Koreks

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Koreks

Post autor: J.A. »

aldek, na to to po prostu trzeba film wyciągnąć z kasety i nawijać go od tyłu.
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

Koreks

Post autor: jocker »

ds74 pisze: Ekonomicznie i skutecznie - pucha Patersona, szpula Kaisera.
chwila że jak ?
ds74
-#
Posty: 49
Rejestracja: 09 wrz 2016, 11:31

Koreks

Post autor: ds74 »

jocker pisze:
ds74 pisze: Ekonomicznie i skutecznie - pucha Patersona, szpula Kaisera.
chwila że jak ?
Bierzesz puszkę patersona ponieważ wymaga mało chemii i wkładasz do niej szpulę typu kaiser ponieważ łatwiej jest ją załadować , szczególnie średnim formatem. Wszystko ładnie pasuje. Ja tak robię.
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

Koreks

Post autor: jocker »

Ciekawy patent ;)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Koreks

Post autor: jac123 »

Dobrze mówią, koreks może być Paterson (również ten na więcej niż 2 szpule), a szpulki najlepsze od Kaisera.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Koreks

Post autor: mrek »

jac123 pisze: Dobrze mówią, koreks może być Paterson (również ten na więcej niż 2 szpule), a szpulki najlepsze od Kaisera.
No i zachwialiście moją wiarą w Jobo.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Koreks

Post autor: rbit9n »

mrek pisze: No i zachwialiście moją wiarą w Jobo.
ja tam uważam, że nie ma nic lepszego nad jobo. i co z tego, że w kajzerze są duże kafle, skoro film się zacina i żadne szczotkowanie nie pomaga.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Koreks

Post autor: mrek »

rbit9n pisze:
mrek pisze: No i zachwialiście moją wiarą w Jobo.
ja tam uważam, że nie ma nic lepszego nad jobo. i co z tego, że w kajzerze są duże kafle, skoro film się zacina i żadne szczotkowanie nie pomaga.
No to 1:1. Twój głos przeciwko przedpiszcom (-:
Też jestem od dobrych 10 lat zadowolony z Jobo, ale czasem fim 135 się zatnie na ok 3/4 i za cholerę nie mogę nawinąć. To się zdarza tylko czasem. Ze 120 nie ma problemu. Trzeba tylko pamiętać, że jakoś tak po jednym obwodzie początek filmu musi minąć jakieś dwa małe "progi". Da się z tym żyć.
Na wszelki wypadek należy zamykać się w ciemni lub w worku z drugą szpulą.

Dla użytkowników Jobo, wołających przewrotkowo w płaszczu wodnym, podpowiem rozwiązanie. Jobo ma od spodu dużą przestrzeń, która się wypełnia powietrzem i koreks w wodzie się wywraca. Można w ściance dolnej koreksu (nie w dnie!!!) wywiercić dwa otwory i po postawieniu koreksu w wodzie powietrze zostanie wyparte przez wodę Otwory muszą być blisko dna więc uwaga!!!
Podpowiedział mi to kiedyś Quba
ds74
-#
Posty: 49
Rejestracja: 09 wrz 2016, 11:31

Koreks

Post autor: ds74 »

rbit9n pisze:
mrek pisze: No i zachwialiście moją wiarą w Jobo.
ja tam uważam, że nie ma nic lepszego nad jobo. i co z tego, że w kajzerze są duże kafle, skoro film się zacina i żadne szczotkowanie nie pomaga.
A tam. Jednym się zacina, innym się nie zacina. Mnie się nie zacina. Tobie się jobo też nie zacina więc wzystko ok. Uff...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Koreks

Post autor: powalos »

A mnie się KROKUS 800 nie zacina. :-) Wołam tylko 135 i 120. A, że trochę chemii bierze ? Przy moim aktualnym przerobie 2-4 filmy na miesiąc nie jest to tragedia. Tym bardziej, ze najczęściej wołam w HC-110 1:63. Szpule w krokusiku wyrobiły się już na tyle (m.in. od czyszczenia szczotką po każdym użyciu), że filmy wchodzą jak w masło. :-D
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

Koreks

Post autor: jocker »

Dorwałem PATERSONA 2x35. Za naprawdę śmieszną kasę.
I mam do was pytanie na dole jest podana ilość chemii dla jednego filmu 35mm 290ml czy dla dwóch filmów wystarczy pomnożyć x2 i tyle ? Wiem głupie pytanie ale wolę się upewnić. Bo krokus miał dla jednego 350 ale dna dwa filmy 550.
Załączniki
Paterson_Universal_Tank_with_Two_886586.jpg
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Koreks

Post autor: Nomad »

Tak, wlej po prostu dwa razy tyle chemii. Można z małym zapasem, ja wlewam 300 ml na każdy mały obrazek.
Jeżeli chcesz się upewnić to po prostu wstaw szpule na osi do otwartego koreksu i zmierz ile potrzeba wody by je przykryć.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Koreks

Post autor: zaphod »

300 na jeden mały obrazek wystarcza, na średni 500. No i szpule Patersona nadają się (od biedy) tylko do małego, bo średniego nie sposób w nie wkręcić. Te od Kaisera są o niebo lepsze i nigdy nie potrzebowałem żadnego szczotkowania czy innych cudów, płuczę zimną wodą po użyciu i po wyschnięciu są gotowe do następnego wołania.
jocker
-#
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2017, 12:32

Koreks

Post autor: jocker »

Szpula z kaisera AP? Tak dla pewności?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Koreks

Post autor: Nomad »

Szpule Patersona nadają się i do małego i do średniego, jedyny problem to wkręcenie 2 średnich tak żeby się nie posklejały. Do szpul Patersona mały obrazek, oczywiście nie jakieś cudactwo a normalny świeży film po prostu wsuwam.
A większość moich szpul ma co najmniej dwadzieścia lat i cały czas jest intensywnie eksploatowana.
ODPOWIEDZ