Jak obliczyć czas wywołania.. i o rodinalu swobodne rozmowy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skuzatomasz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2015, 00:27

Jak obliczyć czas wywołania.. i o rodinalu swobodne rozmowy

Post autor: skuzatomasz »

Jak obliczyć czas wywołania.. gdy chcemy wywołać akutacyjnie..?? Mam ilfosol 3. Normalny czas dla filmu Ilford fp4 to 4min,(1+9) 24stopnie C. Czyli np: chce użyć rozcieńczenia 1:100. Jaki będzie czas czy są gdzies w sieci kalkulatory lub jest jakis wzór. I jeszcze jedno pytanie czy ten wywoływacz sie nadaje do akutacyjnego ..mam jeszcze wywoływacz T-Max.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2015, 14:02 przez skuzatomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Hmm chyba ilfosol można rozcieńczać jak w ulotce czyli 1+9 lub 1+4 , ale to nie rodinal żeby go pchać do setki czy pięćdziesiątki.
skuzatomasz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2015, 00:27

Post autor: skuzatomasz »

ok.właśnie chodziło mi o ilfosol...a co z T-Maxem..jeżeli jest 1+4 to chyba można go troche oszczędzić.np:1:50 czy 1:100??
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No zastanów się. 1:4, a 1:50, dziesięciokrotnie mniej wywoływacza w wywoływaczu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
hmpawel
-#
Posty: 32
Rejestracja: 11 mar 2014, 20:00
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: hmpawel »

Się włączę do dyskusji...

Skoro Rodinal się da rozcieńczyć i użyć to dlaczego innego nie? Czy są ku temu jakieś podstawy teoretyczne (skład, itp.) czy po prostu praktyka pokazuje, że inne wywoływacze nie sprawdzają się w stężeniach "homeopatycznych" i nie bardzo wiadomo dlaczego.
Dodam, że ja jestem na etapie ID-11 i trzymania się stężeń z instrukcji :)
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Ba, rodinal da się i 1:1000, jeśli opis nie ściemniał :)

Jak coś popróbujesz to pochwal się efektami, sam chciałbym rozcieńczyć Ilfosol 3 ale jakoś mi żal filmu :)

Mam myśl. Następnego otworka wywołam sobie w kuwecie z rozcieńczeniem np 1+29 mocno prześwietlając i będę obserwować proces :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Rodinal startuje od 1:25, nikt raczej nie używa go w rozcieńczeniach 1:4.
Wywoływanie to proces redukcji związku chemicznego jakim jest bromek srebra do srebra metalicznego.
Żeba ta redukcja następowała, to musi być reduktor, a reduktor w czasie redukowania bromku się zużywa.
Jak wywoływacz rozcieńczysz, to na tę samą ilośc bromku przypada mniej reduktora. W końcu musi go zabraknąć.
Największe rozcieńczenia o jakich czytałem to 1:7 dla D-76 i właśnie 1:1000 dla R-09. Ten ostatni sam kiedyś testowałem i działa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Ja może przedstawię to prościej. Rozumowanie z gatunku "skoro Rodinal się da rozcieńczyć i użyć to dlaczego innego nie?" jest tak samo błędne jak następujące "skoro upijam się pięcioma kieliszkami wódki, to równie mocno upiję się pięcioma kieliszkami piwa".

T-Maxa można rozcieńczać do 1:9, ale wtedy z wielostrzałowca, robi się jednostrzałowiec.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie można tak. Nie wiadomo jak się ma 7g p-aminofenolu w litrze koncentratu rodinala, do 2g metolu i 5 g hydrochinonu, w litrze stocka D-76. Przy czym należy pamiętać, że metol + hydrochinon, tworzą parę superaddytywną.
I w piwie i w wódce jest ta sama substancja czynna, czyli etanol, a różni się właśnie rozcieńczeniem. Czyli per analogia do wywoływaczy to mamy w wódce Rodinal 1:25, a w piwie Rodinal 1:200.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Nie miałem zamiaru wchodzić w analogie chemiczne. Nie wnikając w szczegóły - czy rozcieńczasz rodinal 1:25, czy 1:200 i tak jesteś w stanie prawidłowo wywołać negatyw. Jeśli jednak potrzebujesz pięciu kielonków gorzały, żeby wprowadzić się na orbitę, to te same kielonki napełnione piwem nie zapewnią Ci tego samego efektu, choćbyś sączył je dłużej i w wyższej temperaturze. ;)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Niech będzie i tak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

a ja jeszcze dodam że wywoływacz to tak naprawdę reduktor + przyśpieszacz + konserwator i tak naprawdę każdy ma inny skład dla konkretnego wywoływacza, a w niektórych proces jest na tyle szybki, że nie ma przyśpieszacza. Wniosek każdy ma inny skład więc i jego sposób stosowania jak i efekt stosowania są inne. Zresztą niektóre wywoływacze nie posiadają przyspieszacza bo są na tyle efektywne i nie wiem czy właśnie rodinal nie jest takim wywoływaczem.
Awatar użytkownika
hmpawel
-#
Posty: 32
Rejestracja: 11 mar 2014, 20:00
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: hmpawel »

Z tego co pisze J.A. rozumiem, że takie, a nie inne właściwości Rodinala są (czy specjalnie czy przez przypadek) spowodowane jego składem chemicznym. Swoją drogą ciekawe, że taki a nie inny skład działa dobrze również w małych stężeniach. Pewnie jest na to jakieś wyjaśnienie, ale do tego trzeba by fakultet z chemii zrobić. Ja to już w technikum chemii nie miałem...
Pozdrawiam,
Paweł
skuzatomasz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2015, 00:27

Czas wywołania na 1+49 Ilfosol 3????

Post autor: skuzatomasz »

Jeżeli dla 500ml,Ilford fp4 125 są takie stosunki i czasy a ja chcę zrobić 1+49.
1+9 = 4,30s--50ml
1+14 = 7,30s-- 33,3 ml
1+49= x??--10 ml
To jaki będzie czas dla 1+49 ???
Sorki za głupie pytanie, ale mi wyszło: 27min
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Tomaszu, ale czy Ty w ogóle przeczytałeś wcześniejsze posty, czy nie?
ODPOWIEDZ