Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: 08 maja 2019, 10:01
Miburo pisze: 08 maja 2019, 08:54 2. 1000 za naprawę kieva??? przecież to jest cena dziesięciu nowych, a przynajmniej powinna być:-)
Po pierwsze nie ma nowych. Po drugie jak kupisz 10 „nowych” to może się okazać, źe każdy będzie wymagał Inwestycji 1k zł by do czegokolwiek się nadawał. Jeżeli nie natychmiast po zakupie, to bardzo szybko.

Nie żebym uważał, że warto wydać 1k zł na naprawę Kieva. Uważam, że nie jest wart żadnych pieniędzy na naprawę.
Mocno przesadzasz. Akurat K60 to najlepszy średni format byłego bloku wschodniego. Miałem, używałem, byłem zadowolony. jedyne czego mi brakowało, to wymiennych kaset, no i skusiłem się... i żałowałem.
PS Można nadal dostać sztuki nie używane, a optyka zdecydowanie tańsza niż do Japończyków.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: J.A. »

Lubię przesadzać.
Wiesz, najlepszy w bloku wschodnim wcale nie oznacza dobry w wartościach bezwzględnych.
Można się do wszystkiego przyzwyczaić. Np. Do matówka pokazującej 65% kadru (Zenit E i jemu podobne), do wymogu jednostajnego i jednorodnego niezbyt energicznego naciągania migawki i transportu filmu z PSixa (bo inaczej nawet nowy szybko zaczyna rozjeżdżać odstępy. Do trzaskanie migawką i lustrem uniemożliwiającym, bez specjalnego przygotowania zrobienie nieporuszonego zdjęcia z czasem 1/30. I do wielu innych niewygód sprzętu z bloku wschodniego. Można się przyzwyczaić, tylko po co się przyzwyczajać do niewygodnych bótów, gdy można mieć wygodne?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Nomad »

No to porównaj sobie ceny K60 i optyki do niego z cenami japończyków do tego samego formatu. Jest dużo drożej niż kilka lat temu, ale ceny nadal przystępne dla Kowalskiego. A serwisowanie K60 za 1000 zł (klasyczne CLA) to jest pomysł trochę od czapy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: J.A. »

No to porównaj sobie cenę malucha do dowolnego równolatka zachodniego.
O czym tu dyskutować?
Jeżeli kryterium jest cena, to trzeba kupić cyfrówkę. 5 slajdów 120 plus obróbka o czasie poświęconym nie wspomnę. Fotografia analogowa nie jest dla „biednych studentów”.
To trochę tak jak podłączanie odtwarzacza BD do radzieckiego Rubina. Da się, tylko po co?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Nomad »

No akurat w analoga niekoniecznie bawią się ludzie z nieograniczonym budżetem. Czasem wolą wydać więcej na materiał, a mniej na sprzęt. I ja to rozumiem. W dodatku tak się składa, że przeszło mi przez ręce trochę sprzętu używanego, i jakoś tak nie jestem pewny czy nie wolałbym K60 z kartonu plus 200zł za serwis, niż RB67 z zajechanym prowadnicami za dwa razy tyle. Czasy, kiedy kupowało się średni format za przystępne pieniądze, to już się niestety skończyły.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Imperitus »

Nomad pisze: 08 maja 2019, 13:58 Mocno przesadzasz. Akurat K60 to najlepszy średni format byłego bloku wschodniego.
Otóż nie tym razem :-P
Najlepszy ruski średniak to Iskra 2, to najlepszy aparat jaki powstał w Krasnogorsku kiedykolwiek.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Nomad »

Składaka rozpatrywałbym w nieco innych kategoriach niż lustrzankę z wymienną optyką. No i w składakach to chyba wolałbym Moskwę.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Imperitus »

Nomad pisze: 10 maja 2019, 21:38 Składaka rozpatrywałbym w nieco innych kategoriach niż lustrzankę z wymienną optyką.
To chyba oczywiste, zgrywałem się tylko.
Nomad pisze: 10 maja 2019, 21:38 No i w składakach to chyba wolałbym Moskwę.
Błąd, może Moskwa ma 6x9 a Iskra tylko 6x6, ale jej obiektyw ma nieporównywalnie wyższą zdolność rozdzielczą niż stary Industar. No i ma plamkę dalmierza od razu w okienku kadrowania. Do tego automatyczny licznik klatek, to kompletnie inna klasa sprzętu. Chociaż Moskwę 5 miałem i nie powiem że mi się nie podobała :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Nomad »

Bawiłem się i Iskrą i Moskwą (rozmaite modele) i wolę Moskwę - licznik klatek w Iskrze jest taki sobie, obiektywy, no cóż, tu i tam Tessar nowszej generacji. W Moskwie dalmierz łatwiej się rozkalibrowywuje.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: 4Rider »

Mój Kiev 60 działa bez zarzutu, a nawet lepiej bo wyciąga 13 klatek, acz nie lubię tej cegły za bardzo - na półce stoi, jak zbiednieję to go opchnę ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Imperitus »

Miałem niedawno okazję postrzelać Kievem 60-ką, znajomy poprosił o sprawdzenie migawki i ogólne czyszczenie. Komfort większy niż przy P-sixie to na pewno, matówka jasna i z porządnym kominkiem. Jednak mimo oczywistych zalet slr-a nadal wolę moją Yasię :-D
Pewnie nawet Hasselblad by tego nie zmienił :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 18 maja 2019, 01:29 Pewnie nawet Hasselblad by tego nie zmienił :-P
A Mamiya 645 z pomiarem TTL?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 18 maja 2019, 09:12 A Mamiya 645 z pomiarem TTL?
Pomiar wewnętrzny nie jest mi potrzebny do szczęścia, wygodnictwo jeszcze mnie nie dopadło :-P
Aparat legendarnie ogromny, ciężki, z obłędnymi szkłami- pewnie by mi się podobała chociaż przy tej wielkości to sprzęt raczej do studia. TLR-y mają w sobie jakiś trudny do opisania wdzięk, elegancję pracy. Po prostu jestem na nie chory, jeżeli kiedyś będzie mnie stać to kupię Mamiyę- ale C330. Ogromnie mnie bolało kiedy Czmielek wystawił tu swój komplet a ja mogłem tylko popatrzeć jak dziecko przez szybę sklepu z zabawkami...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 18 maja 2019, 09:43 kupię Mamiyę- ale C330.
C330 też jest ogromny ;-) i waży o pół kilo więcej (ze standardem) niż 645 z 80/2.8 :-P
Ale i ja kiedyś miałem fazę na TLRy (z tym że nic dobrego nie miałem: Starty, Flexareta, Weltaflexa i Lubisie oraz jedną konstrukcję własną 6x4.5 zrobioną na bazie Starta B z Meriarem 75/3.5), aczkolwiek jest jeden (a raczej Jedna :-) ) na którego poluję w dobrym stanie to oczywiście Minolta Autocord.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kiev 60 - błąd w naświetlaniu klatek

Post autor: Imperitus »

Czytałem o Minolcie, podobno ten Rokkor jest ostrzejszy nawet od Planara w Rolleiflexie. Ja na razie jestem usatysfakcjonowany tym co daje mi Yashica, chociaż myślę o wymianie na model Mat żeby mieć korbkowy transport połączony z naciągiem migawki. Sam oceń :-D
20190518_143503-1-1.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ