Jakie negatywy dla początkującego

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Norda
-#
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2016, 20:47
Lokalizacja: Gdynia

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Norda »

Jakie polecacie negatywy dla początkującego.
Co by dużo wybaczały podczas fotografowania, możliwość wywołania w labie- osobiście to dla mnie jeszcze za wcześnie :)
Kolor i czarno białe
Czytałem o Kodaku Color Plus 200, lfordzie, Adoxie.
Na stanie mam Exakte 1000RTL z kilkoma szkłami, FEDa4 i Olympusa OM10 + 28 2,8
mam sporo miejsca w zamrażalce 8-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: rbit9n »

kolor w zasadzie wszędzie wola się tak samo. różnice są takie że w jednym labie rysują negatyw, w innym zostawiają gluty, a w jeszcze innym grzeją chemię, bo oszczędzają na regeneracji.

zaś w temacie filmów czarno-białych to co byś nie oddał, to i tak wywołają w D-76 jak jest napisane na pudełku i tak.

wiec jeśli sam nie wołasz to co to ma za znaczenie?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: technik219 »

W kolorze dosyć elastyczne są filmy Fuji serii C, niegdysiejsza Konica (już chyba ś.p.) - ogólnie tanie filmy. Cz-b to Ilfordy amatorskie: Pan 100 i Pan 400, Foma 100. Generalnie filmy amatorskie ale także te droższe jak FP4+, HP5+, TriX, PlusXPan (Też chyba ś.p.). Wrażliwe na nieuważnych amatorów są TMX-y, TMY-ki, Delty i nawet Foma T200. Jednak te, które wymieniłem (cz-b) powinieneś wywoływać sam - nie nadają się do procesu C-41. Jeśłi koniecznie chcesz oddawać do labu na C-41 to zainteresuj się filmami chromogenicznymi: tu wybór masz niewielki, bo tylko Ilford XP2 400 super - w zasadzie nie masz wyboru. https://www.fotonegatyw.com/pl/c/Filmy- ... do-C-41/38
To dobry film, wiele wybacza - bardzo wiele.
rbit9n pisze: w temacie filmów czarno-białych to co byś nie oddał, to i tak wywołają w D-76 jak jest napisane na pudełku i tak.
Tylko najpierw trzeba znaleźć lab, który prowadzi klasyczny proces czarno-biały, bo jak trafisz na "niekumatego" laboranta (a takich jest przeważająca większość) to wrzuci Ci klasyczny film do maszyny z C-41 i dostaniesz 1,7 metra taśmy na zakładki do książek ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Norda
-#
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2016, 20:47
Lokalizacja: Gdynia

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Norda »

Co do labów, czy tez osób zajmujących się wołaniem, to na pewno będę to konsultował z wami, którzy siedzą w temacie i na pewno doradzą.
mam sporo miejsca w zamrażalce 8-)
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: shredderr »

Na zajęciach robiliśmy porównanie klatek prawidłowo naświetlonych i z odchyłami +/-3EV ze skokiem co 1 działkę. FIlm cz/b Arista Edu wykazał się dużą tolerancją na błędy ekspozycji. Także na samiutki początek poleciłbym to cudo.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: technik219 »

shredderr pisze: FIlm cz/b Arista Edu wykazał się dużą tolerancją na błędy ekspozycji.
Czyli jednak Foma 100 na rynek amerykański.
Lux mea lex
Miburo
-#
Posty: 319
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Miburo »

Nie ma czegos takiego jak negatyw dla poczatkujacego czy zaawansowanego. Wybor jest prosty: jak nie masz hajsu - rob na fomie (polecam 400), jak masz - ròb na ilfordzie albo kodaku (polecam hp5 i TX400). Powodzenia!
Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Leszeg »

Nie ma czegoś takiego jak "za wcześnie" na samodzielnie wołanie b&w. Kup filmy jak radzi Miburo , przyzwoity koreks - może być używany , chemię i do dzieła. Ładowanie do koreksu itd. można sobie obejrzeć na filmikach w necie. Radocha z pierwszego samodzielnie wywołanego filmu będzie bezcenna.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: J.A. »

Leszeg pisze: Ładowanie do koreksu itd. można sobie obejrzeć na filmikach w necie.
Pewien bogaty gospodarz wysłał syna do kowala w termin. Powiedział, że Jasiek jest bardzo pojętny, więc wystarczy żeby patrzył.
Po trzech latach ojciec zdążył wybudować kuźnię i zabrał syna od kowala.
Kazał mu zrobić zawias do drzwi w stodole, syn nie potrafił.
No to może podkowę, też nie.
W końcu zwykłego ćwieka, też nie umiał.
- To co ty umiesz pyta ojciec
Syn rozgrzał żelazo do czerwoności i wsadził do wody.
- psiuk umiem.

Zanim ten pierwszy film nawinie na szpulę koreksu, warto wcześniej poćwiczyć w świetle widzialnym. A żeby poćwiczyć trzeba mieć na czym. I nie może to być odcinek 6 klatek, bo taki to zawsze wchodzi. Nie wchodzić lubi cały film i to gdzieś pod koniec nawijania, gdy łapki się zaczynają pocić.
Za koszt przesyłki, służę całym wywołanym filmem 135, który może posłużyć jako materiał treningowy.
Leszeg pisze: Radocha z pierwszego samodzielnie wywołanego filmu będzie bezcenna.
A tu pełna zgoda, ale tylko w przypadku sukcesu, bo po porażce, jeżeli to będzie pierwszy film naświetlony i wywołany, to prosta droga do zaniechania w ogóle zabawy z analogiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 319
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Miburo »

I tu obydwaj koledzy maja racje- olej laby i zacznij od razu wolac sam, dopiero to daje pelna satysfakcje z analoga. Kup uzywany koreks i zeby nie bylo psiuk, napisz z jakiego jestes miasta, moze znajdzie sie tu ktos, kto ci pomoze z pierwszym wywolaniem. Jak jestes gdzies z Oberschlesien, to ja chetnie pomoge.
Awatar użytkownika
Norda
-#
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2016, 20:47
Lokalizacja: Gdynia

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Norda »

Panowie oczywiście wiem że praca zrobiona własnymi rękoma daje lepszy fun, i korci mnie by zacząć wołać samemu :mrgreen:
Raz zbytnio nie mam czasu przysiąść i skompletować ciemnie, i pobrać 'nauki" , dwa kasy brak na sprzęt, chemie, papier:-/
Dlatego na razie chciałem korzystać z labów lub osób które to robią.

P.S.
Po waszych namowach idę dzisiaj do znajomego bo kiedyś wspominał ze ma jakiś sprzęt po dziadku :mrgreen:
mam sporo miejsca w zamrażalce 8-)
bialutki1
-#
Posty: 11
Rejestracja: 24 lip 2016, 20:39

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: bialutki1 »

Leszeg pisze:Nie ma czegoś takiego jak "za wcześnie" na samodzielnie wołanie b&w. Kup filmy jak radzi Miburo , przyzwoity koreks - może być używany , chemię i do dzieła. Ładowanie do koreksu itd. można sobie obejrzeć na filmikach w necie. Radocha z pierwszego samodzielnie wywołanego filmu będzie bezcenna.
Dobrze kolega prawi. Przełam się i do roboty. Z pomocą kolegów na tym forum wywołasz bez problemu swój pierwszy negatyw samodzielnie :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: J.A. »

Miburo pisze: Kup uzywany koreks i zeby nie bylo psiuk, napisz z jakiego jestes miasta, moze znajdzie sie tu ktos, kto ci pomoze z pierwszym wywolaniem.
Bardzo dobra rada. To powinno być wpisane jako motto forum. A pod tym chętni z różnych miast do pomocy "zielonym".
Ja się piszę. Zapraszam.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Norda
-#
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2016, 20:47
Lokalizacja: Gdynia

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Norda »

Tak jak napisałem, byłem wczoraj u znajomego obejrzeć sprzęt zalegający na strychu.
Niestety było tylko kilka rzeczy do wywoływania odbitek- Krokus 3 z podstawą, wygladał na kompletny, maskownica 24x18. Więc odpada.

Zaczynam czytać o koreksach i chemii :)
mam sporo miejsca w zamrażalce 8-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: technik219 »

Norda pisze: maskownica 24x18. Więc odpada.
Dlaczego odpada? Większe chcesz robić? :shock:
Krokus 3 to wcale niezły powiększalnik do nauki na początek.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ