Jaki obiektyw 135 na m42

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Nomad »

J.A. pisze:
W NRD produkowano dwie 135-tki. I wiesz dobrze, że nie trzeba być specem by je odróżnić.
J.A. Ja tam naliczyłem trochę więcej, na mocowanie M42 oczywiście... Sam Sonnar 135/3,5 tak od ręki ze 4 wersje wymienię...

PS Obiektywy Pallas to straszliwa kicha, nadają się jedynie do łomografii.
Z kolei Takumary i Soligory to całkiem zacne szkła, nie ustępują Sonnarom. Tylko trzeba uważać czy nie kupujemy wersji z "zakleszczaczem". :evil:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: J.A. »

Nomad pisze: Sam Sonnar 135/3,5 tak od ręki ze 4 wersje wymienię...
Nie piszemy o wersjach.
Nomad pisze: Z kolei Takumary i Soligory
Wkładanie tych obu do jednego worka, to spore nadużycie względem takumara.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: figureliusz »

A może chłopakowi chodziło, żebyście podrzucili jakiś link do czegoś, co warto kupić?
Gensior
-#
Posty: 9
Rejestracja: 21 lut 2016, 22:37

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Gensior »

Niekoniecznie chodzi mi o dawanie gotowych ofert, bardziej liczę na opinię czego unikać, a co warto brać pod uwagę.

W takim razie odrzucam wynalazki typu Pallas, co sądzicie o Pentaconach?
http://olx.pl/oferta/obiektyw-pentacon- ... ccd1f4485d
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Nomad »

J.A. pisze:
Nomad pisze: Sam Sonnar 135/3,5 tak od ręki ze 4 wersje wymienię...
Nie piszemy o wersjach.
Nomad pisze: Z kolei Takumary i Soligory
Wkładanie tych obu do jednego worka, to spore nadużycie względem takumara.

Otóż Soligory potrafiły kasować Takumary pod każdym względem, miałem kilka sztuk obu firm i wyraźnej dominacji Takumarów ( M42) nie stwierdziłem. Do czasu zakupu zdrowego Zuiko MC 135/2,8 najlepsze co miałem to Soligor 135/2,5 w T2. A używałem i takich wynalazków jak 135/1,8 w T2, firmy obecnie nie pomnę.
Jeżeli zaś uważasz że Sonnar w bakelicie z powłokami pierwszej generacji, błękitnymi będzie rysował tak samo jak FMJ MC,
no to sorry. Podobnie ma się sprawa z 135/4 preselekcyjnym.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Nomad »

Gensior pisze: Niekoniecznie chodzi mi o dawanie gotowych ofert, bardziej liczę na opinię czego unikać, a co warto brać pod uwagę.

W takim razie odrzucam wynalazki typu Pallas, co sądzicie o Pentaconach?
http://olx.pl/oferta/obiektyw-pentacon- ... ccd1f4485d
Pentacona warto brać pod uwagę, ostatnie wersje z czerwonym MC były porównywalne z Sonnarem. Nie zawiedziesz się też na Takumarach - tych z powłokami wielowarstwowymi. Powyżej wspomniałem też o szkłach Soligora, ale w ich wypadku trzeba wykonać testy- były serie bardzo zacne, były też kiepskie.
Marki nieznane omijaj z daleka - cała masa firm z RFN robiła tanie szkła pod to mocowanie, ale ich jakość to masakra.
Warto zaś zwrócić uwagę na szkła sygnowane jako Revue - ta firma zajmowała się dystrybucją produktów mi.in DDR na rynki zachodnie, możesz wyhaczyć Sonnara za 1/3 typowej ceny..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: J.A. »

Nomad pisze: Jeżeli zaś uważasz że
Radzę przeczytać cały wątek (nie jest długi), a potem pisać co ja uważam, najlepiej na podstawie tego co napisałem, a nie tego co Tobie się wydaje.
Nomad pisze: Powyżej wspomniałem też o szkłach Soligora, ale w ich wypadku trzeba wykonać testy- były serie bardzo zacne, były też kiepskie.
A możesz powiedzieć praktycznie jak to wykonać? Jest jakieś miejsce w Polsce, gdzie leżą różne Soligory M42, te zacne i te mniej zacne, skąd będą wysyłać bezpłatnie do testów?
Nomad pisze: Marki nieznane omijaj z daleka
Np. angenieux.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Gensior
-#
Posty: 9
Rejestracja: 21 lut 2016, 22:37

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Gensior »

Wtrącę jeszcze jedną kwestię do dyskusji
Soligor 75-205 - czy warto zawracać sobie tym głowę? Nie wiem co o nim sądzić, w internecie bardzo mało informacji na jego temat.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: technik219 »

Gensior pisze: Soligor 75-205 - czy warto zawracać sobie tym głowę?
Jakość obrazu z zoomów jest zawsze niższa niż stałoogniskowych. Różnice są przy tym tym większe im większy zakres "zoomowania" ma obiektyw zmiennoogniskowy. Ostrość, korekcja aberracji zooma jest zawsze mniejszym lub większym kompromisem - albo w miarę dobrze skorygowany dla krótkich ogniskowych i bardzo taki sobie zakres tele, albo odwrotnie. Nie spotkałem zooma, który by był jednakowo dobry w całej "rozciągłości". Jeśli zależy Ci na możliwie najwyższej jakości obrazie (a podkreślasz znaczenie ostrości) to zoomy możesz sobie darować.
Lux mea lex
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Nomad »

Gensior pisze: Wtrącę jeszcze jedną kwestię do dyskusji
Soligor 75-205 - czy warto zawracać sobie tym głowę? Nie wiem co o nim sądzić, w internecie bardzo mało informacji na jego temat.

Zdecydowanie nie warto.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Jaki obiektyw 135 na m42

Post autor: Nomad »

J.A. pisze:
Nomad pisze: Jeżeli zaś uważasz że
Radzę przeczytać cały wątek (nie jest długi), a potem pisać co ja uważam, najlepiej na podstawie tego co napisałem, a nie tego co Tobie się wydaje.
Nomad pisze: Powyżej wspomniałem też o szkłach Soligora, ale w ich wypadku trzeba wykonać testy- były serie bardzo zacne, były też kiepskie.
A możesz powiedzieć praktycznie jak to wykonać? Jest jakieś miejsce w Polsce, gdzie leżą różne Soligory M42, te zacne i te mniej zacne, skąd będą wysyłać bezpłatnie do testów?
Nomad pisze: Marki nieznane omijaj z daleka
Np. angenieux.

Przeczytałem cały. I nadal się nie zgadzam ze stwierdzeniem że w DRR robiono tylko dwie 135/M42.

Co do testowania szkieł... Kiedyś dawno temu takie testy sam robiłem na zlecenie klientów, miałem na półce powiedzmy 10 różnych obiektywów danej ogniskowej, tablicę testową 2x2 metry, klient kupował rolkę filmu, i na podstawie wykonanych zdjęć określał który mu pasuje.
Oczywiście tak było kiedyś, dziś kupujesz przez internet kota w worku...
To se ne wrati.
Zaś co do obiektywów Angenieux... To że ktoś kiedyś opracował pierwszego zooma do fotografii małoobrazkowej, nie znaczy że reszta jego produktów będzie wysokiej klasy. Choć oczywiście kolekcjonerzy je cenią.
Osobiście widzę to tak, jeżeli ktoś chce zakupić dobry, ostry obiektyw powinien szukać sprawdzonych marek, a więc Pentacon, Zeiss, Takumar, Soligor. Tutaj może być trochę lepiej albo troszkę gorzej, ale w przypadku dobrego stanu technicznego miny nie będzie. W wypadku marek "egzotycznych" prawdopodobieństwo zakupu perełki w stosunku do prawdopodobieństwa zakupu słoika wynosi coś koło 1/100.
PS Przepraszam za cytowanie hurtem, ale akurat użeram się ze zbrylonym D-76
ODPOWIEDZ