I tego...

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: aka »

4Rider pisze: 12 paź 2019, 20:27
aka pisze: 12 paź 2019, 20:21 No dobra, ale co znaczy? Otwarty kominek "zgubił" podkładki dystansowe?
A niby skąd ja mam to wiedzieć?
Zajmuję się fotografowaniem, używaniem aparatu, a nie jego budową i serwisem 8-)
A to przepraszam! Dobrze, że filmu nie rysuje, w poprzek ;-)
To miłego używania!
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

3 test ostatni:

diafragma 2,8 -
Zaraz się zesikam.jpg
Ostatnio zmieniony 15 paź 2019, 18:09 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PawelM
-#
Posty: 47
Rejestracja: 31 paź 2017, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: PawelM »

4Rider pisze: 12 paź 2019, 10:21 Najlepiej to pokażę
Nie mam i nigdy nie miałem tego aparatu (niestety), ale może ta matówka jest po prostu ciemnawa? Bo exif powiada, że to zdjęcie matówki (matówka S2.jpg - kilkupiętrowy blok) robiłeś cyfrówką przez 40 sekund przy f/3.3. i ISO 125. W moim "nowym" Rolleicordzie matówka jest przeciętnie jasna, ale jeśli cyfrówką zrobię zdjęcie 1) matówki Corda i 2) bezpośrednio tego, co przede mną, to różnica ekspozycji wynosi 2 eV. Czyli jeśli w pochmurny dzień przy 125 ASA trzeba by robić zdjęcie przy f/4 i 1/30, to zrobienie cyfrówką zdjęcia matówki wymagałoby (przy ISO 125 i f/4) czasu 1/16.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2019, 18:10 przez PawelM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

PawelM pisze: 15 paź 2019, 17:53 może ta matówka jest po prostu ciemnawa?
przez 40 sekund

Matówka jest jasnawa - jaśniejsza niż w Mamiya 645 z której się przesiadłem.
Na pewno nie robiłem zdjęcia przez 40 sekund, raczej przez 1/40 sekundy :-D
Problem rozwiązany został przy merytorycznej pomocy udzielonej przez juniorAdmina, wszystko jest w wątku.

Sprawdziłem - dziwne ale exif kłamie - nie wiem czemu - zdjęcie zwykłe z ręki kompaktem do wystawiania aukcji,
córka go dostała od kogoś na komunię 2 lata temu ale nie jest nim zainteresowana...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PawelM
-#
Posty: 47
Rejestracja: 31 paź 2017, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: PawelM »

4Rider pisze: 15 paź 2019, 18:01 nie robiłem zdjęcia przez 40 sekund, raczej przez 1/40 sekundy
Kłamią, panie, wszędzie kłamią, w Japonii też. :) Dobrze, że problem się rozwiązał - doczytałem.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

I tego...

Post autor: rbit9n »

aka pisze:
4Rider pisze: 12 paź 2019, 19:38 Chodziło o dystanse matówki, matówka była lekko luźna, jakby była na sprężynkach? - no dało się ją lekko wcisnąć i jakby sprężynowała do góry, jak zawieszenie w samochodzie.
No dobra, ale co znaczy? Otwarty kominek "zgubił" podkładki dystansowe?
w Bronice S, patrząc od komory lustra jest tak: sprężynki, matówka, Fresnel, dystans z gąbki, ramka przykręcana śrubami. teraz chodzi o to, że z wiekiem gąbki się rozpływają, jak PoD w Yashice Electro 35. sprężynki pchają matówkę w górę, ale ona jest wyżej niż powinna i ostrość się rozjeżdża. podobną sytuację mamy gdy zmieniamy matówkę na inny typ, też trzeba ustalić odpowiednie dystanse.

a co do jasności, to poniższe zdjęcia i tak Wam wiele nie powiedzą.

Obrazek
EC-TL

Obrazek
S2
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 16 paź 2019, 18:42 w Bronice S, patrząc od komory lustra jest tak: sprężynki, Fresnel, matówka, dystans z gąbki, ramka przykręcana śrubami.
No to wyjaśnia przyczynę nieostrości z otwartym kominkiem (i zaspokaja moją ciekawość :-) ). Ciekawe dlaczego z zamkniętym było ok, przynajmniej z pozoru. Niby zamknięty ma regulację ostrości, taką korektę wady wzroku, ale to chyba nie jest dobry trop? Swoja drogą to taka gąbkowa podkładka kiedyś się rozlezie całkiem i matówka może ucierpieć. Tu nie ma co kombinować, trzeba gąbkę wymienić.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

I tego...

Post autor: rbit9n »

tyle dobrze, że gąbka brudzi soczewkę Fresnela, a nie matówkę.

aha, w Sieci piszą, żeby użyć przy wymianie albo podkładek z kart kredytowych, albo filcu, albo moleskinu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 16 paź 2019, 20:16 tyle dobrze, że gąbka brudzi wierzchnią, gładką cześć matówki.


aha, w Sieci piszą, żeby użyć przy wymianie albo podkładek z kart kredytowych, albo filcu, albo moleskinu.
Szeroka oferta, od twardego do miękkiego. Ale co z tym kominkiem zamkniętym ?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

I tego...

Post autor: rbit9n »

złożenie/rozłożenie lupki nie wpływa na pozycję matówki, przynajmniej moim zdaniem i w moim egzemplarzu.

swoją drogą, to tu jest wszystko czarne jak na białym: http://www.dirapon.be/DepoliBronica.htm

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 16 paź 2019, 20:16 tyle dobrze, że gąbka brudzi soczewkę Fresnela, a nie matówkę.

aha, w Sieci piszą, żeby użyć przy wymianie albo podkładek z kart kredytowych, albo filcu, albo moleskinu.
ale u mnie matówka była krystalicznie czysta,
a podkładkę zrobiłem z dwóch stron (góra i dół matówki) ze złożonej karteczki na notatki, takiej żółtej z tym że moja była różowa :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 17 paź 2019, 07:48 złożenie/rozłożenie lupki nie wpływa na pozycję matówki, przynajmniej moim zdaniem i w moim egzemplarzu.
Ja pisałem o sztywnym kominku, ktrego Czwarty używał najpierw i miał ostre zdjęcia. W tym kominku jest regulacja lupy/ostrości, coś jak w okularze lornetki. Swoją drogą to dobre jest:download/file.php?mode=view&id=9330


a cała operacja to czym jest? :-)
4Rider pisze: 17 paź 2019, 08:57 a podkładkę zrobiłem z dwóch stron (góra i dół matówki) ze złożonej karteczki na notatki, takiej żółtej z tym że moja była różowa
I jak jest ze sztywnym kominkiem po zrobieniu tych podkładek?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

A nie wiem jak z sztywnym bo schowalem do futeralu ;-) sprawdzę przy okazji 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

I tego...

Post autor: rbit9n »


aka pisze:
rbit9n pisze: 17 paź 2019, 07:48 złożenie/rozłożenie lupki nie wpływa na pozycję matówki, przynajmniej moim zdaniem i w moim egzemplarzu.
Ja pisałem o sztywnym kominku, ktrego Czwarty używał najpierw i miał ostre zdjęcia. W tym kominku jest regulacja lupy/ostrości, coś jak w okularze lornetki. Swoją drogą to dobre jest:download/file.php?mode=view&id=9330


a cała operacja to czym jest? :-)
Oleson napisał, że nie trzeba ustawiać ostrości, bo on dawał dystanse, które teoretycznie powinny trafić w punkt.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 17 paź 2019, 20:45 Oleson napisał, że nie trzeba ustawiać ostrości, bo on dawał dystanse, które teoretycznie powinny trafić w punkt.
Ok, teraz przeczytałem cały rysunek i moje zdziwienie jest nieco mniejsze. Ale... jeśli podkładki byłyby zbyt cienkie, lub zbyt grube, to na czym polegać by miała regulacja ostrości? Rozumiem ewentualną potrzebę regulacji obiektywem celowniczym w TLR po wymianie matówki na taką o innej, większej grubości (przy cieńszej to podkładki po matówką wystarczą), ale na tym rysunku? Tu grubsza, nowa matówka to byłby kłopot dopiero i nie wiem czy regulacja ostrości byłaby możliwa (lustro?). Zakładam, że wskazanie na skali odległości "współgra z ostrością na filmie". A Czwarty wyregulował ostrość na matówce, tak, aby była zgodna ze skalą odległości (taki skrót myślowy),
ODPOWIEDZ