FX 37(receptura Crawley'a)

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Farfurnia pisze:A czy FX39 sprzedawany przez ADOX da takie same czasy, jak podaje autor wątku?
Mam Delty400 naświetlane na 400. W necie znalazłem czas 10 min dla 136 i 13 dla 120.
Poza tym, że pierwszy raz mam do czynienia z wywoływaczem, przy którym są podane inne czasy dla różnej szerokości filmu, to w ogóle te czasy różnią się od tych podanych na początku wątku. Różnica jest na dyle duża, że chciałbym to uściślić.
Pozdrawiam
Michał
nie potrafię odnieść się do twojego problemu. zawsze stosowałem się do czasów jak wyżej, choć jak wspomniałem, głównie na Tmax 100 FP4+ i na 2 lub 3 Pan+
Farfurnia
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:54
Lokalizacja: Zawadka Rymanowska
Kontakt:

Post autor: Farfurnia »

To spróbuję i napiszę, co wyszło spod powiększalnika.

A jeszcze inne pytanie. Używacie raz, czy da się więcej, tak jak z ddx?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Farfurnia pisze:
A jeszcze inne pytanie. Używacie raz, czy da się więcej, tak jak z ddx?
jeżeli o mnie chodzi, używałem raz. niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, ale gdzieś wyczytałem, że fenidon nie jest zbytnio stabilny w roztworze, więc nie ryzykowałem. to samo dotyczy czasu przetrzymywania stocku.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Dziwne to co piszecie o fx39, jeśli należy prześwietlać negatyw w stosunku do deklarowanego asa to oznacza to że w większości przypadków prześwietlenie wyjdzie w okolicy 1-1,5 ev a w niektórych przypadkach 2 ev w stosunku do pudełka...
Mi fx39 wychodzi normalnie- dajmy na to dla adoxa chs100 80/64 asa. Więc o żadnym podwyższeniu czułości w tym wypadku nie ma mowy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Wiesz, jeżeli wywoływacz podnosi czułość to raczej jest mowa o niedoświetlaniu (w stosunku donominalu), niż prześwietlaniu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Zawsze na straży literówek:)
Oczywiście chodzi o niedoświetlenie.
Farfurnia
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:54
Lokalizacja: Zawadka Rymanowska
Kontakt:

Post autor: Farfurnia »

Warto zauważyć, że wątek został założony na temat FX37, ale zaraz przeszedł na FX39.
W każdym razie Delta400 moczona 10 minut przy 20 st wyszła fajnie. Dość kontrastowo, pod lupką powiększalnikową widać wyraźne ziarno, ale na papierze 20x30 z małego obrazka właściwie go nie widać. Jest ładnie, chociaż na skanach z labu, widać głównie ziarno.
Delta podciągnięta do 800 jest dziwna, nie wiem, czy mi się podoba, ale też warunki pogodowe były beznadziejne: ołowiane chmury, deszcz, właściwie dało się robić tylko ze statywu. Mętnie było dość, więc i efekty mogą być nie miarodajne.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Farfurnia pisze:
Delta podciągnięta do 800 jest dziwna, nie wiem, czy mi się podoba, ale też warunki pogodowe były beznadziejne: ołowiane chmury, deszcz, właściwie dało się robić tylko ze statywu. Mętnie było dość, więc i efekty mogą być nie miarodajne.
jeden negatyw, zrobiony w dodatku w takich warunkach nie jest miarodajnym źródłem.
Farfurnia
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:54
Lokalizacja: Zawadka Rymanowska
Kontakt:

Post autor: Farfurnia »

Dlatego próbuje się tym bawić dalej...
Awatar użytkownika
Janeq-2010
-#
Posty: 7
Rejestracja: 17 wrz 2010, 19:37
Lokalizacja: Warszawa

FX 37(receptura Crawley'a)

Post autor: Janeq-2010 »

Farfurnia pisze: Warto zauważyć, że wątek został założony na temat FX37, ale zaraz przeszedł na FX39.
Witam Michale,
Składam FX-37 ze składników. Czy możesz podpowiedzieć, czy jest jakaś ustalona procedura?
Odmierzyć wszystkie składniki, zmieszać i zmieszane rozpuścić?
Jaka powinna być temperatura wody?
Pzdr, Janek
Pozdr, ~jotka
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

FX 37(receptura Crawley'a)

Post autor: rbit9n »

wywoływacze sporządza się zawsze w ten sam sposób, to jest odmierza się ca. 750ml wody o temperaturze 52°C (chyba, że podano inaczej np. xtol/mytol), a następnie dodaje się substancje stałe w kolejności podanej w przepisie, każdą kolejną wsypując do roztworu, po całkowitym rozpuszczeniu poprzedniej. najważniejsze jest, żeby pamiętać, że siarczyn sodu rozpuszcza się jako pierwszy, chyba że w składzie jest metol, wtedy metol przed siarczynem. kiedyś wszystko napisałem w tym miejscu: miejscu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Janeq-2010
-#
Posty: 7
Rejestracja: 17 wrz 2010, 19:37
Lokalizacja: Warszawa

FX 37(receptura Crawley'a)

Post autor: Janeq-2010 »

Dzięki rbit9n'ie!
Oczywiście przy pierwszej próbie 'zbłądziłem' i w dodatku zniszczyłem naświetloną rolkę.
Za kolejnym było już dobrze. Jeszcze raz dzięki za Twoją uprzejmą pomoc.
Pzdr, Janek
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

FX 37(receptura Crawley'a)

Post autor: jac123 »

Janqu minął prawie rok ... :roll:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

FX 37(receptura Crawley'a)

Post autor: rbit9n »

Jacku, widać pan Janeq wychodzi z założenia, że co nagle, to po diable .
Awatar użytkownika
Janeq-2010
-#
Posty: 7
Rejestracja: 17 wrz 2010, 19:37
Lokalizacja: Warszawa

FX 37(receptura Crawley'a)

Post autor: Janeq-2010 »

rbit9n pisze: Jacku, widać pan Janeq wychodzi z założenia, że co nagle, to po diable .
Drogi rbit9n'ie,
Rzadko tu zaglądam, ale przecież podziękowałem. :roll:
A z 'panami' dajmy sobie spokój, pls.
Uprzejmie pozdrawiam,
Janeq
ODPOWIEDZ