Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: zladygin »

technik219 pisze: Pozostaje tylko kwestia czy to spostrzeżenie w odniesieniu do filmu FOMA 135 czy 120?
Zdjęcia z Olympusa OM-4Ti, czyli mały obrazek. Ale charakterystyka jest wspólna dla 135 i 120. Maksimum czułości dla baaaardzo bliskiej podczerwieni:
Załączniki
2017-11-11_124608.png
2017-11-11_124608.png (7.36 KiB) Przejrzano 3889 razy
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: rbit9n »

z tego co wiem, to jest można w podczerwieni używać i 135, i 120. próbowałem też średniego wcześniej, ale nie wiedziałem, że są takie czasy naświetlania i mi wyszedł bardzo cienki negatyw.

co do porównania z 80s i 400s, to podstawowa różnica, to czas naświetlania. w przypadku Rolleia będzie to sekunda, dwie, a Fomapana trzeba naświetlać nawet i minutę.

ziarno i kontrast w xtolu są bardzo, bardzo.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: rbit9n »

Jerzy23 pisze:Foma 400 kosztuje tyle samo co znacznie lepszy Ilford Pan 400 i to w detalicznym sklepie wysyłkowym. Wiec kwestia ekonomiczna raczej odpada. Kupowanie w Czechach hurtem żeby zaoszczędzić kilka groszy nie wydaje mi się sensowne przy różnicy jakości między tymi materiałami.

Tristan, prowadzę kurs fotografii analogowej w szkole Formaty.pl w Poznaniu i właśnie mówię swoim studentom, żeby nie oszczędzali jakiś drobnych na fotografii analogowej bo ona już wystarczająco jest dziś droga. Wiec wydać jakieś konkretne pieniądze na materiały, papier lub plener a później efekt jest podobny do "smaku kanapki w polskim szpitalu" Obrazek

pozdro
JW
bobina fomapana 400 135x30,5m w Czechach kosztuje 160 zł, w Polsce taka sama bobina ilfordpana 400 kosztuje ok. 260 zł, więc sam widzisz. poza tym ilfordpany mnie się nie podobają, a co więcej robione są w Czechach, także tego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: technik219 »

zladygin pisze: Ale charakterystyka jest wspólna dla 135 i 120.
W takim razie mamy inne materiały. Poszukam i wrzucę później. O ile sobie dobrze przypominam, to właśnie filmy 120 mają "dłuższy" wykres dla czerwonego. Ale i tak nie jest to klasyczna podczerwień. Kiedyś takie uczulenie nazywało się superpanchromatycznym, co oznaczało rozszerzone uczulenie w zakresie czerwonym. Obecnie przyjęto nomenklaturę niemiecką, w której takie uczulenie zrównuje się do "panchromatycznego". Na starszych materiałach podawano czułość dla światła dziennego i sztucznego (w "słoneczku" 400 PN, z "żaróweczką" o część działki niższą), obecnie dzięki zastosowaniu innych sensybilizatorów czułość tę wyrównano, co skutkuje takim pseudo podczerwonym uczuleniem.
Znalazłem. Nie będę już edytował postu, ale naprostuję, że różnica w uczuleniu spektralnym dotyczy materiałów ciętych, natomiast materiały 135 i 120 mają teoretycznie jednakowe uczulenie. Wykres Kol zladygina dotyczy błon ciętych a nie "zwijanych". Tu jest link:
http://www.fsdistribution.biz/index.php?l=foma&id=f200
Lux mea lex
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: Jerzy23 »

[quote="rbit9n"...
bobina fomapana 400 135x30,5m w Czechach kosztuje 160 zł, w Polsce taka sama bobina ilfordpana 400 kosztuje ok. 260 zł, więc sam widzisz. poza tym ilfordpany mnie się nie podobają, a co więcej robione są w Czechach, także tego.[/quote]


A to potwierdzone informacje, że Ilfordy Pan są robione w Czechach?

Pytam bo już trafiłem na różne mity zwiazane z produkcją sprzętow foto u naszych południowych sąsiadów. Np. Ze meopta robiła obiektywy dla Schneidera :mrgreen:
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze:
zladygin pisze: Ale charakterystyka jest wspólna dla 135 i 120.
W takim razie mamy inne materiały. Poszukam i wrzucę później. O ile sobie dobrze przypominam, to właśnie filmy 120 mają "dłuższy" wykres dla czerwonego. Ale i tak nie jest to klasyczna podczerwień. Kiedyś takie uczulenie nazywało się superpanchromatycznym, co oznaczało rozszerzone uczulenie w zakresie czerwonym. Obecnie przyjęto nomenklaturę niemiecką, w której takie uczulenie zrównuje się do "panchromatycznego". Na starszych materiałach podawano czułość dla światła dziennego i sztucznego (w "słoneczku" 400 PN, z "żaróweczką" o część działki niższą), obecnie dzięki zastosowaniu innych sensybilizatorów czułość tę wyrównano, co skutkuje takim pseudo podczerwonym uczuleniem.
Znalazłem. Nie będę już edytował postu, ale naprostuję, że różnica w uczuleniu spektralnym dotyczy materiałów ciętych, natomiast materiały 135 i 120 mają teoretycznie jednakowe uczulenie. Wykres Kol zladygina dotyczy błon ciętych a nie "zwijanych". Tu jest link:
http://www.fsdistribution.biz/index.php?l=foma&id=f200
ale ten link dotyczy starych fomapanów, w dodatku 200/24°. zauważ, że jest tam napisane, że film 120 ma podłoże niebieskawe. aktualna specyfikacja 400/27° podaje taki wykres, jak zamieścił Zbyszek. natomiast dla 100/21° i 200/24° jest taki wykres, jak w linku kreskowany.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: rbit9n »

Jerzy23 pisze:[quote="rbit9n"...
bobina fomapana 400 135x30,5m w Czechach kosztuje 160 zł, w Polsce taka sama bobina ilfordpana 400 kosztuje ok. 260 zł, więc sam widzisz. poza tym ilfordpany mnie się nie podobają, a co więcej robione są w Czechach, także tego.

A to potwierdzone informacje, że Ilfordy Pan są robione w Czechach?

Pytam bo już trafiłem na różne mity zwiazane z produkcją sprzętow foto u naszych południowych sąsiadów. Np. Ze meopta robiła obiektywy dla Schneidera :mrgreen:[/quote]tylko kod EAN.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: Tristan »

rbit9n pisze: A to potwierdzone informacje, że Ilfordy Pan są robione w Czechach?
Nie są. Kiedyś wysłałem zapytanie do Ilforda jaka jest różnica pomiędzy PAN 100 a FP4+. Odpisali, że to ten sam materiał, tylko spełnia mniej rygorystyczne standardy jakościowe.

Moim skromnym zdaniem PAN 100 z filtrem żółtym daje bardzo fajny, kontrastowy i zbalansowany obrazek. Wygląda to naturalnie. Obrazki z materiałów z wysoką czułością na czerwień i IR dla mnie są nienaturalne, twarze wyglądają blado, oczy zmieniają charakter (szczególnie niebieskie), i do tego to dziwne halo.

Rollei Retro 400S EI: 200

Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 lis 2017, 11:19 przez Tristan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: rbit9n »

to się trochę nie lepi. skoro to ten sam materiał, to czemu czasy się różnią?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: technik219 »

To Ilford wypuścił jakiś nowy film FP5+?
Różnica pomiędzy w czasach wywołania PAN 100 a (myślę, że autorowi poprzedzającego posta o to chodziło) FP4+ wynika z innej czułości pudełkowej. PAN 100 ma deklarowaną czułość 100 ASA a FP4+ 125 ASA. I może stąd różnice w czasach wywołania?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: rbit9n »

porównywałem HP5+ z IP400. bo wyszedłem z założenia, że łatwiej pomylić na klawiaturze 1 z 4, niż F z H.

ale spoko, porównałem też na szybkości, przed chwilą, FP4+ z IP100, podstawiając adekwatne czułości, i też są różnice, dla niektórych kombinacji z wywoływaczem, wynoszące nawet minutę, także tego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: J.A. »

Minuta, to 25% przy czterech, ale 10% przy dziesięciu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: piday »

technik219 pisze: . Jedno tylko zasugeruję: gdyby możliwe było określenie światłoczułości materiału fotograficznego w tak obiektywny i jednoznaczny sposób jak procentowości wódki, to by tak czyniono.
Mimo opóźnienia pozwolę sobie zgłosić zastrzeżenie: tak samo jak procentowość wódki, czułość negatywu mierzymy według norm, dokładniej dla czarno-białego nomen omen ISO 6:1993. W innych przypadkach nie mówimy o czułościach ISO, tylko autorskich/prywatnych. O czułościach ASA wspominamy tylko jako o potocznym synonimie ISO, bo norma ASA zmieniała się i gdyby mówić o niej na poważnie to nie wiadomo o którą chodzi.

Ja wiem, że Wy wiecie, ale czyta to potem też młodzież, dla której to nie musi być oczywiste.

A stężenia roztworów wodnych alkoholu podajemy v/v, bo taka jest tradycja/konwencja.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: technik219 »

piday pisze: czułość negatywu mierzymy według norm, dokładniej dla czarno-białego nomen omen ISO 6:1993.
A widzisz... kurde blaszka! I tu jest pies pogrzebany, bo ja naświetlam i wywołuję według ASA, a teraz jest ISO i to jeszcze jakie! 6:1993! Wam nie wychodzi właśnie przez to ISO. To ja jednak wolę to moje ASA - jest pewniejsze. A kiedyś, jak naświetlałem na DIN-ach to dopiero była jazda :-P
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Karta techniczna Fomapan 100/400. Kombinacje wywoływaczy.

Post autor: rbit9n »

kurcza! ja przeterminowane ORWO naświetlam w °DIN i zawsze wychodzą jakby były prosto z fabryki w Wolfen.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ