I tego...

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

Ale się porobiło, nie umiem ustawić na ostro na zwykłym kominku (l lupą) przy 2.8 jest mała tragedia :-(
Chyba muszę chodzić z tym sztywnym kominkiem, tam jest lupa 5x...poprzednio z nim było ok...

Taka niezbyt miła poranna niespodzianka przy skanowaniu... :shock:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

I tego...

Post autor: mrek »

Mówiłem, że taki kominek to skarb bo lupa regulowana. Mam w RB67.
A do kominków zwykłych używam upolowanych soczewek z korekcją dioptrii +2. Takie wymienne soczewki bywają droższe niż niejedno kultowe szkło CCCP
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

I tego...

Post autor: rbit9n »

4Rider pisze:Ale się porobiło, nie umiem ustawić na ostro na zwykłym kominku (l lupą) przy 2.8 jest mała tragedia :-(
Chyba muszę chodzić z tym sztywnym kominkiem, tam jest lupa 5x...poprzednio z nim było ok...

Taka niezbyt miła poranna niespodzianka przy skanowaniu... :shock:
w Broni? a może podkładki pod (albo nad) matówką straciły do siebie dystans?
ja na postawie skanu nie oceniam, bo mój Epson taki stary, że bez okularów ani róż.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

mrek pisze: 12 paź 2019, 05:39 Mówiłem, że taki kominek to skarb bo lupa regulowana. Mam w RB67.
A do kominków zwykłych używam upolowanych soczewek z korekcją dioptrii +2. Takie wymienne soczewki bywają droższe niż niejedno kultowe szkło CCCP
Muszę dokładniej czytać co piszesz 8-)

Dzień dobry - zaraz jadę w plener i zabieram ten sztywny komin, nie ma bata.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

dałem na Flickra, wszystkie na 2,8 - te z bliska ostre to z dala już nie
Ostatnio zmieniony 12 paź 2019, 06:11 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

4Rider pisze: 12 paź 2019, 06:06
w Broni? a może podkładki pod (albo nad) matówką straciły do siebie dystans?
Tak w Broni.
Chyba nie, bo sprzęt jest Miętowy i w testowej rolce też robiłem na 2.8 tyle że z tą lupą 5x i było ok.
A na tym filmie tylko (upss!) 75% zdjęć na 2,8 jest nie ostre - idę wystrzelać zaraz rolkę to się zobaczy.
[/quote]
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

I tego...

Post autor: rbit9n »

podkładki dziadzieją z wiekiem, a nie używaniem. ale sprawdź z lupą, ewentualnie matówką w kasecie, miast filmu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 12 paź 2019, 06:12 podkładki dziadzieją z wiekiem, a nie używaniem. ale sprawdź z lupą, ewentualnie matówką w kasecie, miast filmu.
Strzelę rolkę z tą lupą 5x - po południu już będę wiedział, dzięki.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: aka »

4Rider pisze: 12 paź 2019, 06:16
rbit9n pisze: 12 paź 2019, 06:12 podkładki dziadzieją z wiekiem, a nie używaniem. ale sprawdź z lupą, ewentualnie matówką w kasecie, miast filmu.
Strzelę rolkę z tą lupą 5x - po południu już będę wiedział, dzięki.
Wzrok też z wiekiem ..... Wez kominek do optyka, niech Ci sprawdzi jakie powiększenie mają te lupy. Stawiam tezę, że różne.

A tak w ogóle, to robisz te testy w dość ekstremalnych warunkach, w ciemnym lesie. Przestrzel rolkę przy dobrym oświetleniu, a w kadrze złap coś co jest ostre ze swej natury. A dla pełni szczęścia - ten sam kadr, ustawienia i złap focus przy każdym z dwóch kominków (to i na skali odległości coś tam zauważysz). Możesz jeszcze poćwiczyć z otwartym kominkiem z lupą i bez, taki test wzroku. Powiedz jaką masz matówkę ?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 12 paź 2019, 07:03
4Rider pisze: 12 paź 2019, 06:16
rbit9n pisze: 12 paź 2019, 06:12 podkładki dziadzieją z wiekiem, a nie używaniem. ale sprawdź z lupą, ewentualnie matówką w kasecie, miast filmu.
Strzelę rolkę z tą lupą 5x - po południu już będę wiedział, dzięki.
Wzrok też z wiekiem ..... Wez kominek do optyka, niech Ci sprawdzi jakie powiększenie mają te lupy. Stawiam tezę, że różne.

A tak w ogóle, to robisz te testy w dość ekstremalnych warunkach, w ciemnym lesie. Przestrzel rolkę przy dobrym oświetleniu, a w kadrze złap coś co jest ostre ze swej natury. A dla pełni szczęścia - ten sam kadr, ustawienia i złap focus przy każdym z dwóch kominków (to i na skali odległości coś tam zauważysz). Możesz jeszcze poćwiczyć z otwartym kominkiem z lupą i bez, taki test wzroku. Powiedz jaką masz matówkę ?
bardzo jasną z liniami na wszystkich 4 bokach -
test w dobrym świetle już był - dwa wiszą na flickr (z fomy)
dziś nie skończyłem jeszcze rolki, bo deszcz zaczął padać i musiałem wracać, spróbuję popołudniu dokończyć u mamy..
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: aka »

Porównaj powiększenia lup w obu kominkach. Postaw obie na drukowanym tekście i będzie widać, która powiększa bardziej. Jeśli ta w zamkniętym kominku, to okulista czeka... Pytanie, dlaczego w systemie są dwa kominki? Ja się domyślam.
A jak z ustawianiem bez lupy, dajesz radę?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 12 paź 2019, 09:15 Porównaj powiększenia lup w obu kominkach. Postaw obie na drukowanym tekście i będzie widać, która powiększa bardziej. Jeśli ta w zamkniętym kominku, to okulista czeka... Pytanie, dlaczego w systemie są dwa kominki? Ja się domyślam.
A jak z ustawianiem bez lupy, dajesz radę?
Tak zrobię, bez lupy daję radę tak do 2-3 metrów a później nie jestem pewien.
Ciekaw jam domysłów 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

I tego...

Post autor: aka »

4Rider pisze: 12 paź 2019, 09:23 Ciekaw jam domysłów
Do precyzyjnego ustawiania przy macro i ewentualnie dla słabowidzących. Nie bez powodu ma postać sztywnego kominka - w standardowym lupa się "giba" na zawiasie, nie może być super precyzyjna. Ta lupa w zamkniętym kominku to jest wymienna czy regulowana (odległość ew. ostrość)?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 12 paź 2019, 09:43
Do precyzyjnego ustawiania przy macro i ewentualnie dla słabowidzących.
Twe domysły idealnie współgrają z mymi, moją pierwszą myślą też było makro 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 12 paź 2019, 07:03 Powiedz jaką masz matówkę ?
Najlepiej to pokażę ;-) :
matówka S2.jpg
matówka S2.jpg (484.28 KiB) Przejrzano 2112 razy
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ