Kontrola temperatury

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Kontrola temperatury

Post autor: Marianov. »

Cześć,
Mam zamiar zabrać się za C41 w domu i chciałbym zrobić "płaszcz wodny" z przepływem i podgrzewaniem żeby wygodnie kontrolować temperaturę. Przy założeniu pojemności zbiornika ~20L wybrałem wstępnie taki set-up:

1. Regulator temperatury (regulacja do 40 st C, dokładność do 0,2 st C)
http://allegro.pl/rt-2c-cyfrowy-termore ... 11665.html

2. Grzałka 100W
http://aquaflor.pl/product.php?id_product=951

3. Pompka 300l/h
http://allegro.pl/pompa-hj-411-300l-h-2 ... 43536.html

Czy ktoś składał podobny zestaw do utrzymania temperatury i może coś mi doradzić?
Moje założenie co do działania tego jest mniej więcej takie:
Zalewam do pojemnika wodę o temp. +/- 35 st., wstawiam flaszki z chemią i zlewkę z wodą na pranie wstępne filmu. Odpalam grzałkę, przepływ i wracam za 10-15 min. Wszystko jest elegancko zagrzane do 38 st C +/- 0,2 st i mogę rozpocząć wywoływanie.

Czy 100W to odpowiednio dobrana moc do zadania? (ze znalezionych zatapialnych grzałek bez termostatu mogę jeszcze zamówić 300W)

Czy pompka 300L/h (wychodzi 5l/min) zapewni odpowiednią cyrkulację wody?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Marianov. pisze:1. Regulator temperatury (regulacja do 40 st C, dokładność do 0,2 st C)
http://allegro.pl/rt-2c-c...3941911665.html
Mam dokładnie taki sam, daje radę. Mój egzemplarz dobrze trzyma temperaturę, ale jest źle wyskalowany, tak więc nie wierz jego wskazaniom.
Marianov. pisze:2. Grzałka 100W
http://aquaflor.pl/product.php?id_product=951
Mam w sumie 3 grzałki łącznie na 250W i ledwo to daje radę.
Marianov. pisze:3. Pompka 300l/h
http://allegro.pl/pompa-h...3910343536.html
Chcesz odtwarzać huragan w skali mikro? ;-)

Zapomniałeś o dokładnym termometrze i izolacji od spodu, aby woda nie oddawała ciepła do podłoża.

Marianov. pisze:Zalewam do pojemnika wodę o temp. +/- 35 st.
Sugeruję 39-42°C, jeśli początkowo chemia będzie mieć temp. pokojową.
Marianov. pisze:Odpalam grzałkę, przepływ i wracam za 10-15 min.
Prędzej za 45-60 minut.

Nie zapominaj, że ważna jest temperatura chemii w koreksie, a nie temperatura płaszcza. Ta musi być wyższa, aby uzupełniać straty ciepła w koreksie.
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

grzałki trzeba mocniejsze kupić, bo się można zaciukać z takimi słabymi - ja kupiłem taką do podgrzewania wody w dużej kuwecie w której stały małe, żeby mieć utrzymaną temperaturę w zimnej piwnicy - i niestety trochę czasu to zajmowało zanim woda się nagrzała. podobnie chciałem zrobić w procesorze - nie miałem dostępu do ciepłej wody, więc chciałem grzałką ją podgrzewać do 35 stopni, a potem już procesor miał sobie dogrzewać - tragedia. skończyło się na dokupieniu grzałek. może coś takiego?? :mrgreen:
Obrazek

tutaj na forum ktoś sprzedaje prosty procesor Jobo, można też na ebayu kupić
CPE2 w rozsądnych pieniążkach - jak się trafi.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re

Post autor: Mirosław »

Warto pomyśleć aby pogrzewane nazwijmy to ciecze (płaszcz wodny,chemia)były zakryte bo też oddają temperatury trochę w powietrze,w procesorach ATL 1000,1500 i innych dobrze to rozwiązano.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Marianov. pisze:1. Regulator temperatury (regulacja do 40 st C, dokładność do 0,2 st C)
http://allegro.pl/rt-2c-c...3941911665.html
U mnie ten termostat robi w JOBO CPA2. Jest masakrycznie wykonany pod wzgkędem kultury techniczej, ale sprawdza się bardzo dobrze.
Marianov. pisze:2. Grzałka 100W
http://aquaflor.pl/product.php?id_product=951
Za słaba. 20l będziesz podgrzewał długo i w trakcie obróbki szybko będzie traciła temperaturę, co prawda chemia we flaszkach już znacznie wolniej "pływa", ale grzałka powinna być mocniejsza. Nie możesz do tego termostatu bezpośrednio podłączyć grzałki poroponowanej przez schabu bo uszkodzisz termostat, ale przez stycznik, czy jakiś przekaźnik już śmiga jak złoto.
Marianov. pisze:3. Pompka 300l/h
http://allegro.pl/pompa-h...3910343536.html
Spokojnie wystarczy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Z góry dzięki wam wszystkim za odpowiedzi i cenne wskazówki.
JaZ99 pisze:Mam w sumie 3 grzałki łącznie na 250W i ledwo to daje radę.
Więc jaką moc sugerujesz? 500W na wstępie będzie ok?
schabu pisze:może coś takiego??
Zaczynam się właśnie zastanawiać nad tego typu grzałką (do gotowania wody). Duża moc i tania. Problem jest taki że nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy są zatapialne na poziomie połączenia z przewodem - już wyobrażam sobie jak ześlizguje się cała do wody i robi zwarcie :shock: Niepotrzebne ryzyko :!:

Ogólnie punktem wyjścia dla mnie były grzałki akwarytsyczne z oczywistych powodów. Niestety większość z nich ma termostat wyskalowany do 34-36 st. C. Grzałki akwarystyczne bez termostatu to rozwiązanie raczej archaiczne i niewiele tego jest na rynku, finalanie największa jaką znalazłem ma 120W i zakładam że potrzebne by były co najmniej 3-4 (ta 300w o której pisałem na wstępie ma niestety jak się okazuje termostat). Wtedy wzrastają koszta i komplikacja całego zestawu

Gdzieś trafiłem na info że można przerobić ten termostat (przestawienie zębatki czy coś w tym rodzaju), robił ktoś z was coś takiego?

A może szukam nie tam gdzie trzeba? Jakiego rodzaju grzałka (poza akwarystyczną) spełniła by zadanie (zatapialna, duża moc)?
schabu pisze:tutaj na forum ktoś sprzedaje prosty procesor Jobo, można też na ebayu kupić
CPE2 w rozsądnych pieniążkach - jak się trafi.
Procesor stanowczo odpada ze względu na niewspólmierny koszt do skali na jaką bedę wywoływał i kilku mniej znaczących powodów.
J.A. pisze:Nie możesz do tego termostatu bezpośrednio podłączyć grzałki proponowanej przez schabu bo uszkodzisz termostat, ale przez stycznik, czy jakiś przekaźnik już śmiga jak złoto.
Jestem trochę laikiem w tych sprawach więc spytam: dlaczego? W opisie termostatu jest napisane ze obsługuje urządzenia o mocy do 1000W.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Marianov. pisze: Procesor stanowczo odpada ze względu na niewspólmierny koszt do skali na jaką bedę wywoływał i kilku mniej znaczących powodów.
za 750 zł Ci sprzedam CPA jeśli pozostałe mniej znaczące powody są do przeskoczenia - wydaje mi się, że grzałki i reszta mniej niż 300 kosztować nie będą, a komfort jednak nie do przecenienia...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Marianov. pisze:Jestem trochę laikiem w tych sprawach więc spytam: dlaczego? W opisie termostatu jest napisane ze obsługuje urządzenia o mocy do 1000W.
Tak jest w instrukcji. Też nie wiem dla czego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Marianov. pisze:Więc jaką moc sugerujesz? 500W na wstępie będzie ok?
Ciężko powiedzieć, to zależy od warunków, w jakich będziesz wywoływać (łazienka? piwnica? inne pomieszczenie?). Mi te 250W starcza na styk, ale to w łazience, gdzie temp. zwykle wynosi ok. 21-23°C.
Marianov. pisze:Wtedy wzrastają koszta i komplikacja całego zestawu
Nie wiem, co masz na myśli, pisząc o komplikacji. Wszystkie 3 grzałki mam podłączone do rozgałęźnika (tzw. "złodziejka"), a tenże podłączony jest do termostatu. Zero problemów.
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

Marianov. ja żartowałem z tą grzałką. akwariowe są najlepsze, bo możesz je przymocować do zbiornika, nie dynda Ci ona, więc nie przepalisz sobie np cienkiej ścianki wiadra, miski czy kuwety. i trudniej się można oparzyć.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

A myślał ktoś z was o wykorzystaniu termobloku?
http://north.pl/karta/grzalka-do-ekspre ... -1462.html
W ogóle sporo różnych typów grzałek jest do ekspresów do kawy:
http://north.pl/czesci-agd/czesci-do-ek ... 18638.html
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

A może wykorzystać matę grzewczą (taką w prostokącie), jaka jest np. w CPE. Tylko, że nie może ona być zanurzona w wodzie, ale podkleja się ją bezpośrednio pod zbiornik z wodą. Grzeje zatem równomiernie całe dno.
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Hmmm poszukałem jeszcze trochę i ostatecznie podjąłem decyzję ze kupuję 3 proste grzałki akwariowe o mocy 120W każda więc będzie łącznie 360W -łączna cena z wysyłką - 50zł.
Myślę że na początek to wystarczy.
taharii pisze:sprzedam CPA
Dzięki za propozycje ale na ten moment nadal myślę że nie jestem w stanie usprawiedliwić sobie zakupu procesora. Oczywiście na pewno byłoby wygodniej ale nie mam i nigdy nie bede miał dużego przerobu filmów, a te niewielkie ilości które robię po prostu chcę wywoływać sam (nie mam dobrego labu blisko, zawsze boje się wysyłać ważne negatywy) i mogę na to poświęcić więcej czasu. Myślę że wstarczy mi prosty sprzęt nie chcę na dzień dobry inwestowac dużej kasy.
Ale jak zwykle - to czego naprawdę potrzebuję wyjdzie w praniu kiedy wywołam kilka pierwszych filmów
J.A. pisze:Tak jest w instrukcji. Też nie wiem dla czego.
Ale rozumiem że trzy grzałki po 120w podpięte na rozdzielaczu nie będą stanowiły problemu?
JaZ99 pisze:warunków, w jakich będziesz wywoływać
Tutaj akurat komfotowo - ogrzewana łazienka na strychu, zima ok 20 st (kiedy piec pracuje i grzejnik jest rozkręcony na max to można mieć ok 24-25) a latem kiedy słońce nagrzewa dach - 25 st i więcej w upały. Także więc temeratura powietrza nie jest tu dużym problemem
JaZ99 pisze:3 grzałki mam podłączone do rozgałęźnika
Poza tym że łącznie z pompką i termostatem robi się trochę pajęczyna z przewodów to masz rację. Myślę że też zdecyduję się na takie rozwiazanie
schabu pisze:ja żartowałem z tą grzałką
:-D jednak nadal uważam że da się ją wykorzystać w tym celu - przy odpowiedniej rotacji płynu w metalowym zlewie czy pojemniku
Henry pisze:A myślał ktoś z was o wykorzystaniu termobloku?
O! to jest niezłe rozwiazanie. Dwie pompki - jedna do stałej rotacji wody, druga spięta z zasilaniem z termoblokiem i sterowana termostatem. Zostawię to rozwiązanie jako zapasowe jeśli grzałki nie dadzą rady.
jac123 pisze:może wykorzystać matę grzewczą
To też jest pomysł ale sprawę komplikuje wbudowanie jej w dół zbiornika tak aby była zabezpieczona przed zwarciem w przypadku zalania
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Marianov. pisze:
jac123 pisze:może wykorzystać matę grzewczą
To też jest pomysł ale sprawę komplikuje wbudowanie jej w dół zbiornika tak aby była zabezpieczona przed zwarciem w przypadku zalania
Bo ja wiem, jest ona podczepiona pod dno zbiornika, ale zbiornik stoi jeszcze nieco wyżej tzn nie opiera się bezpośrednio o blat stołu.
Już bardziej bym się obawiał tych grzałek do herbaty, nie można ich zanurzać po kabel. Raz nawet miałem taką którą kopała prądem jak się dotknęło wody.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Marianov. pisze:Myślę że na początek to wystarczy.
Wystarczy.
Marianov. pisze:Ale rozumiem że trzy grzałki po 120w podpięte na rozdzielaczu nie będą stanowiły problemu?
Nie bądą. Kup polskie grzałki skalar. Są po prostu najlepsze. Zadzwoń do dziadka (gość ma 80 lat) 22 625 03 45, nie pożałujesz. Najmocniejsze jakie robi to chyba 200W.
Marianov. pisze:O! to jest niezłe rozwiazanie. Dwie pompki - jedna do stałej rotacji wody, druga spięta z zasilaniem z termoblokiem i sterowana termostatem. Zostawię to rozwiązanie jako zapasowe jeśli grzałki nie dadzą rady.
Po co dwie? Niech woda stale krąży przez termoblok.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ