Jakie negatywy dla początkującego

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Norda
-#
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2016, 20:47
Lokalizacja: Gdynia

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Norda »

Czytałem na forach i to chyba nawet twoje posty że Krokusy to lipa, jak już wydac kasę to dołożyć na Magnifexy lub Opemusy ew. Krokus 69. Na początek chcę wywoływać tylko filmy i skanować, odbitki może później :mrgreen:
Oczywiście sprzęt znajomego mogę wziąć tylko do monopolowego muszę podskoczyć.
mam sporo miejsca w zamrażalce 8-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: technik219 »

Tak, oczywiście - dla zaawansowanego, ambitnego amatora Krokus to o wiele za mało. Ale Ty jesteś przecież ambitnym, początkującym fotoamatorem. Masz możliwość dostać trochę sprzętu za darmo a wydziwiasz. Twoja sprawa, jak chcesz, to wywołuj i skanuj... chociaż głębszego sensu to nie ma.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Norda
-#
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2016, 20:47
Lokalizacja: Gdynia

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Norda »

Oczywiście wezmę co mogę, na dzień dzisiejszy wziąć. Pisząc ze Krokusy są takie se, myślałem o przyszłości, a nie że wydziwiam.
Lepiej raz wydać ciut więcej i mieć na długo i nie nerwowac się jak coś ze sprzętem będzie nie tak i stracić zapał.
Na początku chciałem tylko cykać fotki analogami, namówiliście mnie na wołanie, teraz na odbitki ..jak żyć :-P :mrgreen:
Teraz jestem na etapie oczekiwania na klisze i szukania kąta dla sprzętu.

Czy garaż może być? Rozumiem ze miejsce powinno być z dostępem do wody bieżącej, czyste bez pyłu w powietrzu, ale na czas pracy, oddzielał bym cześć garażu- płachtą/ folią i tam działał.
mam sporo miejsca w zamrażalce 8-)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Henry »

Woda bieżąca nie jest potrzebna - do ostatecznego płukania zabierzesz odbitki w misce do domu. Czystość wskazana na tyle żeby kurz nie latał w powietrzu.
Powiększalnik bierz. Ja robiłem odbitki kartonowym pudełkiem i też się dało. Szczególnie że ma format aż do 6x6 więc będziesz się mógł przesiąść na średni format.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: J.A. »

Henry pisze: aż do 6x6
Zapewne chodziło o 6x9 ;-)
Henry pisze: do ostatecznego płukania zabierzesz odbitki w misce do domu.
Wygodniej w wiaderku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Henry »

Fakt - K 3 obsługuje prawdziwy średni :-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Nomad »

Norda pisze: Oczywiście wezmę co mogę, na dzień dzisiejszy wziąć. Pisząc ze Krokusy są takie se, myślałem o przyszłości, a nie że wydziwiam.
Lepiej raz wydać ciut więcej i mieć na długo i nie nerwowac się jak coś ze sprzętem będzie nie tak i stracić zapał.
Na początku chciałem tylko cykać fotki analogami, namówiliście mnie na wołanie, teraz na odbitki ..jak żyć :-P :mrgreen:
Teraz jestem na etapie oczekiwania na klisze i szukania kąta dla sprzętu.

Czy garaż może być? Rozumiem ze miejsce powinno być z dostępem do wody bieżącej, czyste bez pyłu w powietrzu, ale na czas pracy, oddzielał bym cześć garażu- płachtą/ folią i tam działał.

Nieużywany garaż to bardzo dobra lokalizacja - ważne by się nie kurzyło. Krokus 3 to nie jest zły powiększalnik, a z polskich w sumie chyba jeden z lepszych. Przygarnąłbym bez wahania.
Ale tak na początek, do samego wywoływania filmów, proponuję zrobienie rękawa do suszenia. Czyli tuba z folii, w środku coś do wieszania, podwieszana w miejscu w miarę wolnym od kurzu. Od góry i dołu zamknięta np gazą. Oraz ciemna szafa do wkładania filmów do koreksu i umywalka. Tyle wystarczy.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: rbit9n »

tak na marginesie myślę, że na początek dla początkującego, najlepiej by było nabyć fomapana 400 w puszce, do tego ładowarka i koreks. ha!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Norda
-#
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2016, 20:47
Lokalizacja: Gdynia

Jakie negatywy dla początkującego

Post autor: Norda »

rbit9n pisze:tak na marginesie myślę, że na początek dla początkującego, najlepiej by było nabyć fomapana 400 w puszce, do tego ładowarka i koreks. ha!
I to jest słuszna koncepcja :mrgreen: ... ale to za jakiś czas jak już naprawdę załapie, bo inwestycja spora 8-)
mam sporo miejsca w zamrażalce 8-)
ODPOWIEDZ