Jobo seria 1500

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jobo seria 1500

Post autor: zousan »

Czołem! Szkoda mi juz zdrowia na na babranie się cieknącej chemii. Dojrzałem do decyzji o wymianie cieknących Patersonów na Jobo. Z czasem rozejrzę się za procesorem.

Stąd kilka pytań do użytkowników.

1. Zależy mi na wołaniu przynajmniej dwóch rolek 120 w minimalnej ilości chemii: lepiej wziąć 1520 czy 1540. Szpule 1501 mają takie czerwone klipsy które mają pozwalać na załadunek 2 filmów 120 na szpulę. Jak sprawdza się w praktyce ten bajer? Czy nie ma problemu z ładowaniem do nich filmu w ciemności? Teoretycznie mogę załadować 2 filmy na szpulę do 1520 i obracać w 240 ml chemii..

2. Jobo 1540 można kupić w zestawie z rolkami do ręcznego obracania. Nie znalazłem nigdzie żadnej instrukcji jak kręcić i jak przeliczać czasy. Na stronie Jobo też nie ma nic. Jak używać tych rolek?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10054
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jobo seria 1500

Post autor: J.A. »

Ad. 1. Doskonale sprawdza się ten patent i możesz rotacyjnie wołać 2 filmy w 240 ml.
Ad. 2. To dość trudne, bardzo ciężko jest o podanie korekty, bo ręcznie każdy kręci inaczej. Po prostu musisz opracować jakąś swoją metodę. I do niej dopasować jakiś stały współczynnik. Będzie to mnożnik czasów z tabeli, lub tych które masz wypracowane w swojej ciemni. Np film x wywołujesz przez 10 min, a na rolkach przez 8 min. To mnożnik będzie 0,8. Jeżeli film y wołasz 12 min to na rolkach będziesz wolał 12*60*0,8=576 s 9,6 min. I ten współczynnik sprawdzi się w 90 % przypadków. Zdążą się, że niektóre wywoływacze reagują trochė inaczej na zmianę systemu mieszania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Jobo seria 1500

Post autor: Miburo »

Jobo 1520 to bardzo dobry wybór, jeżeli nawiniesz na rolkę dwa 120, to wywołujesz w pół litra roztworu. Czerwone kawałki plastiku na szpulach jobo faktycznie służą temu, żeby filmy nie naszły na siebie, jak nawijasz po dwa na jedną szpulę. Ale i bez nich się da, trzeba tylko upewnić się, że pierwszy negatyw nasunąłeś dokładnie do końca i już dalej nie pójdzie. To wszystko da się zrobić w całkowitej ciemności.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

zousan pisze:Czołem! Szkoda mi juz zdrowia na na babranie się cieknącej chemii. Dojrzałem do decyzji o wymianie cieknących Patersonów na Jobo.
...
2. Jobo 1540 można kupić w zestawie z rolkami do ręcznego obracania. Nie znalazłem nigdzie żadnej instrukcji jak kręcić i jak przeliczać czasy. Na stronie Jobo też nie ma nic. Jak używać tych rolek?
Wyrzucone spore pieniądze na te rolki. Tym bardziej jeśli w planach procesor.
Zalej zlew/umywalkę/miedniczkę wodą 2o stopni i kręć pływający na wodzie koreks. Będziesz miał prosto oraz stabilizację temperatury.
Zobacz na filmach w sieci, jak szybko kręci procesor i staraj się to powtórzyć lub wypraktykuj swoje własne obroty.
Osobiście kręcę na wodzie dość szybko.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jobo seria 1500

Post autor: mrek »

Miburo pisze: Jobo 1520 to bardzo dobry wybór, jeżeli nawiniesz na rolkę dwa 120, to wywołujesz w pół litra roztworu.
W 240 ml rotacyjnie. Pół litra na przewrotki.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jobo seria 1500

Post autor: zousan »

Dziękuję panowie, biorę zatem 1520.
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Jobo seria 1500

Post autor: sejmajnejm »

Rolki zrobiłem sobie sam z kółek do mebli i deski do chleba, wychodzi taniej ;) Kręcenie nie jest trudne, przydaje się aplikacja w telefonie np. Metronom, do kontrolowania cyklu. Kręcisz raz w jedną raz w drugą stronę, ja ustaliłem sobie tempo na 30obr/min. Metronom cykał co 2 sekundy, w tym czasie robiłem pełny obrót ;) Na koreks nałożyłem kilka gumek recepturek, aby nie ślizgała się ręka. Czasy na początek można wziąć wg instrukcji Jobo, już nie pamiętam jak przeliczałem. Niestety nie byłem w stanie zapanować nad czasem wlewania chemii i miewałem czasem kreskę w połowie negatywu i szkoda mi było zdjęć na dalsze testy, poza tym nie stwierdziłem innych nierówności wywołania, z tego co pamiętam. Patent z czerwonymi dynksami daje radę. Sam koreks jest ok, chociaż ciężko jest czasem zacząć nawijać film, bo szpula ma małe wypustki np w porownaniu do Kaisera.
ODPOWIEDZ