Jaki obiektyw 135 na m42

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Gensior
-#
Posty: 9
Rejestracja: 21 lut 2016, 22:37

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Gensior »

Witam
Jaki polecacie obiektyw o ogniskowej 135? Docelowo pracować będzie z Prakticą MTL-5b.
Słyszałem pozytywne opinie o obiektywach Sonnara, Jupiera i Soligora, tutaj przykładowe oferty:
http://allegro.pl/soligor-f135mm-1-2-8-i6132794786.html
http://allegro.pl/135mm-jupiter-11a-meg ... 07928.html
http://olx.pl/oferta/obiektyw-jupiter-3 ... 5c9f73ec57
http://allegro.pl/soligor-2-8-135-mm-i6149240339.html

Zainteresował mnie także ten obiektyw:
http://allegro.pl/pallas-auto-135mm-1-2 ... 00640.html
Jest coś warty czy od razu sobie go darować?

Oczywiście (jak pewnie widać po aukcjach wyżej) cena gra dużą rolę, nie chciał bym przekroczyć 100zł, im mniej tym lepiej
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: technik219 »

Większość stotrzydziestekpiątek zbudowana jest na schemacie Sonnara Zeissa. W tym obiektywie niewiele da się schrzanić. Mogą różnić się mechaniką: pierścienie ostrości u jednych będą "chodzić" bardziej płynnie, u innych z oporem, mogą mieć różne mechanizmy przysłony, ale jakością zbytnio się nie różnią. Chociaż mogą różnić się np. wyglądem obszaru nieostrości, plastyką obrazu. Bardzo dobre są Jupitery (J-11 jet dokładną kopią Sonnara Zeissa) - jednak musisz upewnić się co do wersji obiektywu - były wersje z przysłoną preselekcyjną domykaną pierścieniem a były też z przysłoną automatyczną (z bolcem/popychaczem - do Praktiki tylko z bolcem - po co utrudniać sobie życie i kręcić pierścieniem).
Lux mea lex
Gensior
-#
Posty: 9
Rejestracja: 21 lut 2016, 22:37

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Gensior »

To znaczy, że obojętnie czy wziąłbym na przykład tego Pallasa czy Soligora większych różnic i tak nie zauważę?

Bardzo zależy mi na ostrości, zastanawiam się czy warto wybierać te obiektywy po parametrach przysłony czy i tak nie ma to znaczenia, bo każdy (nawet te ze światłem 2.8) trzeba przymknąć żeby otrzymać ostry obraz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: J.A. »

Gensior pisze: To znaczy, że obojętnie czy wziąłbym na przykład tego Pallasa czy Soligora większych różnic i tak nie zauważę?
Tak. Z dużym prawdopodobieństwem.
Gensior pisze: Bardzo zależy mi na ostrości,
Obiektyw za 120 zł, nie spełnia kryterium "ostry"
Gensior pisze: Oczywiście (jak pewnie widać po aukcjach wyżej) cena gra dużą rolę, nie chciał bym przekroczyć 100zł, im mniej tym lepiej
Ostrość spada wykładniczo, wraz z ceną.
To co napisał wyżej kolega technik219, to trochę taka prawda, jak obecnie ze smartfonami. Wszystkie są następcami pierwszego iPhone 2G. Co naprawdę nie znaczy, że ten za 300 zł jest taki sam jak ten za 3000.
Gensior pisze: Słyszałem pozytywne opinie o obiektywach Sonnara, Jupiera
Nie ma obiektywów "Sonnara" i "Jupitera". To tak jakbyś napisał "słyszałem pozytywne opinie o samochodach "Focusa".

Jupiter to wierna kopia Sonnara, jak trafisz na dobry egzemplarz, to będziesz zadowolony (poza wadą taką, że trzeba pamiętać o przymykaniu przesłony).
Jak kupisz Sonara 3,5/135 w pełni sprawnego, to na pewno będziesz zadowolony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: To co napisał wyżej kolega technik219, to trochę taka prawda, jak obecnie ze smartfonami.
Galopujesz, oj galopujesz ;-) Za 90 złotych polskich kupiłem Tamrona 2,8/135, który według Twoich kryteriów cenowych powinien służyć najwyżej jako przycisk do papieru. Jupitera 11 dostałem za złotówkę bo "ruski" ;-) Oba obiektywy są przysłowiowymi żyletami. Miałem też Sonnara 3,5/135 więc porównanie mam i możesz mi wierzyć lub nie - wiem o czym mówię.
J.A. pisze: Obiektyw za 120 zł, nie spełnia kryterium "ostry"
Możesz rozwinąć temat, może jakieś argumenty, wzory matematyczne na zależność ostrości od ceny? Pomijam już fakt, że ostrość nie jest jedynym i decydującym kryterium "jakości" obiektywu, chociaż Kolega Gensior ten akurat parametr przyjął za decydujący. No więc - wyjaśnij mi, proszę, zależność pomiędzy ceną manualnego obiektywu wypuszczonego w bardzo popularnym mocowaniu w setkach tysięcy egzemplarzy, z drugiej albo i trzeciej ręki a jego ostrością. Ciekawość mnie po prostu zżera.
Lux mea lex
etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: etanol »

Ja przerobiłem trochę 135 w M42. I tanie japończyki niestety raczej rozczarowują na pełnym otworze i także po lekkim domknięciu. Moim zdaniem należy wydać te 250-300 zł, no teraz w sezonie trochę więcej, i kupić w bardzo dobrym stanie Sonnara - czy to ze światłem 3,5 czy nawet 4. Będziesz się wtedy cieszył ostrością, a taki obiektyw ma tę dodatkową zaletę, że jest kompaktowy i nie zwraca tak uwagi.
Jest jeszcze bardzo dobre i niedoceniane 3,5 135 Schneider-Kreuznach, warto się rozejrzeć.
Z rosyjskimi szkłami byłbym ostrożny, czasem się trafi dobrze, czasem nie. Wydaje mi się też, ale tu można się spierać czy i z czego to wynika, te rosyjskie szkła były traktowane w mniej dbały sposób i częściej trafiają się egzemplarze przecierane czym popadnie.
Nie robiłem zdjęć, ale wydaje mi się, że tańsze Takumary 135 3,5 mogą być przyzwoite.

Poza tym to nie są koszty utopione, jeżeli w którymś momencie uznasz, że już nie chcesz takiego szkła, to dosyć łatwo sprzedasz po zbliżonej cenie. Oczywiście jeśli kupisz niezłe szkło w bardzo dobrym stanie.

Jeżeli jesteś w stanie dać ok. 600 to polecam Takumar 135 2.5. Tu trzeba jeszcze dokładnie poczytać internety, która wersja jest lepsza, która gorsza. Ten obiektyw jest jasny i JEST ostry od pełnego otworu, poza tym ma tę plastykę, aczkolwiek ustawianie na nim ostrości w punkt to męka. I zawsze trzeba mieć założną długą osłonę p-słoneczną, więc zestaw rzuca się w oczy z dala. Ma jeszcze dużą wadę w postaci potężnej aberracji chromatycznej, więc trzeba wiedzieć co się w przyszłości chce fotografować i w jaki sposób, żeby się na to nie nadziać.

techink219, tak przyziemnie, ja rozumiem, że jak ktoś kto się zna ma w ręce obiektyw-żyletę i wystawia go na znanym-ale-drogim-portalu-aukcyjnym, to napisze o tym w opisie. I cenę da odpowiednią.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: technik219 »

;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: Galopujesz, oj galopujesz
Co najwyżej przeszedłem ze stępa do kłusa. ;-)
technik219 pisze: Ciekawość mnie po prostu zżera.
etanol pisze: I tanie japończyki niestety raczej rozczarowują na pełnym otworze i także po lekkim domknięciu.
etanol pisze: techink219, tak przyziemnie, ja rozumiem, że jak ktoś kto się zna ma w ręce obiektyw-żyletę i wystawia go na znanym-ale-drogim-portalu-aukcyjnym, to napisze o tym w opisie. I cenę da odpowiednią.
To że ktoś kto się zna, potrafi wyhaczyć dobre szkło za niewielkie pieniądze, nie oznacza, że zrobi to każdy. I to by było na tyle. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: technik219 »

Obaj wypisujecie farmazony. Ale to Ty J.A. rzuciłeś pewną tezę i to Ciebie proszę o jej udowodnienie. Nie zastawiaj się "przyziemnym' rozumieniem sprawy przez etanola. Ty wiesz, że za stary wróbel jestem by dać się nabrać na takie plewy ;-)
Lux mea lex
etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: etanol »

technik219 pisze: Obaj wypisujecie farmazony.
Dzięki.

A tak w ogóle. Człowiek chce sobie kupić obiektyw, jak widać nie ma większego pojęcia i zadaje pytanie na forum.

Rozumiem, że pomożesz teraz Gensiorowi kupić takiego Tamrona 135 2.8 za 90 zł i Jupitera za złotówkę?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: technik219 »

Toż właśnie pomagam mu kupić, a Wy wypisujecie jakieś niestworzone rzeczy, że dopiero jak wyda 600 złotych, to będzie miał prawdziwą ostrość, że im taniej kosztuje tym gorsza jakość... No wybaczcie, to nie są merytoryczne argumenty. Do tego jeden z Was wykazuje dziwny bezkrytycyzm w wierze w aukcyjne opisy. Co prawda z warunkiem, że
etanol pisze: że jak ktoś kto się zna ma w ręce obiektyw-żyletę i wystawia go na znanym-ale-drogim-portalu-aukcyjnym, to napisze o tym w opisie. I cenę da odpowiednią.
Niedawno facet na "tym" portalu aukcyjnym zapewniał mnie, że lampa ma pokłony tylko w pionie, bo używał jej kilka lat i wie... Lampę kupiłem i pierwsze co sprawdziłem to płaszczyzny obrotu głowicy - obraca się w pionie i w poziomie - taki z niego "znawca".
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: Obaj wypisujecie farmazony. Ale to Ty J.A. rzuciłeś pewną tezę i to Ciebie proszę o jej udowodnienie. Nie zastawiaj się "przyziemnym' rozumieniem sprawy przez etanola. Ty wiesz, że za stary wróbel jestem by dać się nabrać na takie plewy ;-)
No skoro tak.
Obiektyw dobry (obojętna ogniskowa), można upolować, tak jak się Tobie udało, to się trafia, ale jak sama nazwa wskazuje, się tylko trafia.
W NRD produkowano dwie 135-tki. I wiesz dobrze, że nie trzeba być specem by je odróżnić. Różnicę widziałem na powiększeniach 18x24, wystarczyło mieć w powiększalniku obiektyw lepszy od anareta.
Soligor i to coś czego nazwy nie pamiętam, będzie jeszcze gorsze. I stawiam dolary przeciw orzechom, że by zamaskować różnicę między Pentaconem 2,8/135, a soligorem, to trzeba włożyć do powiększalnika jakiegoś mikara.

Wzoru matematycznego nie ma, ale każdy dobry obiektyw uzyska na wolnym rynku cenę wyższą od słabego. Wystarczy wystawić oba od złotówki, bez ceny minimalnej. Oczywiście poprawkę należy wziąć na "bo ruski" itp. drobiazgi.
Fakt jest taki, że jeżeli szukamy taniego mięsa, to najlepiej iść po puszkę karmy dla zwierząt.

Zresztą sam tu kiedyś pisałeś opowiastkę o cieście - bardzo pouczającą. Jak znalazł do tej sytuacji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Gensior
-#
Posty: 9
Rejestracja: 21 lut 2016, 22:37

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Gensior »

J.A. pisze:każdy dobry obiektyw uzyska na wolnym rynku cenę wyższą od słabego.
Kupiłem Praktice na allegro za 30zł, facet w serwisie nie mógł uwierzyć, twierdził że aparat w takim stanie kupuje się za 150zł.

Oczywiście spodziewałem się tego, że zaraz znajdzie się ktoś kto stwierdzi, że jak chce ostry obiektyw to trzeba wydać xxxx pln. Ale nie o to chodzi, podałem zakres cenowy jaki mnie interesuje i proszę o pomoc w takiej kwocie na jaką mogę sobie pozwolić.

Pewnie będę szukał jakiegoś Jupitera, technik, bardzo dobra uwaga odnośnie popychacza, nie zwracałem na to uwagi a jest to jednak istotny element.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: J.A. »

Gensior pisze: Kupiłem Praktice na allegro za 30zł, facet w serwisie nie mógł uwierzyć, twierdził że aparat w takim stanie kupuje się za 150zł.
I miał rację. Oby limit trafów się Ci nie wyczerpał.

A teraz dlaczego obiektyw to nie to samo co aparat. Otóż obiektyw kupuje człowiek który MA aparat, a aparat taki co chce właśnie taki aparat. Żadna różnica powiesz. Niestety kolosalna. Tych co mają aparat pasujący do obiektywu jest jeszcze 50-ciu w Polsce. Tych co chcą Prakticę MTL5B jest dwóch z czego jeden właśnie wyjechał na wakacje do Grecji bo już ciepło i ciągle tanio.
I jak wystawisz na Allegro od złotówki Sonnara, to spośród tych 50-ciu znajdzie się 10% gotowych go kupić (plus dwóch handlarzy którzy zalicytują za 20-75 zł i się wycofają, ale zrobią tłok), czyli jeden przez drugiego będą podbijać cenę, aż dojdzie do rynkowej, czyli 200-400 zł. Jak wystawisz swoją Prakticę od złotówki, to zalicytuje dwóch handlarzy w ostatnich minutach aukcji.zakończone MTL5BTo jest wyznacznik ceny.Tyle kosztuje SonnarW obu przypadkach radzę zwracać uwagę na akcje które zakończyły się sprzedażą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: technik219 »

"Przypowieść" o cieście dotyczyła czegoś innego - zamienników.
Nie demonizowałbym tak bardzo rynku i ceny jako wyznacznika jakości, która nas interesuje. Kolega ma do wydania 100 złotych i w tej kategorii jakość jest wyrównana, chociaż zdarzają się perełki. Na cenę oprócz rzeczywistych walorów użytkowych mają wpływ także marka (nikon zawsze będzie drogi "bo to Nikon"), Leica bo legenda (chociaż i w tej stajni trafiały się niewypały), aktualna moda (był czas, że Industary 69 2,8/28 osiągały zadziwiająco wysokie ceny bo był na nie jakiś dziwny run) itd.
Tu mówimy o sprzętach w przedziale cenowym do 100 złotych. Za tę kwotę można znaleźć rzeczywiście dobre szkiełko. Wspomniałem o Jupiterze za złotówkę. Tak, za tyle go dostałem - okazja, grzech by było nie wziąć, chociaż nie był mi do niczego potrzebny. Wymieniłem się więc z kuzynem na Jupitera 9, którego dostał od swojego kolegi za darmo. A ile kosztuje ten Jupiter na "drogim portalu"? Właśnie "wisi" jakiś za 800 złotych. Fuks, okazja. Jak ślepej kurze ziarno.
J.A. masz rację i nie masz racji. Taki paradoks. Nasz rynek nie jest miarodajny, bo jest zbyt chimeryczny. Bo jest niszowy. Niby fotografia tradycyjna powoli odżywa, ale i tak więcej ludzi chce sprzedać niż kupić. Znawcy i koneserzy już się obkupili, "świeżacy" najczęściej błądzą po omacku i poddają się opiniom domorosłych ekspertów twierdzących, że tylko Nikkor lub inna Sigma czy Samyang jest w stanie ich zadowolić. Miałem w swojej karierze lub tylko używałem różnego sprzętu i mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że nie wszystko co drogie jest warte swojej ceny.
W ostatnim poście jesteś już bliżej rzeczywistości.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ