą" zieleń, za którą wprost szaleją kryształki halogenków w warstwie zielonej papieru MG. No, ale Ty będziesz mógł oczywiście cieszyć swoje oczy światłem w kolorze pomarańczy, ale to nie będzie światło ochronne.

Napisałem tę krótką wstawkę, jako wyjaśnienie tematu, z którym niektórzy mają problem, ...przy słabej znajomości techniki ledowej.
Pozdrawiam serdecznie, Artur.
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Jonasz »

Może powinienem swój post zamieścić na bazarze, ale pomyślałem, że skoro chcę oddać, a nie sprzedać...
Do rzeczy - chodzi o żarówkę Philips E27 typu PF710E - żółto-zielona wg opisu na dołączonej ulotce.
W oryginalnym opakowaniu, oczywiście sprawna, jeśli używana, to niewiele.
Do oddania najchętniej osobiście w Warszawie - chociaż wysyłka też jest możliwa, acz niechętnie - lenistwo jest rękojmią
zdrowia, a ono (zdrowie nie lenistwo ;-) )ostatnio wystawiło mnie na ciężką próbę... W. tel. 50103120
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: darekdp »

Idąc pod prąd rozważań o paskach ledowych, wstawiłem do lampy Kaisera (ze zwykłym filtrem pomarańczowym) żarówkę ledową 8W
i jest jasno jak w dzień. Używam papierów mg Ilforda. Oczywiście ocenę kontrastu robię przy świetle dziennym (po wysuszeniu próbki w mikrofalówce).
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: pelovsky »

Mnie się zawsze wydawało, że papier zaświetlają (poza oczywistym spektrum) luksy, a nie waty - co oznacza, że jeśli wstawi się jasną żarówkę (czy to tradycyjną, czy LED-ową), to czas bezpiecznej ekspozycji się skróci.
Poza tym dla mnie wystarczająco jasne jest światło odległe (1,5m) i odbite z Jobo Maxiluxa kolorowego - w końcu, pani kierowniczko, jak jest ciemnia to musi być ciemno!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: J.A. »

Oczywiście że ludy, a nie waty. Ale poza łuskami to nanometry i od tego bym zaczoł. Poza tym jest jeszcze sztuczka „zwiększająca” względnie widzianą przez człowieka ilość światła, nie zmieniając jej realnie.
spinek2
-#
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2021, 09:39

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: spinek2 »

Witam serdecznie wszystkich kolegów i koleżanki :) Do tej pory tylko czytałem to forum, ostatnio dość intensywnie - powrót po 30 latach do ciemni wymaga jednak lektury. Jako że udało mi się znaleźć za rozsądne pieniążki Dursta M605 z głowicą filtracyjną, to na pierwszy strzał poszły papierki MG różnych producentów, także Fomy. Podczas prób zauważyłem jak łatwo ją zadymić żarówkami i filtrami, które posiadałem z dawnych lat. Ilford był bardziej łaskawy, ale tak sobie pomyślałem, że jeśli z efektów na Fomie będę zadowolony, a mam trochę do wywołania, to chcę to robić taniej niż drożej :)
Ostatnio na Allegro znalazłem arcytanie (kupiłem za ok 6plnów) żarówki Philipsa do girland i wziąłem na próbę - sukcesów się jednak nie spodziewając. A tu niespodzianka :) żarówka jest czerwona, ale nie jest to głęboka czerwień. W kartach katalogowych nie mogę znaleźć długości fali niestety. Praca przy niej to prawdziwa przyjemność, jest jasno. Przy świetle skierowanym na papier widać delikatnie ślad monety po 10 minutach, przy odbitym cały papierek biały - bez śladu po monecie.
Także polecam.
Tak ją można znaleźć, jakby ktoś miał podobny problem jak ja wcześniej:
Żarówka Philips Red Colored E27 3,1 Watt
74858901 LED colored P45 E27 RED
ODPOWIEDZ