Kup sobie aparat 4x5 czyli "The Intrepid 4x5 Camera&quo

Wasze opinie o nowej odsłonie serwisu - czego jest za dużo, czego za mało, co chcielibyście tu znaleźć - to będzie dla nas wskazówka w jaką stronę powinniśmy się rozwijać.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

gogo120
-#
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2013, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Kup sobie aparat 4x5 czyli "The Intrepid 4x5 Camera&quo

Post autor: gogo120 »

Obrazek


Akcja na KICKSTARTER już działa, zapisało się już (jak do tej pory) 292 osoby, zebrano 36.000 Funtów a potrzeba było 27.000 Funtów by ruszyć więc...

Aparat zostanie zbudowany!


Możesz go kupić za 99 Funtów + koszty przesyłki.

Nowy aparat 4x5 cala, kompletny, z miechem, matówką i Tyłem przyjmującym zarówno kasety na film cięty jak i rollkasety na film zwojowy (typ 120, średnioformatowy).

-Drewniany?

-Tak, drewniany, do zastosowania w plenerze a nawet w studio w zupełności wystarczy.
To szansa dla tych którzy chcą wejść w Wielki Format i nie wydawać od razu kilku tysięcy złotych.



Jak to działa? / O co chodzi?


Projekt KICKSTARTER działa tak, że jest pomysł, w tym przypadku pomysł budowy kilkuset aparatów wielkoformatowych 4x5cala.

Kickstarter założył że jeżeli zbierze 29.000 Funtów Brytyjskich to ruszy z budową aparatu. Zebrało się już ( I WPŁACIŁO KASĘ! ) prawie 300 osób. Zebrano 36.000 Funtów (możliwe różne konfiguracje).
Budowa aparatu ruszy.
Możesz go kupić za 99 Funtów + koszt wysyłki. Jeśli wpłacisz pieniądze to po zbudowaniu aparatu przyślą Ci go.




Za 99 Funtów dostajesz kompletny NOWY aparat, bez obiektywu.



To co będzie Ci potrzebne dodatkowo to:

- Obiektyw. Nie musi być za 1000zł, może być np. jakiś Tessar 135mm czy 150mm ze starego aparatu mieszkowego za kilkadziesiąt, kilkaset złotych. Wybór jest naprawdę duży.

- Płytka obiektywowa. Dokładnie taka jak w aparacie LINHOF IV, standard, do kupienia często na allegro, ebay. Jeżeli zbierze się kilka osób to mogę zlecić wykonanie takich płytek z ciętego laserowo aluminium gdzie koszt takiej płytki będzie w okolicach 30zł.

-Kaseta 4x5 (przynajmniej jedna) jeśli chcesz pracować na filmie ciętym 4x5cala lub kaseta 9x12 (są tańsze) jeżeli chcesz pracować na filmie ciętym w formacie 9x12cm. Kasety 4x5 i 9x12 mają ten sam wymiar zewnętrzny, różnią się tylko wielkością wchodzącego w nie filmu, możesz stosować te lub tamte.
Koszt kasety 4x5cala od około 40zł.

-Statyw. Bez niego w 99,99% ani rusz.

-Wężyk spustowy do obiektywu, na allegro za kilka, kilkanaście złotych.



Zachęcam Was, Wielki Format to wspaniała zabawa!



Więcej na stronie projektu - KICKSTARTER
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Projekt pozwala na robienie większych formatów?
gogo120
-#
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2013, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Post autor: gogo120 »

taharii pisze:Projekt pozwala na robienie większych formatów?
Sorry ale nie rozumiem pytania... :-/
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Zrobiliście projekt aparatu 4x5, pytanie jest czy jesteście w stanie na jego podstawie zrobić większy format - 8x10 a najlepiej 16x20 albo i 24x30...
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

gogo120 pisze:- Płytka obiektywowa. Dokładnie taka jak w aparacie LINHOF IV
Linhof Technika 4x5 w wersji IV, V, Master, 2000, 3000 oraz Technikardan 2x3 i 4x5 mają te same lensboardy
Technikardan + mała szklarnia
gogo120
-#
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2013, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Post autor: gogo120 »

taharii pisze:Zrobiliście projekt aparatu 4x5, pytanie jest czy jesteście w stanie na jego podstawie zrobić większy format - 8x10 a najlepiej 16x20 albo i 24x30...
Aaa? O to chodzi...

Po pierwsze, nie zrobiliście tylko zrobili, nie mam z tym nic wspólnego, nie reklamuję swojego produktu tylko ideę zakupu taniego aparatu 4x5.

Kilka lat temu Oni zrobili aparat 4x5 typu "poin and shoot" który sprzedał się jak zimne piwo w lipcu na plaży we Władysławowie.

Od tamtego czasu śledzę ich poczynania...

..zrobili np. obiektyw typu Petzval do cyfrówek (phi!)

Na stronie Kickstarter'a można zgłaszać sugestie, jeśli sporo osób wspomni o chęci nabycia 8x10 to jest szansa że w przyszłości powstanie taki projekt, sam dałem taki pomysł. Ja 4x5 nie kupię bo mam kilka aparatów w tym formacie ale tak jak piszesz taharii, na 8x10 piszę się pierwszy...

[ Dodano: Sob 25 Paź, 2014 ]
Linhof pisze:
gogo120 pisze:- Płytka obiektywowa. Dokładnie taka jak w aparacie LINHOF IV
Linhof Technika 4x5 w wersji IV, V, Master, 2000, 3000 oraz Technikardan 2x3 i 4x5 mają te same lensboardy
No proszę! Czyli tak jak pisałem standard, nie ma problemu z zakupem.

Dzięki za info.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

gogo120 pisze:Kilka lat temu Oni zrobili aparat 4x5 typu "poin and shoot" który sprzedał się jak zimne piwo w lipcu na plaży we Władysławowie.
No bardzo jestem ciekaw, bo nasz korexowy kolega z Katowic wpłacił pieniądze i czeka (wciąż), na ten aparat.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
gogo120
-#
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2013, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Post autor: gogo120 »

J.A. pisze:
gogo120 pisze:Kilka lat temu Oni zrobili aparat 4x5 typu "poin and shoot" który sprzedał się jak zimne piwo w lipcu na plaży we Władysławowie.
No bardzo jestem ciekaw, bo nasz korexowy kolega z Katowic wpłacił pieniądze i czeka (wciąż), na ten aparat.
No to mnie i innych pewnie też trochę wystraszyłeś, to pewna informacja, możesz napisać kto to taki?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

ah...
miałem nadzieję, że to jednak Twój (rodzimy) projekt ;)
szkoda...
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

jeżeli planujecie zrobienie aparatu 8x10 czy większego, to mogę wam powiedzieć że:
- jest to prostsze niż się wydaje
- najważniejszy jest miech
- trzeba dobrze przemyśleć system mocowania kaset, w taki sposób aby można było bez problemu mocować różne formaty a kaseta była prosta i tania w wykonaniu.
Zrobiłem aparat w formacie 40x40 cm (bo posiadam klisze 30x40) i używam obecnie formatów 10x12 cali, 36x36 cm i 40x40 cm. Aparat nie jest problemem. W końcu 150 lat temu też robiono aparaty.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Nie mówię, że jest problemem, tzn obiektywnie - bo dla mnie jest - pokazałbym wam zdjęcia zrobionego przeze mnie własnoręcznie karmnika ale do tej pory krążą po znajomych jako najwypaśniejsza budowla świata - nawet do nowych 7 cudów Świata chcieli go zgłaszać...

W każdym razie, poza sztywnością konstrukcji i precyzją dla ustawienia ostrości i pochyłów rzeczywiście nie jest to rocket science...
a jednak, porządnych aparatów nie ma w cale tak dużo...
gogo120
-#
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2013, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Post autor: gogo120 »

taharii pisze:Nie mówię, że jest problemem, tzn obiektywnie - bo dla mnie jest - pokazałbym wam zdjęcia zrobionego przeze mnie własnoręcznie karmnika ale do tej pory krążą po znajomych jako najwypaśniejsza budowla świata - nawet do nowych 7 cudów Świata chcieli go zgłaszać...

W każdym razie, poza sztywnością konstrukcji i precyzją dla ustawienia ostrości i pochyłów rzeczywiście nie jest to rocket science...
a jednak, porządnych aparatów nie ma w cale tak dużo...
Tu się zgodzę w 200%. Sztywność i mała waga, to priorytety.

Ja chyba przerobię Mentora na coś "light weight". Sztywny tył, z przodu ruchy i jakieś 50cm wysuwu. Mam w sumie trzy sztuki w różnym stanie, kaset od groma.

Dziś robiłem pierwsze próby z filmem RTG Fuji MU-MA 18x24. Będzie dawał radę a jego plusem jest emulsja po jednej stronie, kto robił na RTG wie że prawie wszystkie filmy RTG są dwustronnie powlekane.
Niecałe 200zł za 100 szitek to jak darmo!

[ Dodano: Sob 25 Paź, 2014 ]
sweetek pisze:jeżeli planujecie zrobienie aparatu 8x10 czy większego, to mogę wam powiedzieć że:
- jest to prostsze niż się wydaje
- najważniejszy jest miech
- trzeba dobrze przemyśleć system mocowania kaset, w taki sposób aby można było bez problemu mocować różne formaty a kaseta była prosta i tania w wykonaniu.
Zrobiłem aparat w formacie 40x40 cm (bo posiadam klisze 30x40) i używam obecnie formatów 10x12 cali, 36x36 cm i 40x40 cm. Aparat nie jest problemem. W końcu 150 lat temu też robiono aparaty.
Możesz mi wysłać jakieś zdjęcia Twojego aparatu na mail?

gogo120@vp.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

gogo120 pisze:No to mnie i innych pewnie też trochę wystraszyłeś, to pewna informacja, możesz napisać kto to taki?
Nie, ale zasięgnę języka i napiszę coś więcej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

Kamerę przy pracy można zobaczyć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=syItkptm3aU
na sztywność nie narzekam, używam obiektywów rzędu 500 mm z wyciągiem ok. 90 cm i jest sztywne. Precyzyjne ostrzenie zapewniają listwy zębate. Waga kamery jest mniejsza niż sinara 4x5, obiektywy do takiego formatu ważą wiadomo 3-5 kg.
gogo120
-#
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2013, 22:58
Lokalizacja: W-wa

Post autor: gogo120 »

J.A. pisze:
gogo120 pisze:No to mnie i innych pewnie też trochę wystraszyłeś, to pewna informacja, możesz napisać kto to taki?
Nie, ale zasięgnę języka i napiszę coś więcej.
Czekamy na info...
ODPOWIEDZ