Kapryśna Moskwa

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kapryśna Moskwa

Post autor: Imperitus »

Salve,
Czy orientujecie się może jak odróżnić zdjęcie lekutko poruszone od po prostu nieostrego? Miałem problem z dalmierzem w Moskwie 5, udało mi się go wyregulować, jednak nadal mechanizm ma takie luzy że ostrzyć trzeba zawsze od nieskończoności. Tak, wyregulowałem też zębatkę z nastawną osią. Nadal niektóre zdjęcia wychodzą irytująco rozmazane. Kilka uzyskałem ostrych jak żyleta. Były to jednak zdjęcia na zdecydowanie krótkich czasach. Czy więc potrzebuję statywu czy raczej moja Moskwa nadal nie współpracuje? Tu wypadałoby dodać zdjęcia negatywu ale nie posiadam odpowiedniego sprzętu żeby zrobić mu zdjęcie. Może są jakieś ogólne różnice między minimalnie poruszonym a nieostrym?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1893
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Kapryśna Moskwa

Post autor: powalos »

Imperitus, na czasach dłuższych jak odwrotność ogniskowej zawsze jest ryzyko poruszenia. Przyjąłbym, że w Moskwie można jeszcze zrobić nieporuszone zdjęcia przy czasach nie dłuższych jak 1/60. Zdjęcie poruszone będzie "nieostre" wszędzie. Przy nietrafieniu z odległością pewne plany powinny być ostre. Pzdr.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kapryśna Moskwa

Post autor: J.A. »

Poruszone od nieostrzeżony łatwo odróżnić. Nieostre zawsze na którymś planie jest ostre (oczywiście mówimy o lekko nieostrymi), czyli da się znaleźć w obiekcie elementy ostre i są one ZAWSZE bliżej, lub dalej od miejsca na które ostrość jest nastawiona.
Natomiast poruszone będzie na cełej powierzchni „nieostre”.
Poza tym poruszenie to „przesunięcie” obrazu które objawia się rozciągnięciem punktów w przecinki, gdy nieostrość to zmiana punków w kółka.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kapryśna Moskwa

Post autor: Imperitus »

Co za ulga :-) . Już się bałem że znowu będę musiał otwierać ramię dalmierza. Postaram się o przejściówkę na statyw i powinno być git. Serdeczne dzięki ;-)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Kapryśna Moskwa

Post autor: Henry »

Było by łatwiej jakbyś napisał co to są "długie czasy" na których robiłeś. Bo jak poniżej 1/30 to nie ma szansy na ostre. To lekki aparat i ciężko go utrzymać nieruchomo.
Poza tym po co zgadywać - postaw aparat na statywie i sfotografuj coś w konkretnej odległości. Najlepiej nisko na chodniku - nawet jak nie trafisz z ostrością to kawałek chodnika przed albo za będzie ostry. A statyw rozwiąże problem poruszenia - tylko wciskaj spust migawki delikatnie.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Kapryśna Moskwa

Post autor: Nomad »

W przypadku Moskwy dochodzi jeszcze jeden problem. O ile większość migawek centralnych pracuje bardzo delikatnie, to ta w Moskwie wyraźnie "kopie". Tak więc potrzebny będzie statyw zdecydowanie cięższy niż do innych dalmierzy.
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Kapryśna Moskwa

Post autor: sokol07 »

Moskva ma dość twardy spust, ja do swojej dokupiłem wężyk, bo gniecenie spustu wyginało mi kadr, aparat, statyw, chodnik, tworzyło kotliny i zawracało rzeki. ;-)
Co do obaw o ostrość: kalka techniczna wycięta w kształt filmu 120 i nawinięta na szpulki, czas B, słoneczny dzień, ciemna bluza z kapturem i szkło powiększające, u mnie okular zegarmistrzowski - można sobie dokładnie na takiej "matówce" popatrzeć, co się dzieje na filmie przy ostrzeniu.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kapryśna Moskwa

Post autor: Imperitus »

sokol07 pisze: Moskva ma dość twardy spust, ja do swojej dokupiłem wężyk, bo gniecenie spustu wyginało mi kadr, aparat, statyw, chodnik, tworzyło kotliny i zawracało rzeki. ;-)
Co do obaw o ostrość: kalka techniczna wycięta w kształt filmu 120 i nawinięta na szpulki, czas B, słoneczny dzień, ciemna bluza z kapturem i szkło powiększające, u mnie okular zegarmistrzowski - można sobie dokładnie na takiej "matówce" popatrzeć, co się dzieje na filmie przy ostrzeniu.
Właśnie tak musiałem zrobić bo po pierwszej taśmie już wiedziałem że dalmierz nie współpracuje już z obiektywem. Nastawianie klinów metodą prób i błędów to droga przez mękę. Przy okazji wymieniłem smar pod pierścieniem ostrości, teraz chodzi idealnie- z lekkim oporem oraz również wyregulowałem kółko drugiego stopnia przekładni- ma nastawną oś. Jednak mechanizm po sześćdziesięciu latach ma spore luzy i jedyny sposób pewnego nastawienia na ostro to kręcić od nieskończoności, w drugą stronę mechanizm reaguje z wyraźnym opóźnieniem. Chciałem się upewnić że to nie wina dalmierza, bo nastawienie tego to była katorga. :-P Na matówce wszystko wyglądało w porządku więc zasadniczo podejrzewałem od początku że nieostre zdjęcia to wina strzelania z ręki.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kapryśna Moskwa

Post autor: Jerzy »

Mogłem kiedyś kupić Moskwę 5. Jak dla mnie - wyjątkowo nieergonomiczny aparat, odpuściłem. Imperitus, zastanów się czy warto się męczyć...
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kapryśna Moskwa

Post autor: Imperitus »

Jerzy,
Czy ja wiem czy jest się tak nad czym zastanawiać? Do tej pory udało mi się uzyskać na niej kilka zabójczo ostrych zdjęć, ilość detali przy tym formacie powala. Mam znajomego ślusarza który tanio a może nawet za darmo dorobi mi przejściówkę na statyw- bo to najwyraźniej jedyny problem. Poza tym focenie Moskwą daje niesamowite ilości frajdy. Nie jest to aparat szybki, ale nie przeszkadza mi to. Do architektury i pejzażu jest świetna, chociaż czasami przydał by się wielki format z pokłonami- ale na to jestem na razie za cienki bolek.
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Kapryśna Moskwa

Post autor: sokol07 »

Przejściówki statywowe są nawet i na allegro, ja mam jedną, która wędruje między różnymi "zabytkami".
Odnośnie kalibracji moskwy: to nie taka męka, nie wiem, jak kalibrowałeś i jak bardzo była "rozjechana", ale fajny poradnik jest tutaj:
https://web.archive.org/web/20160719153 ... erfix.html
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kapryśna Moskwa

Post autor: Imperitus »

sokol07,
Z tą kalibracją wszystko byłoby cacy gdyby nie to że otwierając ramię dalmierza nie wiedziałem o sprężynce przytrzymującej ramkę z klinami i jak tylko poniosłem wieczko to obydwa kliny wypadły. Na szczęście jeden z nich ma niewielką rysę na metalowej ramce i z grubsza pamiętałem w jakiej był pozycji na nieskończoności. Drugi nastawiałem tak długo aż wskazania dalmierza i obrazu na matówce były identyczne. Przy okazji okazało się że nieskończoność na obiektywie jest nastawiona tak że ogranicznik zatrzymywał obrót tuż przed rzeczywistą nieskończonością. Musiałem poluzować pokrętło ze skalą i nastawić obiektyw na nieskończoność sugerując się wyłącznie obrazem z matówki, dopiero później dokręciłem skalę tak że odległość jaką wskazywała pokrywała się z rzeczywistością. Godzina żmudnej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy :-) .
ODPOWIEDZ