Jak wygląda metol

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jak wygląda metol

Post autor: Imperitus »

No właśnie. Tak się męczę z rozpuszczaniem że nabrałem wątpliwości czy to co mam to na pewno metol. Załącząm zdjęcie
20180831_164731.jpg
Wydawało mi się że jego kryształy to takie igiełki jak hydrochinon.
Załączniki
20180831_164731.jpg
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Jak wygląda metol

Post autor: flonidan »

Metol jest leciutko szary-łatwo rozpuszcza się w wodzie .Zawsze powinien być rozpuszczony pierwszy gdyż jeśli rozpuścisz siarczyn lub węglan to metol ni cholery nie rozpuści się w zasadowym roztworze-zawsze rozpuszcza się substancje tak jak są kolejno w przepisie.Hydrochinon bardzo żle rozpuszcza się w czystej wodzie ale w zasadowym roztworze natychmiast dlatego zawsze jest na końcu receptury lub w środku.Ta substancja jest zbyt biała i dziwnie silnie krystalizowana ,metol to taki puszysty proszek lekko szary.
jacek
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Jak wygląda metol

Post autor: LD »

flonidan pisze: 04 paź 2018, 18:36 Metol jest leciutko szary-łatwo rozpuszcza się w wodzie .Zawsze powinien być rozpuszczony pierwszy gdyż jeśli rozpuścisz siarczyn lub węglan to metol ni cholery nie rozpuści się w zasadowym roztworze-zawsze rozpuszcza się substancje tak jak są kolejno w przepisie.Hydrochinon bardzo żle rozpuszcza się w czystej wodzie ale w zasadowym roztworze natychmiast dlatego zawsze jest na końcu receptury lub w środku.Ta substancja jest zbyt biała i dziwnie silnie krystalizowana ,metol to taki puszysty proszek lekko szary.
Zalece się na początku rozpuścić troszczkę siarczynu (końcówka łyżeczki) a dopiero wtedy dodawać metol. Po rozpuszczeniu metolu dodajemy resztę siarczynu. Ma to zapobiegać utlenieniu się metolu tlenem zawartym w wodzie. Stosuję to od lat i nie mam problemów z rozpuszczeniem metolu.
Co do zdjęcia to nie wygląda mi to na metol.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak wygląda metol

Post autor: technik219 »

LD pisze: 04 paź 2018, 18:46 Co do zdjęcia to nie wygląda mi to na metol.
Mnie to wygląda na jakiś węglan.
Lux mea lex
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Jak wygląda metol

Post autor: LD »

Imperitus pisze: 31 sie 2018, 15:54 No właśnie. Tak się męczę z rozpuszczaniem że nabrałem wątpliwości czy to co mam to na pewno metol. Załącząm zdjęcie
20180831_164731.jpg
Wydawało mi się że jego kryształy to takie igiełki jak hydrochinon.
A dlaczego pytasz? Czyżbyś kupił opakowanie z napisem metol?
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Jak wygląda metol

Post autor: flonidan »

Mnie to wygląda na jakiś węglan.
[/quote]
Zgadzam się bardzo przypomina strukturę węglanu sodu ,struktura jakby proszku do prania.
jacek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jak wygląda metol

Post autor: Imperitus »

Już doszedłem do tego że ci z Chempuru musieli mieć jakieś jazdy na zakładzie bo kobieta z obsługi klienta bardzo szybko po wymienieniu magicznej formuły "metol" , powiedziała że mogą mi go wymienić. Czekam już miesiąc.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak wygląda metol

Post autor: technik219 »

flonidan pisze: 04 paź 2018, 18:36 Metol jest leciutko szary
Świeży metol jest lekko różowawy, Dopiero potem z czasem szarzeje, ale i taki szary zachowuje swoje właściwości (w roztworze jest regenerowany przez hydrochinon i siarczyn).
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jak wygląda metol

Post autor: Imperitus »

Dzisiaj w końcu przysłali mi ten nowy metol. Tym razem to na pewno to, mocno już zszarzał ale datę ma do 2022.
20190107_121849.jpg
W lodówce czeka ostatni Rollei- RPX 25. Wkrótce mam nadzieję zamieścić wyniki prób z DD76 :-) .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak wygląda metol

Post autor: technik219 »

Nie przejmuj się zszarzeniem. W roztworze odzyska sprawność. Używam metolu z lat 60-tych.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jak wygląda metol

Post autor: Imperitus »

Tym razem to na pewno metol, rozbełtany na nim D23 działa jak marzenie :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ