I tego...

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Vicevers
-#
Posty: 37
Rejestracja: 30 cze 2018, 12:52

I tego...

Post autor: Vicevers »

4Rider pisze:
Może ja?

Wstępna kąpiel około 15 minut (21-23*) by się dobrze namoczyło i rozprężyło, następnie płukanie w mirasolu 1+200 przez 3 minuty.
A to chyba za krótko moczyłem bo się skręcały jak wkurzone grzechotniki, dzięki za poradę.

Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

I tego...

Post autor: pelovsky »

Vicevers pisze: 19 lip 2019, 10:21 Wstępna kąpiel około 15 minut (21-23*) by się dobrze namoczyło i rozprężyło, następnie płukanie w mirasolu 1+200 przez 3 minuty.
Mniej-więcej tak robiłem, przy czym:
negatywy były mniej-więcej 20-30 letnie (bo z mojego dzieciństwa). Woda miała pewnie raczej 18-20 stopni (nie z jakiegoś specjalnego powodu, ale J.A. ma słuszną rację pisząc o możliwości spłynięcia starej żelatyny, więc warto uważać). Po ostatecznej kąpieli w Ilfotolu i wysuszeniu zwijałem film emulsją do zewnątrz na jakiś czas (nie pamiętam jaki). Po takich zabiegach nawet najbardziej zrolowane Svemy udawało się w miarę wyprostować.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

pelovsky pisze: 19 lip 2019, 10:30

J.A. ma słuszną rację pisząc o możliwości spłynięcia starej żelatyny, więc warto uważać
Ja nie miałem takich problemów, a wyższa temperatura pewnie z pośpiechu wynikała, przy niższej, powiedzmy 18* (standardowa niegdysiejszego wywoływania) można po prostu wydłużyć czas nawet do 30 minut.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

I tego...

Post autor: zladygin »

4Rider pisze: 19 lip 2019, 09:44
Vicevers pisze: 19 lip 2019, 09:27 Czy stosujesz jakieś specjalne zabiegi do płukania starych negatywów?
Może ja?

Wstępna kąpiel około 15 minut (21-23*) by się dobrze namoczyło i rozprężyło, następnie płukanie w mirasolu 1+200 przez 3 minuty.
Ale tak na dobrą sprawę, to tam nie ma co się namaczać: skręca się podłoże, nie emulsja. Robiłem kiedyś rozmaite próby, bez skutku. Najlepiej byłoby rozwiesić film pod obciążenie i ogrzać do około 50-60 stopni. Z rezultatem wiadomym i znanym z historii fotografii wojennej.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

I tego...

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: 18 lip 2019, 22:19 zladygin, powinno. Ale jak mówi stare przysłowie pszczół. Mądrej głowie dość w dwie słowie.
mrek, no.
Żartowałem :-)
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

I tego...

Post autor: teh_R. »

Kiedy rozpakowywałem swoje pierwsze opakowanie papieru, nie wiedziałem jak jest zabezpieczony. Oczywiście, był w czarnej folii.
Natomiast czego mogę się spodziewać w paczce Fotonbromu?
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

I tego...

Post autor: pelovsky »

te fotonbromy które robiłem, były zawinięte w czarny światłoszczelny (na tyle o ile) papier. Przy dziennym świetle bym tego raczej nie rozpakowywał ;-)
Równie sprytni byli ludzie radzieccy, którzy wymyślili, żeby pakować filmy fotograficzne tylko w czarny papier i kartonik.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

I tego...

Post autor: 4Rider »

pelovsky pisze: 09 paź 2019, 18:04
Równie sprytni byli ludzie radzieccy, którzy wymyślili, żeby pakować filmy fotograficzne tylko w czarny papier i kartonik.
Kiedyś miałem radziecki papier owinięty ciemno czerwonym papierem w białej kopercie - zadymiony że hej!

Foton j/w w czarny gruby papier był owijany.

Film na szpulce owinięty w papier bez kasety nazywał się 635 w odróżnieniu dla tych w kasetach 135,
ale były takie Foto 65 też bez szpulki.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

I tego...

Post autor: pelovsky »

4Rider pisze: 09 paź 2019, 18:33 były takie Foto 65 też bez szpulki.
Ostatnimi czasy nakupowałem 16mm taśmy OCZ-50, zawinięte to-to w papierek czarny, na jakimś mikro rdzeniu zamiast szpuli, nie mówiąc już o dziennej szpuli czy jakiejkolwiek folii aluminiowej czy puszce.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

I tego...

Post autor: J.A. »

pelovsky, nie rozwinięty można położyć na równiku w południe. 100% światłoszczelności.
Oczywiście Foton Brom.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

I tego...

Post autor: pelovsky »

J.A. pisze: 09 paź 2019, 20:39 pelovsky, nie rozwinięty można położyć na równiku w południe. 100% światłoszczelności.
Oczywiście Foton Brom.
Chyba, że ktoś papier traktuje tak, jak ten "wnuczek":
https://allegro.pl/oferta/papier-fotonb ... 8564631265
Z zawijaniem Foton Bromu w papier moja obiekcja polega przede wszystkim na tym, że łatwo odgiąć jakiś załomek tego papieru ochronnego (który z wiekiem też wydaje mi się, że kruszeje) i wpuścić światło do środka. Albo przetrzeć papier ochronny na rogu. Z drugiej strony - po co w świetle dziennym otwierać paczkę z papierem fotograficznym ;-) I to na równiku w południe ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

I tego...

Post autor: J.A. »

Odnosiłem się do tego o tyle o ile.
pelovsky pisze: 09 paź 2019, 18:04 światłoszczelny (na tyle o ile)
I ten link jest dowodem na to, że papier zawinięty w papier nie jest dobrze chroniony?
Ok, nie ma nic więcej do powiedzenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

I tego...

Post autor: pelovsky »

J.A. pisze: 10 paź 2019, 07:16 I ten link jest dowodem na to, że papier zawinięty w papier nie jest dobrze chroniony?
Nieeee, ten link jest dla smutno-śmiechu, dowodem na pomysłowość spadkobierców.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

I tego...

Post autor: Jerzy »

Chodziłem do liceum koło warszawskiego Fotonu. Tradycją było własnoręczne dekorowanie szkoły na studniówkę (a Sowiński to spooory gmach). Ileż my zużyliśmy bel czarnego papieru powlekanego srebrną folią, od Fotonu właśnie... Chciałbym mieć teraz jedną w ciemni :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

I tego...

Post autor: Imperitus »

pelovsky pisze: 10 paź 2019, 06:52 Chyba, że ktoś papier traktuje tak, jak ten "wnuczek":
https://allegro.pl/oferta/papier-fotonb ... 8564631265
Ehhh... ja tu biedny student ciułam na jakąś ceratę Ilforda, a na Alledrogo facet robi barytowi zdjęcia z fleszem :cry:
Już tego nie odzobaczę.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ