Gdyby Wam przyszło papier polecać

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: rbit9n »

każdy wypust może się zachowywać nieco inaczej. do tego dochodzi wiek papieru.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Camera obscura
-#
Posty: 54
Rejestracja: 28 sty 2017, 17:18

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: Camera obscura »

Lustan pisze: Przeczytaj sobie co napisał zladygin .
Tak powinna wyglądać nauka i późniejsza praca.
zladygin pisze: Moim zdaniem należy zdecydować się na taki papier "do nauki", na jakim zamierza się robić zdjęcia "po jej zakończeniu" - jednym słowem trzymać się określonego materiału.
To byłoby nawet logiczne (i pewnie jest), gdyby nie stare góralskie przysłowie "Jak sie nie psewrócis to sie nie naucys" - innymi słowy mówiąc, skąd adept ma wiedzieć jaki jest jego wymarzony papier, skoro
Lustan pisze: Niczego się nie nauczysz, skacząc z papieru na papier
Ot, zagwozdka taka.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: zladygin »

Jaki papier?
Arbitralnie polecam użyć Ilforda Classica błyszczącego, format 24x30. Weź pożyczkę pod hipotekę, kup z cztery paczki po 50 szt. i rób.
Na początek sprawdź "światło bezpieczne", czyli zbadaj, po jakim czasie zacznie szarzeć papier naświetlany światłem w Twojej ciemni (gdy nic się nie pojawi po 10 minutowym naświetlaniu, to światło można uznać za bezpieczne). Nie oszczędzaj na wielkości próbek. Taka rzędu 10x12 cm jest akurat. Miłej zabawy!
Camera obscura
-#
Posty: 54
Rejestracja: 28 sty 2017, 17:18

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: Camera obscura »

zladygin pisze:Jaki papier?
Arbitralnie polecam użyć Ilforda Classica błyszczącego, format 24x30. Weź pożyczkę pod hipotekę, kup z cztery paczki po 50 szt. i rób.
Na początek sprawdź "światło bezpieczne", czyli zbadaj, po jakim czasie zacznie szarzeć papier naświetlany światłem w Twojej ciemni (gdy nic się nie pojawi po 10 minutowym naświetlaniu, to światło można uznać za bezpieczne). Nie oszczędzaj na wielkości próbek. Taka rzędu 10x12 cm jest akurat. Miłej zabawy!
No i wreszcie konstruktywny głos w dyskusji!
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: dejnekas »

Ja jednak jakos mimo wielu prob polubienia Fomy, nie moge się niej przekonac. Miesiac temu ponownie kupilem dwie paczki z "3" w srodku numeru i znow zawod. Zolte kolory jakby sam papier palil papierosy!

Dla mnie jednak Telenal za piekne kolry bieli i czerni albo Ilford, najchetniej Gallerie tylko ta ich cena.....
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: filozof97 »

Moim zdaniem, najlepszy papier z jakim się zetknąłem to "Adox MCP", czyli pogrobowiec Agfy. Wśród wszystkich plastików jest najmniej plastikowy, ponadto powierzchnia wszystkich wariantów mi najbardziej odpowiada; obraz też niczego sobie. Papier ten jest dostępny w nowojorskiej Adoramie jako ich wyrób i jest znacznie tańszy niż u nas- paczka 250 arkuszy 13 x 18 kosztuje 50 $. Więc jeśli mamy jak go w miarę tanio sprowadzić- to na prawdę warto.

Ilforda Xpress za to zupełnie nie polecam. Kupiłem kiedyś jedną paczkę i nie zamierzam kupować drugiej. Miałem z nim ten problem, że emulsja puszczała jakiś brud- od krawędzi obrazu na odbitce, przez biały margines ciągnęła się dwumilimetrowa smużka brudu, pojawiająca się znienacka (niestety nie zauważyłem, czy po wywołaniu czy utrwaleniu). Papier miał jeszcze długi termin ważności. W dodatku trudno go nawet określić papierem, nie ma z nim praktycznie nic wspólnego- to nie jest papier pokryty plastikiem, raczej plastik z małym dodatkiem papieru.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: rbit9n »

dejnekas pisze: Ja jednak jakos mimo wielu prob polubienia Fomy, nie moge się niej przekonac. Miesiac temu ponownie kupilem dwie paczki z "3" w srodku numeru i znow zawod. Zolte kolory jakby sam papier palil papierosy!

Dla mnie jednak Telenal za piekne kolry bieli i czerni albo Ilford, najchetniej Gallerie tylko ta ich cena.....
hmm... a próbowałeś fomabrom ale z jedynką? on jest zasadniczo biały, tyle tylko że nie jest ciepły.
a najbielszy ciepłotonowy jest oriental warm tone.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: dejnekas »

rbit9n, Nie probowalem zniechecony tymi zolciami, ale sprobuje. Gdzie mozna tego Orientala przez internet kupic?

Dziś wchodze w Bromophen i Ilford Galerie, Adox MCP i sprawdze raz jeszcze te zolta Fome
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: rbit9n »

mnie kumpel przywoził orientala z USA, z B&H. w Europie ciężko go dostać. czasem Darek w fotonegatywie ma, ale najczęściej cool tone. też fajny, ale się nie infekuje.

co do żółtej fomy, to lepiej weź jakąś z jedynką w środku. ona jest biała i nawet dość się daje wołać na ciepło.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Farfurnia
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:54
Lokalizacja: Zawadka Rymanowska
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: Farfurnia »

Ja, po różnych próbach z Ilfordami (np RC deluxe) doszedłem do wniosku, że najbardziej mi się podobają odbitki, które robię na TT Vario RC. I od dwóch lat już nie zmieniam, bo po co?
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: Jerzy »

Farfurnia, ha, już miałem TT Vario RC w koszyku, ale poszperałem i kupiłem Ilforda Multigrade RC w niemal tej samej cenie... Może za dwa lata zmienię jak skończę te 100 kartek :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Lustan
-#
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2016, 21:30
Lokalizacja: Wybrzeże

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: Lustan »

Dla tych co lubią " ciepło "...
Ostatnio robię odbitki na MCP Adoxa. Wywołuję w Neutolu WA.
Jeżeli porównam odbitki Ilforda , Tetenala, Fomy z odb. MCP Adoxa,
to bez wahania stwierdzam, że papiery MCP Adoxa mają "wyraźny",
ciepły odcień czerni.
Najbardziej " kolorystycznie " neutralny jest Variant Fomy.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: mrek »

Camera obscura pisze: 14 lut 2017, 20:02
Lustan pisze: Papier z tą powierzchnią osobiście omijam, ale nic nikomu nie sugeruję.
No, ja właśnie raczej z tych, którzy lubią mat.

Ciekawi mnie bardzo jaka jest Koleżeństwa opinia na temat matowej Fomyspeed Variant, choćby w porównaniu z Ilfordem Deluksem.
Właśnie siedzę przy stole, śniadanie.
Przede mną dwie jednakowe odbitki 30x40 na Foma Variant 111 Multigrade Glossy
Jedna na na mat, druga na błysk (suszarkę mam).
I kurde nie mogę się zdecydować, którą lepiej się ogląda. Knotową treść pominę milczeniem.
Najlepiej będzie jak pokażę koleżeństwu podczas następnego krakowskiego spotkania.
Zbyszek, zdaje się, że Cię teraz nie ma? Poczekamy.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: rbit9n »

a jak porównujesz do orientala?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Gdyby Wam przyszło papier polecać

Post autor: mrek »

rbit9n pisze: 22 paź 2018, 09:02 a jak porównujesz do orientala?
Jeszcze nie porównuję.
Wróciłem do ciemni po 25 latach, zachłysnąłem się techniką multigrade na papierach RC, potem nieśmiało spojrzałem na baryty (na których przecież robiłem już w ub. wieku), zacząłem od FOMY. I na tym stoję. Za mną dopiero kilka sesji w ciemni (niestety muszę montować w łazience).
Chodzi mi po głowie, że zamiast wymiany koreksowej odbitek, lepsze była by wymiana negatywowa. Ten sam negatyw wysłany do paru użytkowników. Osobiste oglądnie takich odbitek zrobionych przez osoby o różnym doświadczeniu to niezła szkoła. Przy okazji pewnie były by różne papiery.
No ale choć Internet jest wielki to nie wszytko da się przez niego osiągnąć. Osobiste spotkania coraz rzadsze.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ