Instrukcja po PL do RZ67

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jzkfoto
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 gru 2016, 16:18

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: jzkfoto »

Czy ktoś posiada instrukcje w języku polskim albo zna jakiś filmik instruktażowy do tego aparatu ?? W necie jest tego sporo ale niestety nic po polsku nie mogę znaleźć. Albo jest z WWA i miałby chęć pokazać co i jak. Mogę zapłacić !!! Z góry dzięki za pomoc !!!
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: mrek »

Mam polską instrukcję do RB67, ale jak nie masz doświadczenia w Mamiyach 6x7 to niewiele rozjaśni.
To jednak różne maszyny.
Pytaj. Odpowiemy.
Założyć film umiesz? Strzelić zdjęcie? Czego nie wiesz?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
jzkfoto
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 gru 2016, 16:18

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: jzkfoto »

Czekam na swoja Mamiye jeszcze i chce sie przygotowac na jej przybycie.
Najbardziej co mnie zastanawia to najszybszy czas migawki 1/400 wiec jak zrobic zdjecie tym aparatem w ladny sloneczny dzien gdzie bedzie potrzebny jeszcze dluzszy czas. HM jest jakis patent..??
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: Henry »

Pamiętaj że to średni format - więc obiektywy są ciemniejsze i mocniej się je przymyka, więc bardzo krótkie czasy rzadziej się używa. Ale jak Ci się zachce portretów na minimalnej GO w słoneczny dzień, to klasycznie zakładasz niskoczułe filmy i filtr ND.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: mrek »

Henry pisze:Pamiętaj że to średni format - więc obiektywy są ciemniejsze i mocniej się je przymyka, więc bardzo krótkie czasy rzadziej się używa. Ale jak Ci się zachce portretów na minimalnej GO w słoneczny dzień, to klasycznie zakładasz niskoczułe filmy i filtr ND.
A filtry wygodnie jest używać w uchwycie Cokin P. Kupujesz kolejne pierścienie i ten sam filtr zakładasz na każdy obiektyw od innego aparatu jaki masz.
Z ciekawostek pamiętaj, ze w Mamiya RZ67 możesz używać obiektywy od Mamiya RB67. Służy do tego ustawienie O na pokrętle czasów w RZ i wtedy czas ustawiasz na obiektywie.
Obiektywy do RB są tańsze (mają starsze powłoki) ale wcale nie są gorsze. Jedynie jakieś problemy są z używaniem Sekor 50 od RB67 na RZ67. Ludzie piszą o tym w sieci.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
jzkfoto
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 gru 2016, 16:18

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: jzkfoto »

Dzieki za info.
jzkfoto
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 gru 2016, 16:18

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: jzkfoto »

Jak przyjdzie aparat na pewno będę miał pare pytań .
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: graphia »

jzkfoto. Zadajesz tak dziecinnie naiwne pytania, że zaczynam się zastanawiać czy wiesz w ogóle co i po co kupiłeś :D
jzkfoto
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 gru 2016, 16:18

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: jzkfoto »

Dzieki za troske a co kupiłem to tak srednio wiem :-) a po co to wiem doskonale.
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: graphia »

zmyliło mnie to pytanie o czas 1/400 (T wiesz że w mamiyach migawka jest w obiektywie? i o to pytanie co z tym dalej zrobić.... bo to pytanie dosyć podstawowe jednak :)
jzkfoto
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 gru 2016, 16:18

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: jzkfoto »

Przyznaje się bez bicia. Nie mam pojecia o średnim formacie. Mój pierwszy średni format. Zakupilem juz Mamiye i czekam na nią a boje się ze sobie nie poradzę. :-) Wiec niektóre pytania mogą być dziecinne ale cóż . :-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: mrek »

Ależ spoko. Nie ma obowiązku zaczynać od 16mm na przykład :)
Wiek temu zaczynano od wielkiego formatu, a przechodzono... na coraz mniejsze.
Warto znać podstawy co to migawka, przysłona, film, czas naświetlania. Warto poznać posiadany sprzęt w stopniu jak największym. Potem już tylko pozostaje przyjemność fotografowania.
To teoria bo w praktyce widziałem młodych ludzi, którzy robili całkiem fajne, zaskakujące kadry bez obciążeń "a czy to wyjdzie". Komórkami oczy wiście ;-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: graphia »

Każdy muzyk rozpoczyna naukę od klasyki, wiem że tego nie lubią bardzo często... ale to jest taki fundament który jeśli jest mocny wytrzyma każde trzęsienie ziemi :D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: J.A. »

graphia pisze: klasyki, wiem że tego nie lubią bardzo często... ale to jest taki fundament który jeśli jest mocny wytrzyma każde trzęsienie
Dla tego ciągle warto słuchać nowej muzyki, a w zasadzie już nie ma na co patrzeć przy "nowe" fotografii.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Instrukcja po PL do RZ67

Post autor: graphia »

Z muzyką jest dokładnie tak jak z fotografią. Czasem nowoczesność jest nie do zniesienia a czasem wręcz odwrotnie :)
ODPOWIEDZ